Φροντίδα Dergall για την κόκκινη ψείρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiriazis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
455
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Με αφορμή την εμφάνιση κόκκινης ψείρας στα κλουβιά μου πριν δύο εβδομάδες και ψάχνοντας να βρω άμεσα το elector επικοινώνησα με έναν φίλο ο οποίος εργάζεται σε μια εταιρεία που εμπορεύεται και παράγει κτηνοτροφικά προϊόντα (τροφές, φάρμακα κλπ).

Δεν είχαν το elector αλλά μου είπε για το Dergall το οποίο λέει είναι για την καταπολέμηση της κόκκινης ψείρας στα πτηνά και απ'ότι κατάλαβα λειτουργεί με παρόμοιο μηχανισμό όπως το elector και δεν είναι εντομοκτόνο όπως τα υπόλοιπα.

Προσπάθησα να βρω περισσότερες πληροφορίες στέλνοντας mail στην εταιρεία αλλά δεν έλαβα καμία απάντηση.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς το συγκεκριμένο φάρμακο και αν θα μπορούσαμε να βρούμε παραπάνω πληροφορίες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: CHRISV
To έχω εγώ αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Το είχα πάρει έτσι για να βρίσκεται.
10ml/L λέει και ψεκαζουμε.. Δε λέει πάνω στη συσκευασία αλλες λεπτομέρειες.

Γιατί δεν παίρνεις το elector; Είναι σε έλλειψη;

Επίσης πολύ καλό είναι και το Finect που είναι έτοιμο προς χρήση διάλυμα. Πιο παλιά το είχαν κάποια μαγαζιά, δεν ξέρω τώρα.
 
Γιατί δεν παίρνεις το elector; Είναι σε έλλειψη;
Το elector χρησιμοποίησα όταν είχα το πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι στη Θεσσαλονίκη δε μπόρεσα να το βρω και το παρήγγειλα από Αθήνα.


10ml/L λέει και ψεκαζουμε
Απ'ότι διάβασα στη σελίδα τους αναφέρει 10ml/1,6L

Άνοιξα το θέμα για το συγκεκριμένο φάρμακο για να γίνει συζήτηση μπας και βρεθούν περισσότερες πληροφορίες ή και να μεταφερθεί η πείρα από κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει μιας και στο διαδίκτυο δε φαίνεται να υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες.

Αν αποδειχθεί κατάλληλο για τα πουλάκια μας και αποτελεσματικό για την καταπολέμηση της κόκκινης ψείρας θα είναι χρήσιμο για όλους μας νομίζω.
 
Ειχα δει κι εγώ αυτήν την αναντιστοιχία στις δόσεις όταν το είχα πάρει.
Αν κι έχει περάσει καιρός, νομίζω ότι είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν διαφορετικές συσκευασίες ή τουλάχιστον αυτές που έρχονται Ελλάδα είναι άλλες από αυτές που έχει στο site.

Αυτό που έχω εγώ ειναι 25 ml και στο πλάι της συσκευασίας έχει μια εικόνα που δείχνει ότι διαλύουμε το μπουκαλάκι των 25ml σε 2,5L νερό, οπότε 10ml στο λίτρο.

Τώρα τι ψεκαζουμε, πως κτλ δε λέει.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Γιάννη έχω διαβάσει τα πάντα από τη σελίδα τους και όπως φαίνεται είναι κατάλληλο για τα πτηνά μας.
Στην ουσία ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι για να δω αν είναι γνωστό το φάρμακο και αν το χρησιμοποιεί κανείς ή έστω να το έχει ακούσει ως κατάλληλο για χρήση σε πτηνά όπως τα δικά μας.
 
Το χρησιμοποιώ εγώ στις κότες κ στα ορτύκια μου
Το παίρνω από τον κοτόπουλα μου ( από εκεί που παίρνω τα πουλιά ) ο οποίος το χρησιμοποιεί κ αυτός σε όλα τα πτηνά που έχει στο μαγαζί
Είναι πολύ αποτελεσματικό κ ασφαλές
Μίλησα κ με τον κτηνίατρο μου για το συγκεκριμένο σκεύασμα κ το εγκρίνει κ αυτός 🤘
 
Back
Top