Γενικά DNA Test για πουλιά

Alexandros

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
1.538
Thelefteo exoume poles fores tin erotisi pos na xoriso arsenika i thilika sta poulia mou. Afto to thema einai gia olous aftou pou ektrefounde poulia, pou den einai efkolo gia na xorisis to fylo, ena basano.

Idi exei gini mia eksigisi edo

Αρσενικός ή θηλυκός Ζακο;

Tora an kapios den tha bri akri, mpori na mou stelnei ena E-Mail i ena PM ( Prosopiko Minima ), gia na eksigo pos ginete na stelnoume ftera sto instituto.

Afou kathe Test kani 20 Euro, aksisi MONO gia afta ta poulia pou den boris na xorisi to fylo efkolo kai mono an kapios selei na zefgaroni.

PX. Lovebirds, merika exotika, metalagmenes karderines klp.


Alexandros
 
Αλέξανδρε μπορείς εσύ να μεσολαβήσεις για να γίνουν τα τέστς; Αν ναί αυτό θα είναι πολύ μεγάλη βοήθεια για αυτούς που προσπαθούνε να αναγνωρίσουν το φύλο.

Φιλικά
 
Grigori,

afto leo, na mou stelnoune ta ftera, kai ego tha stelno sto Instituto pou gnoriso stin Germania. Kai na miraso ta apotelesmata me E-Mail.

An kapios alos, apo edo sto forum, exei kalitero tropo, i argotero tha broume kati kalitero ... Eyxaristo.

Ala prosto paron, den ginete na "psareboume stin omixli", otan seloume na zefgarosoume ta poulia.

Alexandros
 
Τα θερμά μου συγχαρητήρια για αυτήν σου την πρωτοβουλιά, να σαι καλά!
Φιλικά
 
DNA Test to Determine Gender

εδω εχει και φωτογραφια
αυτος στελνει τα δικα του φτερα Αυστραλια!

ΜΦΧ
Πανος
 
Διάβασε το πρώτο πόστ μιας και δεν υπάρχει κέντρο για DNA πουλιών, ακόμα, στην Ελλάδα.
 
καλησπερα, ενας κτηνιατρος δεν μπορει να καταλαβει το φυλο;

Ένας έμπειρος κτηνίατρος μπορεί να καταλάβει το φύλλο (αναφέρομαι σε παπαγάλους, μιας και εκεί είναι οι περισσότερες περιπτώσεις που δεν ξεχωρίζει το φύλο), απο τα οστά της λεκάνης. Όμως πόσοι γιατροί έχουν αυτή την εμπειρία, δεδομένου οτι εκτροφείς χρόνια στο χώρο δεν μπορούν να διακρίνουν την διαφορά. Ο κτηνίατρος όμως μπορεί μετά απο ενδοσκοπική εξέταση να καταλάβει το φύλο, κάτι που ένας εκτροφέας δεν μπορεί να το κάνει, μιας και δεν έχει την κατάλληλη τεχνογνωσία.
 
αρα αν εχω εναν παπαγαλο μπορω να το παω στον πτηνιατρο και να μου πει 100% τι ειναι! Αρα μια ενδοσκοπικη εξεταση μπορει να μας βρει με σιγουρια και το φυλο σε αλλα ειδη! Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινει DNA εξεταση; Ειναι πιο σιγουρο; Γιατι με μια ενδοσκοπικη εξεταση ο γιατρος θα δει τα γεννητικα οργανα και αυτο ειναι 100% αλανθαστο, η κανω λαθος;τα ρωταω αυτα για να ξερω πια διαδικασια ειναι καλυτερη, πιο σιγουρη. Ευχαριστώ.
 
αρα αν εχω εναν παπαγαλο μπορω να το παω στον πτηνιατρο και να μου πει 100% τι ειναι! Αρα μια ενδοσκοπικη εξεταση μπορει να μας βρει με σιγουρια και το φυλο σε αλλα ειδη! Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινει DNA εξεταση; Ειναι πιο σιγουρο; Γιατι με μια ενδοσκοπικη εξεταση ο γιατρος θα δει τα γεννητικα οργανα και αυτο ειναι 100% αλανθαστο, η κανω λαθος;τα ρωταω αυτα για να ξερω πια διαδικασια ειναι καλυτερη, πιο σιγουρη. Ευχαριστώ.

Και οι δυο διαδικασίες είναι το ίδιο αποτελεσματικές, όμως στο DNA το στρες, o φόβος, ο πόνος (2-3 φτερά δεν πονάνε αν τραβηχτούν απότομα και σωστά), η μετακίνηση για τον γιατρό δεν υπάρχουν σε σχέση με την ενδοσκόπιση. Ο γιατρός για να ''δεί'' κάτι κάνει εκεί πίσω 😉 (δεν λέω παραπάνω θα μας κόψει το ΕΣΡ :D), λογικά το πουλί δεν θα νοιώσει πόνο; Επίσης είναι λίγοι οι γιατροί που κάνουν αυτήν την εξέταση, και λογικό να είναι και μεγαλύτερο το ποσό της εξέτασης σε σχέση με το DNA. Ένα ακόμα που για μένα είναι πολύ σημαντικό, είναι οτι με το DNA πέρνεις και την πιστοποίηση απο το εργαστήριο που έγινε που πάνω αναγράφονται στοιχεία απο το πουλί και απο τον ιδιοκτήτη του (άρα μια καλή απόδειξη τύπου ταυτότητας για την ιδιοκτησία του πτηνού)

EDIT: ξέχασα να αναφέρω οτι στην ενδοσπόπιση γίνεται νάρκωση του πουλιού, κάτι που εμένα με βρίσκει εντελώς αντίθετο, για πολλούς και διαφόρους λόγους.
 
αρα αν εχω εναν παπαγαλο μπορω να το παω στον πτηνιατρο και να μου πει 100% τι ειναι! Αρα μια ενδοσκοπικη εξεταση μπορει να μας βρει με σιγουρια και το φυλο σε αλλα ειδη! Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινει DNA εξεταση;

I endoskopiki ginete mono me enxirisi. Den kitai o ptiniatros apo "mpiso". Tha ginete narkosei tou pouliou, meta tha kobei mia mikri tripa stin kilia kai tha balei mia mikri kamera meza, gia na blepei ta anaparagogiki organa tou pouliou. Bebaios afto ginete mono apo papagalakia kei megalitero. Meta tha rabi tin tripa kai etoimo.
Gia to stress gia na pame me to papagalaki/papagalo sto ptiniatro den tha milame.

Kamia skesi me tin ergasia na trabao 2 ftera kai tha stelno sto Instituto.
 
Back
Top