Γενικά Crimson rosella & love birds

bdionysis

PB New Member
Εγγραφή
13 Αυγ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Αιγάλεω
καλημέρα παιδιά,
Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις, είμαι καινούριο μέλος και κομματάκι άπειρο με τους παπαγαλίνους. Όπως έγραψα και κατά την είσοδό μου στο φόρουμ έχω 2 παιδιά love birds τον νιόνιο και τη μίνι και χτες αγόρασα και τον Σάββα του είδους Crimson Rosella. Τα έχω βάλει μαζί σε διαφορετικό κλουβί εννοείται, για να συνηθίσουν το ένα το άλλο. Υπάρχει πιθανότητα τα love birds να τρομοκρατούνται από την παρουσία του Σάββα;
Επίσης φιλοξενώ και ένα ζευγαράκι κοκατίλ της κουνιάδας μου και έδειξαν πολύ τρομαγμένα κατά την έλευση του Σάββα. Είναι φυσιολογικό αυτό?
Υπάρχει τρόπος να διαπιστώσω την ηλικία του Σάββα;
Περιμένω ανυπόμονα τις απαντήσεις σας...
Φιλικά Διονύσης
 
Εγω θα σου πρωτεινα να τα εχεις ολα αναλογα με το ειδος σε διαφορετηκο κλουβι βαζε τα κλουβια διπλα, διπλα να γνωριστουν... Η ροσελα εχει μεγαλη διαφορα μεγεθους με τα Lovebirds για να μπουν αμεσως μαζι.Αν δεν εχεις αλλο κλουβι καλα θα κανεις να παρεις και αν δεν θελεις πολλα κλουβια μαζι παρε με διαχωριστηκο. Με τον καιρο αν πανε ολα καλα βαλτα και μαζι. Οσο γιατην ηλικια του Σαββα αν εχει δαχτυλιδι τα γραφει ολα επανω συνηθως αν οχι περιμενε λιγο καιρο και αν δεις οτι μεγαλωσε σημαινει οτι ηταν ανηληκος.Φιλικα
 
Eαν τρομοκρατουνται τα Lovebirds αυτο μονο εσυ μπορεις να το ξερεις! :D Τα βλεπεις τρομοκρατημενα απο τοτε που ηρθε η ροζελα στο σπιτι; Αν κινουνται, παιζουν, τρωνε και πινουνε κανονικα τοτε ολα ειναι μια χαρα! Αλλα θα ηταν καλο να ειχες βαλει το νεο πουλι σε καραντινα για ενα διαστημα! Ετσι πρεπει να γινεται με ολα τα νεα πουλια που παιρνουμε! Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

Την ηλικια αν το πουλι δε φοραει δαχτυλιδι ειναι πολυ δυσκολο εως απιθανο να την προσδιορισουμε αναλογα με το καθε ειδος παντα!
 
Φυσικο ειναι τα πουλια να εχουν τρομαξει, αν εχεις βαλει πολυ κοντα τα κλουβια τους! Να τους εχεις σε αποσταση στην αρχη, να βλεπονται, αλλα να αισθανονται 'ασφαλεια'
Σε μερικες μερες μπορεις να φερεις τα κλουβια πιο κοντα, αφου εχουν γνωριστει:)
 
Back
Top