Γενικά Cockatiels σε κανά τρίμηνο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niva2gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

niva2gr

PB Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2008
Μηνύματα
965
Πόλη
Λιβαδειά
Καλησπέρα σας! Έχω γραφτεί εδώ και αρκετό καιρό στο φόρουμ αλλά τώρα ξεκινώ στην ουσία να γράφω γιατί κατά πάσα πιθανότητα σε 2-3 μήνες θα βρεθώ με ένα ή δύο cockatiels.

Πρωτ' απ΄όλα να συστηθώ.
Με λένε Μαρία, ζώ στη Λιβαδειά και είμαι 27 ετών. Δεν είχα ποτέ πουλιά στην ενήλικη ζωή μου αλλά έχουν περάσει απο τα χέρια μου ψάρια, χάμστερ, κουνέλια, γάτες, σκυλιά, και ένα ποντίκι. Αυτή τη στιγμή έχω μείνει μόνο με 2 ψαράκια.

Ένας φίλος απο άλλο φόρουμ (δεν ξέρω αν γράφει και εδώ) έχει ένα ζευγάρι cockatiels που γέννησαν αυγά αυτές τις μέρες και σε 2-3 μήνες μπορεί να πάρω ένα μωρό. Έχω ξεψαχνίσει όλο το φόρουμ για ότι πληροφορίες σχετικές μπορώ να βρω και μπορώ να πω οτι έχω μάθει πολλά πράγματα. Κάποια θέματα όμως παλιότερα έχουν σβηστεί και έτσι έχω κάποια κενά.
Συγνώμη αν σας φανούν χαζές οι απορίες μου αλλά είμαι εντελώς πρωτάρα.

Επειδή λείπω τις εργάσιμες ώρες απο το σπίτι θα μου άρεσε το κοκατιλάκι να μην ήταν μόνο του. Απο την άλλη μεριά απ' ότι κατάλαβα το φύλο του πουλιού απο τα χρώματα φαίνεται μετά την πρώτη απώλεια φτερώματος στον 3, 4 μήνα. Επίσης αν αποφασίσω τελικά να πάρω και δεύτερο θα περάσει απο την διαδικασία της καραντίνας για ένα μήνα, χρόνος αρκετός για να συνηθίσουν καί τα δύο το περιβάλλον του σπιτιού.

Όμως δεδομένου οτι δεν θα φαίνεται ακόμα το φύλο του πρώτου πουλιού, έχει σημασία τί φύλου θα είναι το δεύτερο;

Δηλαδή πρέπει να είναι οπωσδήποτε ζευγάρι ή κοκατίλ του ίδιου φύλου τα πάνε επίσης καλά μεταξύ τους;

Επίσης πώς γίνεται η εισαγωγή τους στο ίδιο κλουβί, αφού περάσει και η περίοδος γνωριμίας μέσα απο τα κάγκελα;

Ένα πουλί που θεωρεί δικό του το κλουβί δέχεται συγκάτοικο, ή πρέπει να ακολουθήσω κάποια διαδικασία;

Μήπως πρέπει να αγοράσω εντελώς καινούριο κλουβί για να ζουν καί τα δύο;

Έχει σημασία ση συμφιλίωσή τους η σχέση που έχει το κάθε ένα απο τα δύο με εμένα;
 
.
Όμως δεδομένου οτι δεν θα φαίνεται ακόμα το φύλο του πρώτου πουλιού, έχει σημασία τί φύλου θα είναι το δεύτερο;

Δεν παιζει κανενα ρολο το φυλο του αλλου πουλιου εκτος κι αν μελλοντικα σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη.

Δηλαδή πρέπει να είναι οπωσδήποτε ζευγάρι ή κοκατίλ του ίδιου φύλου τα πάνε επίσης καλά μεταξύ τους;

Οπως σου πα και παραπανω δεν παιζει κανενα ρολο. Ειδικα αφου θα τα χεις κι απο μικρα μαζι θα τα πηγαινουν πιθανοτατα και καθολη τη διαρκεια της ζωης τους.

