Γενικά Cockatiels έξω από κλουβί

completed-dafni

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2009
Μηνύματα
20
Πόλη
Ξάνθη
αν αφησω το ζευγαρακι cockatiels που πηρα προσφατα :Dεξω απο το κλουβι, κ τα μαθω σιγα σιγα να καθονται εξω απο αυτο... Θα πρεπει να ειμαι με τα καθαριστικα στο χερι;🙄 η ειναι τοσο εξυπνα που θα πηγαινουν στο κλουβι τους να κανουν την αναγκη τους;;) επισης με ποιο τροπο θα τα ξαναβαλω μεσα; μπαινουν απο μονα τουσ η χρειαζεται να τα βαζω εγω;
 
μην παρασυρεσαι... ζωα ειναι. Ξεκινα με ενα βρεγμενο ΒΙΤΕΞ στο χερι να καθαριζεις τις κουτσουλιες. εχω ακουσει περιπτωσεις που τα εχουν εκπαιδευσει να κανουν την αναγκη τους σε συγκεκριμενο σημειο αλλα φανταζομαι οτι θα τους πηρε πολλες ωρες ενασχολησης. λογικα μολις πεινασουν θα μπουν στο κλουβι τους αλλα ποτε δεν ξερεις. υπομονη και σιγα σιγα θα φτιαξετε μια ωραια σχεση. υπομονη, επιμονη να εχεις και διαθεση να διαβασεις αναλογες εμπειριες των μελων εδω μεσα. Πατησε στο κουμπι αναζητηση cockatiel και θα βρεις πολλα χρησιμα θεματα.
 
Δάφνη, δες κάποιες σχετικές συζητήσεις:
https://community.petbirds.gr/threads/Πώς-να-εκπαιδεύσουμε-τον-παπαγάλο-μας-να-πάει-τουαλέτα.5948/
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαιδευση-παπαγαλων-για-τουαλετα.13150/

μπαινουν απο μονα τουσ η χρειαζεται να τα βαζω εγω;

Αυτό δεν μπορούμε να στο πούμε με σιγουριά. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Θα το διαπιστώσεις κατόπιν "πειράματος".
 
εμενα περναει την περισσοτερη ωρα του εκτος κλουβιου ενταξει δεν λεω οτι δεν κανει τισ κουτσουλιες του αλλα δεν γινεται και να μην τισ κανει οσο για το πως το βαζω στο κλουβι απλως ανεβαινει πανω στο χερι μου και τον βαζω στο κλουβι του αλλα στην αρχη μπορει να σε πεδεψει λιγο αλλα εμενα αμα πειναει μπαινει και μονο του μεσα αμα πειναει και βαρεθει αλλο να ειναι εξω
 
Δάφνη εγώ δε θα σου πω τι γινεται με τις κουτσουλιες και αν θα μπουν μεσα... εγω σου λεω πρώτα να τα εξημερώσεις και μετα να τα βγάλεις έξω. Δικια μου άποψη βεβαια οτι θες κανε, απλα εγω πιστευω καλο ειναι να γινει ετσι, εχε υπομονη,το καθε πραγμα στην ωρα του :)
 
Μην τα βγαλεις αν δεν εχουν συνηθισει ουτε καν εσενα!
Εμενα μου εδωσαν ενα μικρο και ειναι ολη μερα εξω και στο χερι μου! Οποτε δεν εχω τετοιο θεμα :Ρ
 
Back
Top