Γενικά Dexter το κόκατιλ

ckdodis

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2022
Μηνύματα
226
Πόλη
Ηγουμενίτσα
Χαιρετίζω όλα τα μέλη,

με περίσσια χαρά (τόση χαρά, όση θα είχε ένα μικρό παιδί άμα του χάριζαν δώρο για Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά και για τα γενέθλια του την ίδια στιγμή) σας γνωρίζω τον Dexter, το κόκατιλ που υιοθέτησα την Παρασκευή.

Το υιοθέτησα από εκτροφέα που βρίσκεται κοντά στη πόλη μου, είναι μεγαλωμένος με κρέμα και έχει δαχτυλίδι εκτροφής.

Έχω δει και έχω δει κόκατιλ αλλά τόσο όμορφο σαν το δικό μου, νομίζω δεν έχω συναντήσει. 😊😋🤭🤗

Έχω ήδη αρχίσει να αλληλεπιδρώ μαζί του,
Μαθαίνει το "πάνω" και ανεβαίνει στο χέρι μου, και νομίζω θα τα πάμε καλά.

υ.γ.: Αύριο θα επανέλθω με περισσότερες φωτογραφίες από το κλουβακι του και από τον ίδιο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220723_101117-min (1).webp
    IMG_20220723_101117-min (1).webp
    500,3 KB · Προβολές: 27
Να σου ζήσει, καλότυχο και γέρο να είναι.
Πάντως το πουλάκι φαίνεται για θηλυκό.😏
Το θαμπό κίτρινο του προσώπου και τα κίτρινα φτερά με βούλες στην ουρά του αυτό δείχνουν.
 
@kika ευχαριστώ πολύ!@ianos
[automerge]1658726576[/automerge]
@ianos σε ευχαριστώ. ότι έχει αρχίσει να τρώει μόνος του. Πάνω κάτω 50-60 ημερών.
[automerge]1658726596[/automerge]
@MARY58 σε ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1658726610[/automerge]
@HxC σε ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1658726632[/automerge]
@Ledagcc 😊σε ευχαριστώ!😍
[automerge]1658726773[/automerge]
@Vada ο εκτροφέας μου είπε ότι θα αλλάξει μορφή. Θα κιτρινίσει όλο το κεφάλι και το λοφίο και θα αλλάξουν τα χρώματα απ' τα μάγουλα. Και θα γεμίσει και το φτέρωμα στο κεφάλι του που σε κάποιο σημείο λείπει.ολα αυτά γιατί είναι μικρο σε ηλικία.
[automerge]1658726795[/automerge]
@ΜΑΡΙΑαα σε ευχαριστώ πολύ!
 
@ckdodis
Καλά σου τα είπε ο εκτροφέας, άλλα ο ίδιος πώς κατάλαβε ότι είναι αγόρι;
Πώς είναι δυνατόν να γνωρίζει την εξέλιξη του και να σου το δίνει για αρσενικό;
Έχει κάνει τεστ DNA ;
Όλα τα normal grey νεαρά cockatiels , φαινοτυπικά είναι θηλυκά και οπτικά είναι αδύνατο να προσδιοριστεί το φύλο τους από τη στιγμή της εκκόλαψης ως την πρώτη τους πτερόρροια, που συνήθως συμβαίνει μετά τους έξι μήνες.
Προς το παρόν οί πιθανότητες είναι 50/50, τίποτα δεν είναι σίγουρο .
Είτε αγόρι είτε κορίτσι είναι δεν έχει καμία σημασία, να σου ζήσει και πάλι.😘
 
Καλημέρα, να σου ζήσει, να το χαίρεσαι! Είτε είναι μικρό, είτε θηλυκό, οι ρίγες της ουράς είναι πολύ έντονες για αρσενικό, κανονικά δεν φαίνονται από πίσω. Τώρα το κίτρινο στα μ'άγουλα είναι θέμα οπτικής, αλλά ναι, ό,τι λέει ο @Vada ισχύει για τις κοινές μεταλλάξεις. Γενικά οι εκτροφείς δεν είναι πολύ ενημερωμένοι και λένε αυτά που θέλουμε να ακούσουν οι αγοραστές, και φυσικά κανείς δεν θέλει να ακούσει ότι για τεστ φύλου πρέπει να πληρώσει έξτρα. Δεν θα υπάρχουν θέματα άμεσα 'άλλωστε για να τους κυνηγήσει κανείς, και αν σε δυο χρόνια βρείτε ένα αυγό στις κουρτίνες, ε, συμβαίνουν κι αυτά, δεν θα τους πάρετε να ζητήσετε τα λεφτ'α σας πίσω μετά από τόσο καιρό. Οπότε παίζουν λόττο.