Επίσης πώς γίνεται η εισαγωγή τους στο ίδιο κλουβί, αφού περάσει και η περίοδος γνωριμίας μέσα απο τα κάγκελα;

Ένα πουλί που θεωρεί δικό του το κλουβί δέχεται συγκάτοικο, ή πρέπει να ακολουθήσω κάποια διαδικασία; Επίσης πώς γίνεται η εισαγωγή τους στο ίδιο κλουβί, αφού περάσει και η περίοδος γνωριμίας μέσα απο τα κάγκελα;

Ειναι αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του πουλιου. Συνηθως τα θηλυκα πουλιου γινονται πολυ κυριαρχα και υπερασπιζονται σε υπερβολικο βαθμο το χωρο τους. Για να τα βαλεις μαζι καλο θα ταν αφου βαλεις το νεο πουλι σε καραντινα για κανα δυο βδομαδες κι οχι ενα μηνα που αναφερεις, να βαλεις τα κλουβια κοντα για μια με δυο βδομαδες ωστε να γνωριστου. Και μετα απλα τα βαζεις μαζι.Αν δεις τσακωμους τα ξαναχωριζεις και ξαναπροσπαθεις μετα απο μια βδομαδα. Να ξερεις οτι αυτα δεν ειναι απολυτα. Μπορει και ποτε να μην ταιριαξουν τα πουλια και να υπαρχουν συνεχεις τσακωμοι.

Μήπως πρέπει να αγοράσω εντελώς καινούριο κλουβί για να ζουν καί τα δύο;

Αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου. Εκτος βεβαια κι αν το παλιο κλουβι ειναι αρκετα μικρο για να φιλοξενηθουν δυο πουλια. Καλο ειναι να παρεις εξ αρχης ενα μεγαλο και ευρυχωρο κλουβι που θα μπορουν να μπουν μπολικα παιχνιδια να ασχολουνται τις ωρες που θα λειπεις και να μπορουν να κανουν και μερικα φτερουγισματα να ξεπιανονται.

Έχει σημασία ση συμφιλίωσή τους η σχέση που έχει το κάθε ένα απο τα δύο με εμένα;

Πρεπει αν ξερεις οτι αν επιλεξεις να παρεις δευτερο πουλι ωστε το πρωτο να χει παρεα ισως το πρωτο να αγριεψει προς εσενα. Δεν εννοω να χει επιθετικες τασεις αλλα να μην ειναι τοσο προσκολημενο πανω σου οσο παλια. Μπορει τα πουλια να ναι του ιδιου φυλου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα συμπεριφερονται σαν ζευγαρι. Δηλαδη δεν ειναι λιγες και οι περιπτωσεις που 2 αρσενικα με την παροδο του χρονου ειχαν γινει ζευγαρι και ζευγαρωναν κανονικα.
 
χαχαα!
Δεν εννοώ οτι το πουλί θα περάσει ΜΕΣΑ απο τα κάγκελα! Εννοώ δεν θα βάλω το δεύτερο πουλί κατευθείαν μέσα στο κλουβί με το πρώτο, αλλά οτι για κάποια περίοδο (δύοε εβδομάδες όπως μου είπες και εσύ) τα δύο κλουβία θα είναι δίπλα-δίπλα, ώστε τα δύο πουλιά να γνωριστούν.
Σχετικά με τον ένα μήνα καραντίνα το διάβασα σε ένα άρθρο σε αυτή την ιστοσελίδα, αλλά αν θεωρείται πολύ θα ήθελα να ακούσω γενικώς και άλλες προτάσεις. Το αρχικό κλουβί θα το πάρω επίτηδες αρκετά μεγάλο ώστε να είναι άνετο για 2 πουλιά. Όταν (και αν) θα πάρω και το δεύτερο πουλί θα αγοράσω ένα μικρότερο "βασικό" κλουβί το οποίο θα χρησιμοποιώ αργότερα ως κλουβί μεταφοράς.
Όσο για το αν θα δεθούν λιγότερο μαζί μου όντας ζευγάρι δεν με πολυνοιάζει. Περισσότερο με ενδιαφέρει το γεγονός οτι θα περνάνε καλά μεταξύ τους και τις ώρες που θα λείπω.

Επίσης τα πουλιά δεν τα έχω πάρει ακόμα. Αυτό μάλλον θα γίνει σε 2-3 μήνες. Απλώς μαθαίνω πράγματα για να είμαι σχετικά έτοιμη μέχρι τότε.
 
Δεν ειπα αυτο. Τεσπα... Αν δεις κατι περιεργο στο νεο πουλι ειτε κινησεις ειτε κουτσουλιες ειτε να μην εχει οερεξη για τιποτα τοτε ναι κρατα το για ενα μηνα σε καραντινα και πηγαινε το σε πτηνιατρο. Εγω προσωπικα θεωρω υπερβολη τον ενα μηνα καραντινας.
 
Back
Top