Γενικά Cockatoo ή African Grey ;

Εγγραφή
21 Ιουν 2019
Μηνύματα
175
Καλησπέρα σας ! Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός alba cockatoo ή ενός african grey. Έχω εμπειρία με μικρά είδη παπαγάλων όπως green cheek conures αλλά ποτέ με μεγάλα είδη παπαγάλων (εκτώς απο μερικά χρόνια με τον μακάο του πατέρα μου και λίγες ώρες με ένα umbrella και african grey σε ένα pet shop στην Αθήνα) Θέλω να μάθω λίγα περισσότερα πράγματα για τα είδη όπως από που να αγοράσω, την συμπεριφορά αλλά και τις ιδιαιτερότητες του κάθε είδους.Ευχαριστώ.
 
Τα δύο είδη που ρωτάς είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους. Το μόνο τους κοινό γνώρισμα είναι ότι βγάζουν σκόνη.😀 Τα umbrella δεν είναι εύκολα πουλιά, είναι μαζί με τα Μολούκαν τα είδη που καταλήγουν πιο συχνά σε καταφύγια εδώ στη Β. Αμερική. Είναι επίσης πουλιά που δεν τα λένε τυχαία velcro birds μιας και θέλουν να είναι κολλημένα συνεχώς πάνω σου. Κι αν δεν είναι, εκεί αρχίζουν τα προβλήματα με το μάδημα φτερών, τις φωνές, τα δαγκώματα κτλ. Τι χρόνο, χώρο και χρήματα μπορείς να διαθέσεις για τη φροντίδα ενός τέτοιου πουλιού?
 
Ζώ σε μια μονοκατοικια 150 τ.μ. Δουλέυω αρκετές ώρες την ημέρα (8) και είμαι ενήμερος για το κόστος κλουβιού και τροφής.Έχω ακούσει πως τα umbrella είναι δύσκολα πουλιά αλλά όσο και να ψάχνω στο internet δεν βρίσκω πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνω για να βελτιώσω τον χαρακτήρα ενός πουλιού.Δεν έχω γείτονες άρα δεν θα ενοχλώ κάποιον.
 
δεν βρίσκω πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνω για να βελτιώσω τον χαρακτήρα ενός πουλιού.

Τον χαρακτήρα μπορείς σε έναν βαθμό να τον διαμορφώσεις απο όταν είναι μικρό. Αν αγοράσεις ενήλικο πουλί δεν μπορείς να κάνεις και πολλά με τα συγκεκριμένα. Αν καταλήξεις σε αυτό το είδος θα σου πρότεινα αναμφίβολα τα θηλυκά ως ηπιότερα, είναι όμως αρκετά ευαίσθητα στην ωοτοκία (θέλουν καλό και σταθερό πρόγραμμα ύπνου) και κάπως κακόφαγα όλα τα umbrellas που έχω δει. Θα πρέπει επίσης να του μάθεις απο μικρό να μένει και να αποσχολείται και μόνο του μέσα στο κλουβί του.

Επίσης θα είναι κάπως "δύσκολο" το να διαχειριστείς ένα μικρό πουλάκι που θα έχει μεγάλες συναισθηματικές ανάγκες και το 8ωρο δουλειάς. Φαντάζομαι δεν δουλεύεις απο το σπίτι; Μένεις μόνος σου;
 
Όχι δεν δουλεύω από το σπίτι,όμως δεν δουλεύω συνεχόμενα. Ξεκινάω κατά τις 7 και τελειώνω κατα τη μια το μεσημέρι και μετά επτα με εννιά το απόγευμα, Μένω με την γυναίκα μου . Επίσης πόσο κοστίζει το είδος στην Ελλάδα και από πού θα μπορούσα να το αγοράσω σε μικρή ηλικία;
Ευχαριστώ καληνύχτα : )
 
Επίσης πόσο κοστίζει το είδος στην Ελλάδα και από πού θα μπορούσα να το αγοράσω σε μικρή ηλικία;

Δεν έχω εικόνα του κόστους καθώς λείπω απο την Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, κοιτάς όμως κοντά στο χιλιάρικο ή και παραπάνω. Νομίζω πως μόνο ένας έχει umbrella cockatoo στην εκτροφή του (ίσως να μην έχει πια) , γκουγκλαρε το tropical bird farm ή στείλε μήνυμα στο ΦΒ του.
 
