Γενικά Cockatoo ή Macaw, ποιον θα μου προτεινατε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mar101
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mar101

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2013
Μηνύματα
14
Καλησπερα παιδια, ειμαι νεος στο φορουμ. Θελω να αγορασω ενα παπαγαλοκαι ειμαι αναμεσα σε μακαο και κοκατου εσεις ποιον θα μου προτεινατε απο τους δυο και γιατι; Ευχαριστω.
 
αυτο που ξερω εγω ειναι οτι οι κοκατου δεν μιλανε ευκολα ενω οι μακακο εχουν περισσοτερες πιθανοτητες.Απο κει και περα η επιλογη ειναι δικη σου, αναλογως αν θες να ασχοληθεις και να τον κανεις να μιλαει η αν σε γοητευει περισσοτερο η ομορφια των κοκατου
εχεις καποια προηγουμενη εμπειρια με παπαγαλους; Εχεις καταλληλο κλουβι;ξερεις τις απαιτησεις των ειδων;
 
ειχα πριν 3 χρονια ενα ζακο και τωρα θελω να παρω ενα απο τα παραπανω, εννοειτε θα παρω καινουργιο κλουβι, παιχνιδια κλπ απλα ηθελα να ρωτησω ποιο κανει λιγοτερη φασαρια, ποσο χρονο θελει το καθενα να περνας μαζι του κλπ
 
θεωρω οτι και τα 2 θελουν εξισου μεγαλο χρονο ενασχολησης και φωναζουν πανω κατω το ιδιο,τωρα εξαρταται και απ το χαρακτηρα του καθε πουλιου και αν μενεις σε πολυκατοικα πολυ πιθανο να εχεις προβλημα
 
οκ ευχαριστω για τις απαντησεις σου, οχι σε μονοκατοικια μενω
 
Γεια σου καλώς ήρθες! Όποιο από τα δύο κι αν αποφασίσεις το θέμα είναι να βρεις έναν καλό εκτροφέα για να τον πάρεις. επίσης πιστεύεις ότι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα ζήλιας εκ μέρους του ζακό σου;
 
Και τα δυο ειδη κανουν αρκετη φασαρια, βασικα ειναι τα δυο πρωτα στη λιστα θορυβου των παπαγαλων. Οπως σου ειπε και η Μαρια βρες εναν καλο εκτροφεα κι αν γινεται να βρεις πουλι που ταιστηκε απο τους γονεις τους τουλαχιστον εναν μηνα. Γνωμη μου ειναι να μεινεις μακρια απο πουλια που εκκολαφθηκαν απο μηχανη. Και τα δυο αυτα ειδη δεν διακρινονται για την ανεξαρτησια τους και καλο θα ειναι να προσπαθησεις να το μεγαλωσεις οσο πιο ανεξαρτητο απο εσενα γινεται (αυτο δεν ακυρωνει το φιλικο, ημερο και δεκτικο στους χειρισμους σου) για να μην εχεις προβληματα συμπεριφορας στο μελλον.

Για κλουβι ελπιζω να κοιταζεις στη σωστη κατευθυνση και να ψαχνεις για κατι αρκετα μεγαλο, που θα μπορει να χωρεσει τα πουλια αυτα, τις πατηθρες και τα παιχνιδια τους. :)
 
καλησπερα παδια, ευχαριστω για τις απαντησεις σας εχω βρει καλους εκτροφεις στην ελλαδα απλα ηθελα να ρωτησω ποσο κυμαινονται οι τιμες το μακαο για κοκατου εχω ρωτησει και με ενδιαφερει o medium sulphur

για μακαο ειμαι αναμεσα σε blue and gold και σε greenwing μπορειτε να μου πειτε τι διαφορες που εχουν μεταξυ τους;
 
...

για μακαο ειμαι αναμεσα σε blue and gold και σε greenwing μπορειτε να μου πειτε τι διαφορες που εχουν μεταξυ τους;

Διαφορες σε ποιο πραγμα; Οι εκτροφεις με τους οποιους επικοινωνησες δεν σου ειπαν τις τιμες των πουλιων;
 
για μακαο δεν εχω ρωτησει ακομα ποσο τους δινει ο εκτροφεας, απλα ρωτησα μεταξυ του green wing και του blue and gold ειναι διαφορετικοι χαρακτηρες ή μονο το χρωμα τους αλλαζει
 
Back
Top