Συμπληρώματα Combivit αντί Ferti-Vit

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ekar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ekar

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2007
Μηνύματα
33
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω φέτος για την προετοιμασία των καναρινιών μου το Combivit αντί του Ferti-Vit. Το έχει χρησιμοιήσει κανείς; έχετε άποψη επ' αυτού ;
Ευχαριστώ
 
Γεια χαρά,

Εγώ δεν γνωρίζω καν το Combivit… μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες; Την ιστοσελίδα της εταιρίας του προϊόντος, κάποια φωτογραφία, το φυλλάδιο των οδηγιών ίσως;
 
Σταύρο, ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σου επισυνάπτω φωτογραφία. Περιμένω τη γνώμη σου
 

Συνημμένα

  • combivit.webp
    combivit.webp
    34,2 KB · Προβολές: 432
Δεν έχω άποψη τελικά για το συγκεκριμένο προϊόν διότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Παρατηρώ όμως πώς περιέχει πολύ πιο αυξημένα ποσά θρεπτικών στοιχείων σε σχέση με το ferti-vit. Αυτός είναι μάλλον και ο λόγος που η συνιστώμενη δοσολογία του είναι 100 γραμμάρια σε 100 λίτρα νερού! Νομίζω πως εφόσον σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις, θα πρέπει να είσαι προσεκτικός με τη δοσολογία, διότι με τα φάρμακα και τις βιταμίνες δεν ισχύει το ρητό "όσο πιο πολύ, τόσο καλύτερα". :)

Φαντάζομαι πώς θα είναι και πολύ οικονομικότερο από το ferti-vit μιας και προορίζεται για πουλερικά. Ποια είναι η τιμή του;
 
Οι δόσεις είναι διπλάσιες ή και τριπλάσιες από το ferti-vit. Εκτός από τη βιταμίνη Ε που περιέχει το 1/5 του Ferti-vit. Πιστεύεις ότι πρέπει να προσθέσω Ε ;
Η τιμή του είναι 3,80 €.
Φιλικά
Ηλίας
 
ekar είπε:
Οι δόσεις είναι διπλάσιες ή και τριπλάσιες από το ferti-vit. Εκτός από τη βιταμίνη Ε που περιέχει το 1/5 του Ferti-vit
Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που το ferti-vit χρησιμοποιείται αποκλειστικά στην αναπαραγωγή. Πρόκειται δηλαδή για ένα πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα για πουλιά βασισμένο σε βιταμίνες και αμινοξέα, εμπλουτισμένο με βιταμίνη Ε. Μάλιστα και το ίδιο το όνομα του προέρχεται από μια σύνθετη λέξη, ένα εμπορικό λογοπαίγνιο για την ακρίβεια, που αποτελείται από τις λέξεις fertility (γονιμότητα) και vitamins (βιταμίνες).
ekar είπε:
Πιστεύεις ότι πρέπει να προσθέσω Ε;
Για να περάσουμε στο ερώτημά σου τώρα Ηλία, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σου προτείνω να κάνεις συμπληρώματα και αφαιρέσεις σε ένα τυποποιημένο προϊόν. Αντιλαμβάνομαι ότι το κόστος είναι σημαντικός παράγοντας για την επιλογή κάποιου προϊόντος, αλλά δεν μπορώ να ξέρω πόσο αποτελεσματικό ή ασφαλές μπορεί να είναι όταν επέμβω και μεταβάλλω τη σύσταση του. :)
 
Τον τελευταιο καιρο εχουμε παθει ολη μια ψυχωση με το Fertivit.Eπειδη οι περισσοτεροι πιστευουν οτι ειναι πυρωτικο παραγγελνουν με τη σεσουλα. Τα πετ που το φερνουν πουλαν τα κουτια ενα πισω απο το αλλο.Ψαχνοντας λιγο για τα συμπληρωματα της orlux διαπιστωσα οτι τα διαφορα πολυβιταμινουχα σκευασματα της εταιριας δεν εχουν και καμια τεραστια διαφορα μεταξυ τους πέρα απο τη διαφορετική αναλογια βιταμινων. Η εταιρια κανει ενα ενα προγραμμα χρησιμοποιουντας ολα τα συμπληρωματα αναλογα με την εποχη. Και εδω ρωταω μήπως μας δουλεύει; Τοσα χρονια πως στο... ετοιμαζανε τα πουλια οι διαφοροι καναριναδες; Δε μπορουμε απλα να χρησιμοποησουμε μια πολυβιταμινη απλα αναλογα με την περιοδο να μεταβαλουμε τη δοση;
 
Φίλε Ηλία αυτή είναι η απάντηση της ίδιας εταιρείας παρασκευής του
Combivit!Η επιλογή είναι δική σου!

Dear Sir,

please note that the Combivit MA is not designed to be administered to canaries, because the concentration is too high. We recommend to purchase a product designed for canaries at a pet-shop.

Best regards

i.V. Jörg Hübner
BREMER PHARMA GMBH
Internet:

Export Department
Cherbourger Str. 25
P.O. Box 31 04 25
27540 Bremerhaven
Germany
Tel.: +49-471-984620
Fax: +49-471-9846298/99
E-Mail: [email protected]
Bremer Pharma GmbH
 
Ανδρέα, σίγουρα ήταν καταλυτική η παρέμβασή σου. Σ' ευχαριστώ.
Υ. Γ. Πότε ήρθες σε επαφή με την εταιρεία;
 
Μόλις διάβασα το μήνυμα σου τους έστειλα mail !
Μου απάντησαν λίγο πριν σου απαντήσω!:D
 
ε πιστευω το παρατραβανε λιγακι! Τοσα σκευασματα λιγο υπερβολικο! Πιστευω μαξιμουμ δυο σκευασματα φτανουν! Πχ ασβεστιο και ενα πολυβιταμινουχο για να βοηθαμε τα πουλακια λιγακι!
 
Φίλε Ηλία αυτή είναι η απάντηση της ίδιας εταιρείας παρασκευής του
Combivit!Η επιλογή είναι δική σου!

Dear Sir,

καλησπερα παιδια! Εγω προσωπικα την combivit το δουλευω χρονια, και δεν ειχα ποτε προβλημα,
 
Υποσημείωση :Το προηγούμενο μνμ (πριν την τελευταία δημοσίευση) έχει γραφτεί 7 χρόνια πριν...
 
Back
Top