Έψαχνα στο διαδίκτυο για εκτροφείς umbrella και βρήκα αυτό το site που μου φάνηκε αξιόπιστο. Λινκ https://tropicisland.gr/product/alba-cockatoo/
Έχει κάποιο μέλος εμπειρίες με αυτό το μαγαζί; Αν ναι ήταν ήρεμα τα πουλιά;Σκέφτομαι να πάρω τηλ. και αν γίνετε να πάω να δω το πτηνό που ίσως θα παντρευτώ για 50+ χρόνια🦜
 
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ

To συγκεκριμένο είναι σάιτ που κάνει εισαγωγές. Δεν θα σου πρότεινα πουλιά εισαγωγής πρωτού αποκλείσεις το ενδεχόμενο να βρεις απο την Ελλάδα που να μπορεί κάποιος (ο εκτροφέας του) να σου δώσει 5 βασικές οδηγίες όταν τις χρειαστείς.

Για κλουβί χρειάζεσαι ένα αρκετά ευρύχωρο όπως αυτό
1650212944015.webp

Ας μην προτρέχουμε στο φαγητό καθώς αν πάρεις απο Έλληνα εκτροφέα θα σε κατευθύνει αυτός ανάλογα με την τροφή που θα το έχει μεγαλώσει.
 
Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβει κανείς αν είναι αλλεργικός στην σκόνη?Eπίσης είναι κατάλληλο αυτό το κλουβί https://www.e-parrot.gr/product/klo...agalous/klouvi-roler-koster-orofis-king-kong/

Απότι ξέρω είστε κάτοχος Umbrella cockatoo. Υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα του είδους π.χ. ιδιαίτερή φροντίδα κ.ά.
 
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ To κλουβί αυτό είναι μικρό για Umbrella κατά τη γνώμη μου. Σχετικά με την ερώτησή σου, δεν έχω κατά νου κάτι πολύ συγκεκριμένο να σου πω, είναι ιδιαίτερα πουλιά στην ιδιοσυγκρασία τους όπως τα περισσότερα κοκατου.
 
Βρήκα εκτροφέα uμbrella στην Κρήτη. Δεν έχει διαθέσιμο αυτήν την στιγμή αλλά θα έχει το καλοκαίρι μωρό απογαλακτισμένο 4 μηνών. Η τιμή είναι 1500 με 1400 ευρώ. Δεν ξέρω αν μπορώ να αανφέρω το όνομα.
 
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ Μπορείς να αναφέρεις όνομα. 4 μηνών είναι το μικρότερο που μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο πουλί. Απογαλακτίζονται πολύ αργά (μαζί με τα Μολούκαν), πολύ αργότερα απο όλα τους άλλους παπαγάλους, μερικά ζητούν να ταιστούν απο τον "γονιό" τους μέχρι και χρόνο ή και παραπανάνω. Είναι μια διαδικασία που δεν θα πρέπει να βιαστεί να σταματήσει πριν να είναι η ώρα του συγκεκιρμένου πουλιού. Δηλαδή, να είσαι έτοιμος να συμπληρώνεις κι εσύ τη διατροφή του με τάισμα με κρέμα. Στους 4 μήνες η διαδιακασία είναι πολύ απλούστερη και δεν είναι πια επικίνδυνη καθώς το πουλί θα τρώει και κανονικές τροφές.
 
Είναι το epapagaloi στην Κρήτη και απότι μου ειπε το πουλάει τεσσάρων μηνών. Δεν έχω ξαναταίσει πουλάκι με κρέμα. Θα κάνω την έρευνά μου και θα προσπαθήσω να ανταπεξέλθω.
 
Back
Top