Στα κοκατίλ γενικά μπορεί κανείς να ¨μαντέψει" το φύλο, ανάλογα με τους βοκαλισμούς που παράγουν. Μόνο τα αρσενικά, συνήθως, παράγουν σύνθετους ήχους και σφυρίγματα, χωρις όμως να είναι απόλυτο αυτό. Και φυσικά αν είναι μικρό, ακόμα μαθαίνει το δεξί από το αριστερό. Θα πρότεινα πάντως να έχετε στο νου σας το φαλακρό σημείο μεταξύ τσουλουφιού και κανονικού πτερώματος κεφαλής, γιατί ναι μεν καμιά φορά δεν βγαίνουν όλα τα φτερά μαζί, αλλά από την άλλη εκεί αρέσει και στους γονείς να ραμφίζουν τα μωρά τους, οπότε μπορεί να έχει ενόχληση στο σημείο, οπότε να το πειράζει και να δημιουργείται φαύλος κύκλος. Δεν θα ανησυχούσα, είναι σύνθες φαινόμενο, απλώς να είναι κάτι που παρακολουθείτε διακριτικά ώστε να διαπιστωσετε ότι βελτιώνεται σταδιακά.
 
@Nausicaa σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Είμαστε παρέα από την Παρασκευή που μας πέρασε. Ακόμα δεν έχω ακούσει σφυρίγματα, γενικά. Τον βλέπω σκεπτικό και παρατηρεί το χώρο και νομίζω είναι λογικό. Θεωρώ ότι υπάρχει 'χημεία' μεταξύ μας, ψάχνει να με βρει όταν του φωνάζω ή του σφυρίζω, τον έχω δει να τρώει, άρα έχει βρει το φαγητό του, για να βεβαιωθώ ότι πίνει νερό, τον κέρασα λιγάκι με το καπάκι από το δικό μου μπουκάλι.

Είναι δεκτικός στα χάδια, και αφού τον χαϊδέψω αρκετή ώρα στο κεφάλι και στα μάγουλα και ψηλά στο λαιμό του, μετά από λίγη ώρα αρχίζει ενώ χαϊδευόμαστε ακόμα να φτιάχνει το φτέρωμα του ταυτόχρονα. Είναι δείγμα ότι χαλαρώνει ή αμηχανίας;

Κάθεται στον ώμο μου αρκετή ώρα χωρίς να διαμαρτυρείτε και τρώει από το χέρι μου και σποράκια και τσαμπί μίλετ.
Θα αρχίσω σε 10 μέρες από τώρα να του δίνω και λαχανικά, εφόσον είναι μωρό ακόμα θα είναι περισσότερο δεκτικός.
Θα ήθελα να είναι αγοράκι αφενός για να αποφύγω το γεγονός να γεννήσει αυγό και αφετέρου να είναι περισσότερες οι πιθανότητες να μιλήσει.

Ας είναι λοιπόν γερό και να τα πηγαίνουμε καλά και ας μείνει ο ενδοιασμός του φύλλου για αργότερα που ίσως κάνω κάποιο τεστ DNA.

Σας ευχαριστώ όλους.

υ.γ.: αργά το απόγευμα θα ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες ακόμα από το κλουβάκι του και από το ίδιο το πουλάκι.
 
Είμαστε παρέα από την Παρασκευή που μας πέρασε. Ακόμα δεν έχω ακούσει σφυρίγματα, γενικά. Τον βλέπω σκεπτικό και παρατηρεί το χώρο και νομίζω είναι λογικό. Θεωρώ ότι υπάρχει 'χημεία' μεταξύ μας, ψάχνει να με βρει όταν του φωνάζω ή του σφυρίζω, τον έχω δει να τρώει, άρα έχει βρει το φαγητό του, για να βεβαιωθώ ότι πίνει νερό, τον κέρασα λιγάκι με το καπάκι από το δικό μου μπουκάλι.
Απολύτως φυσιολογικό, δεν ξέρει πού βρίσκεται και γιατί είναι εκεί, και πάλι καλά που τα κάνει όλα αυτά! Τα κοκατίλ είναι πολύ ξεχωριστά πουλιά, ήρεμα και αγαπησιάρικα. Το ότι τρώει μπροστά σας σημαίνει ότι έχει ασχίσει να αισθάνεται άνετα, γιατί στην φύση ένα ζώο είναι πάντα πιο ευάλωτο όταν κάθεται να φάει ή να πιει. Και φυσικά τρώει και πίνει ακόμα κι αν δεν το βλέπετε, γιατί αλλιώς θα σας είχε αφήσει προ πολλού. Τα πουλιά έχουν πολύ γρήγορο μεταβολισμό, με αποτέλεσμα να λιμοκτονούν στην κυριολεξία σε μια-δυο μέρες, τρεις το μάξιμουμ. Από την άλλη, τα κοκατίλ, όπως και σχεδόν όλα τα αυστραλέζικα είδη παπαγάλων (μπάτζι, κοκατού κλπ) είναι ζώα της ερημου, με αποτέλεσμα να έχουν ανάγκη λίγο νερο. Υπάχουν ιδιοκτητες που έπιασαν το μπάτζι τους να πίνει νερό ενάμιση μήνα εφόσον το έφεραν σπίτι - όχι ότι το πουλάκι δεν έπινε μέχρι τότε, δεν αντέχουν και τόσο πολύ, απλώς πίνουν δυο γουλίτσες μετά το γεύμα συνηθως και συνεχίζουν τις δουλειές τους. Είναι πάρα πολύ θετικό όμως ότι δέχεται να φάει και να πιεί ό,τι του προσφέρετε, σημαίνει ότι σας εμπιστεύεται και δεν θα αντιμετωπίσετε δυσκολίες όταν θα προσφέρετε καινούργια φαγητά. Μην εκπλαγείτε αν τα χέρια σας είναι υγρά και προσπαθήσει να γλείψει το νερό, τόσο λίγο χρειάζονται που συχνά πίνουν δροσοσταλίδες!

