Γενικά Conure ήμερο ή rigneck εκπαιδευμένο;

dimomoris123

PB New Member
Εγγραφή
17 Νοε 2020
Μηνύματα
23
Πόλη
Λιβαδειά
ψαχνω για παπαγαλο εδω και πολυ καιρο και πριν λιγες μερες βρηκα μια ευκαιρια με ενα ριγκνεκ απο ιδιωτη 11 μηνων εκπαιδευμενο και μιλαει κιολας αλλα στην ιδια τιμη εχω βρει και κονουρα εξημερωμενη (οχι εκπαιδευμενη) δεν ξερω εσεις τι εχετε να μου προτεινετε?
 
@dimomoris123 όταν λέμε εκπαιδευμένο; Επίσης το ότι μιλάει με τον ιδιώτη δεν σημαίνει πως θα μιλάει και με εσάς, ή ότι θα σας εμπιστεύεται όπως αυτόν. Οι δυο παπαγαλοι έχουν πολλές διαφορές, κλουβι,φωνή, συμπεριφορά.
 
@dimomoris123 όταν λέμε εκπαιδευμένο; Επίσης το ότι μιλάει με τον ιδιώτη δεν σημαίνει πως θα μιλάει και με εσάς, ή ότι θα σας εμπιστεύεται όπως αυτόν. Οι δυο παπαγαλοι έχουν πολλές διαφορές, κλουβι,φωνή, συμπεριφορά.
το εχει απο μικρο και το εχει ταισει στο χερι ο ιδιος του εχει μαθει τα βασικα step up κλπ κλουβι εχω ενα απο ζακο , φωνη νομιζω οι κονουρες εχουν πιο δυνατη αλλα δεν υπαρχει προβλημα.Για την συπεριφορα εχω ακουσει πολλα αλλα πιστευω οτι αφου ειναι ηδη ημερο και εκπαιδευμενο πιστευω οτι θα ειναι λιγο καλυτερα.Εσεις αποτι εχω δει εχετε ringneck μπορειτε να μου πειτε κατι περιεργο που εχετε παρατηρησει στον χαρακτηρα τους?
 
@dimomoris123 δεν ξέρω, ο δικός μου λέει περίπου 15 λέξεις, ανεβαίνει στο μπολ και βγαίνει έξω από το κλουβι, πετάει εκεί που του λέω και έρχεται όταν του λέω,χρειάστηκε να λείψω 15 μέρες για χειρουργείο και έμεινε στην μαμα μου,την οποία γνωρίζει,15 μέρες λοιπόν δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ από αυτά που ξερει. Όπως επίσης με το κοκατιλ της οικογένειας μου, η αδερφή μου του έμαθε τα πάντα και μόνο στη να αδερφη μου τα κάνει,σε κανέναν άλλον,είναι θέμα χημείας. Γιατί η κονουρα δεν είναι ταϊσμένη στο χέρι; Όχι τα Ringneck έχουν πιο δυνατή φωνή σε σχέση με τις κονουρες(εξαίρεση αποτελούν οι sun conures). Φυσικά μπορώ να σας πω ότι θέλετε να μάθετε,έχω παρατηρήσει (όχι μόνο στον δικό μου αλλά σε όλα τα Ringneck ότι έχουν πιο πολύ ύφος,θα κάνουν αυτό που θέλουν,όταν το θέλουν ακόμα κι αν χτυπιέσαι στα πατώματα! Φυσικά έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του παπαγάλου, αλλά νομίζω πως οι κονουρες είναι λίγο πιο ήρεμες, πιο χαδιάρικες. Τον ιδιώτη τον ξέρετε; Για να μην γίνει κάποια στραβή όπως με την ροζελα.
 
@dimomoris123 εγώ έχω να πω πως είμαι πολύ επιφυλακτική με σχόλια τύπου (φυσικά για τον ιδιώτη που το πουλάει) «μιλάει» «ανεβαίνει στο χέρι μου» «κάνει κόλπα» «κάνει καφέ» κτλ. Και αν δεν τα κάνει αυτά όταν τον αποκτήσετε; Εκεί τι γίνεται;
 
@dimomoris123 εγώ έχω να πω πως είμαι πολύ επιφυλακτική με σχόλια τύπου (φυσικά για τον ιδιώτη που το πουλάει) «μιλάει» «ανεβαίνει στο χέρι μου» «κάνει κόλπα» «κάνει καφέ» κτλ. Και αν δεν τα κάνει αυτά όταν τον αποκτήσετε; Εκεί τι γίνεται;
μου εχει στειλει και βιντεοπου κανει καποια πραγματα και περιμενω βιντεο που μιλαει
 
@dimomoris123 όταν λέμε εκπαιδευμένο; Επίσης το ότι μιλάει με τον ιδιώτη δεν σημαίνει πως θα μιλάει και με εσάς, ή ότι θα σας εμπιστεύεται όπως αυτόν. Οι δυο παπαγαλοι έχουν πολλές διαφορές, κλουβι,φωνή, συμπεριφορά.
Συμφωνώ απόλυτα για τα κριτήρια αυτά και αν μπορώ να μπω στην συζήτηση σας, νομίζω κατά την γνώμη μου, ότι δεν είναι πολύ σοβαρό κριτήριο να διαλέξεις είδος παπαγάλου από τα κόλπα που του έχει μάθει ο προηγούμενος κηδεμόνας του. Θέλω να πω ότι η επιλογή ενός συντροφικού κατοικίδιου γίνεται με σκοπό να προσφέρει και να δώσεις αγάπη και όχι να σε διασκεδάζει. Ελπίζω να καταλαβαίνεται τι εννοώ, το λέω καλοπροαίρετα. Άλλωστε ούτε τα κόλπα εγγυάται ότι θα τα κάνει, ούτε το ότι θα είναι σίγουρα ήμερο αντίστοιχα.
 
@dimomoris123 αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι μπορεί μαζί του να μιλάει και να κάνει όλα αυτά, όταν τον πάρετε μπορεί να μην τα κάνει.
ή μπορεί να σου δώσει άλλον
 
Για ρινκνεκ θα ξεκινησεις να ψαχνεις το μαρτιο που κανουν αυγα α το παρεις 50 ημερων θα τρωει σπορια μηλο αυγο αλλα και κρεμα. Η τιμη ειναι 250 και πανω και αλλα τοσα θες για εξοπλησμο το λιγοτερο. Ειναι κατικοιδιο που θελει 3 ωρες καθημερινα απο το χρονο σου. Δυσκολο πουλι που θελει ιδιαιτερο χειρισμο γιατι απο αγγελος μπορει να μεταμορφοθει σε δαιμονα.
 
Back
Top