Είναι δεκτικός στα χάδια, και αφού τον χαϊδέψω αρκετή ώρα στο κεφάλι και στα μάγουλα και ψηλά στο λαιμό του, μετά από λίγη ώρα αρχίζει ενώ χαϊδευόμαστε ακόμα να φτιάχνει το φτέρωμα του ταυτόχρονα. Είναι δείγμα ότι χαλαρώνει ή αμηχανίας;
Είναι δείγμα δεσίματος, βλέπει το χάδι ως καθάρισμα, κάτι που τα πουλιά κάνουν μεταξύ τους για να δεθούν, για να δείξουν συμπάθεια, φλερτ και ότι είναι μέρος του ίδιου σμήνους. Μπορεί επίσης προσπαθήσει να λακτίσει τα χέρια ή σαν να δαγκώνει ελφρά τα νύχια σας. Αυτό θα έκανε σε άλλο κοκατίλ για να ανταποδωσει τις υπηρεσίες καθαριότητας.

Κάθεται στον ώμο μου αρκετή ώρα χωρίς να διαμαρτυρείτε και τρώει από το χέρι μου και σποράκια και τσαμπί μίλετ.
Θα αρχίσω σε 10 μέρες από τώρα να του δίνω και λαχανικά, εφόσον είναι μωρό ακόμα θα είναι περισσότερο δεκτικός.
Θα ήθελα να είναι αγοράκι αφενός για να αποφύγω το γεγονός να γεννήσει αυγό και αφετέρου να είναι περισσότερες οι πιθανότητες να μιλήσει.
Τα ζ'ωα θηράματα σπανίως διαμαρτύρονται, γιατί είναι ένδειξη αδυναμίας, και ο αδύναμος γίνεται τροφή. Αυτό που έχει σημασία είναι να κοιτάμε για σημάδια στρες όταν είμαστε κοντά στο πουλάκι. Βαριανασαίνει? Μήπως σφύγει πολύ τα πόδια, κάνει κινήσεις με τα φτερά σαν να προσπαθεί να πετάξει μακριά και αλλάζει γνώμη? Ή κάθεται στο ένα πόδι και λαγοκοιμάται, καθαρίζεται ή τραγουδά?

Το θέμα του αυγού είναι όντως τεράστιας σημασίας, γαιτί το συγκεκριμένο είδος φημίζεται για την δυσκολία στην παύση της ωοτοκίας, άπαξ και ξεκινήσει, και μπορεί να τα πιάσει και νωρίς τα άτιμα, αλλά ακόμα και θηλυκό να είναι, με τήρηση μερικών απλώς κανόνων, βασικά του άπλετου ύπνου και παιχνίδια με ισορροπη,μένη διατροφή, δεν υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας.

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά τα κοκατίλ δεν φημιζονται ιδιαίτερα για τις ομιλητικές τους ικανότητες. Μιμούνται μελωδίες και ακολουθούν ρυθμούς άριστα, αλλά δεν λένε πάνω από μερικές λέξεις ή προτάσεις, ακόμα και τα αρσενικά. Είναι του σφυρίγματος περισσότερο, όχι της ομιλίας.

Τπτ, να το χαιρεστε! Δείτε και πώς ανεβάζουμε φωτογραφίες στα FAQs, αν δεν έχει ξανατύχει.
 
@Ledagcc νόμιζω ότι θα κατεβάσω την πάνω πατιθρα και θα προσθέσω άλλη μία πιο ψηλά. Έχεις δίκιο! Έχω κάποια παιχνίδια αλλά δεν θέλω να του τα βάλω όλα μαζί να μην τον στρεσαρω! Ήδη υπάρχει ένα κρεμασμένο στην οροφή για όταν ανοίγει το κλουβακι το οποίο δεν φαίνεται στην φωτογραφία. 😊
 
Back
Top