Γενικά Ducorp Cockatoo

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

CLIT

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2008
Μηνύματα
294
Πόλη
Καλλιθέα
Ξέρει κανείς πληροφορίες ή sites για τα Ducorp Cockatoo? Προσπαθώ να μάθω πράγματα για τα περισσότερα είδη και τώρα είμαι σ' αυτά και δυστυχώς δε βρίσκω και πολλά πράγματα στο διαδίκτυο. Γι' αυτό ρωτάω αν ξέρει κανείς κάτι άλλο. 🙄
 
Μπορείτε να διαβάσετε αγγλικά; Αν ναι, πιστεύω πως μπορούμε να βρούμε κάποιες πληροφορίες για σας.
 
Καλησπέρα. Ναι, μπορώ να διαβάσω αγγλικά. Αν ξέρετε κάποιο site καλά θά 'ταν.
 
Παρακαλώ. Ελπίζω ότι θα βρείτε τις χρήσιμες πληροφορίες.

Πιστεύω ότι Inca1099 έχει Ducorps είδος ψιττακού. Ίσως να μπορούμε να συζητήσουμε την εμπειρία του.

Μερικοί φίλοι μου έχουν άλλα είδη Corella είδος ψιττακού, αλλά δεν ξέρω αν κάποια από αυτά έχουν Ducorps.
 
Δεν είναι πολύ διαδεδομένα εδώ στην Ελλάδα. Βασικά δεν έχω δει σε κανένα pet και γενικώς πουθενά. Και θα μ' ενδιέφερε να μάθω τι χαρακτήρες είναι, πώς αντιδρούν. Αν είναι όπως τα umbrella κτλ.
 
Iσως να τα εχεις διαβασει ηδη αυτα...
http://www.susanclubb.com/pdfs/duccock.pdf (αρκετα καλο θεωρω)
Ducorp's Cockatoos aka Ducorps Cockatoos aka Solomon Island Cockatoos / Salomonenkakadu: Species Information and Photos
http://www.goldencockatoo.com/396.html
Ducorps Cockatoo

Αυτος στη φωτο πανω στο χερι μου ειναι αυτος που εχουνε εδω στο μαγαζι που ψωνιζω. Ειχα την τιμη να ειμαι ο πρωτος ανθρωπος που δεχτηκε να ανεβει στο χερι μου για να βγει απο το κλουβι του, λιγες ημερες αφου εφτασε απο την Ολλανδια. Του λειπει ενα δαχτυλακι αλλα αυτο τον κανει ακομη πιο ξεχωριστο νομιζω. :) Ειναι υπερδραστηριος, υπερκινητικος και παρα πολυ κοινωνικος. :D Θελει να τραβαει την προσοχη και να ασχολουνται μαζι του συνεχεια. Δεν βαριεται ποτε!
 

Συνημμένα

  • 15012009565.webp
    15012009565.webp
    39,4 KB · Προβολές: 108
Τα έχω διαβάσει αλλά σ' ευχαριστώ πολύ. Η πράξη μετράει. Τι κούκλος είν' αυτός; Τ' ότι του λείπει το δαχτυλάκι δεν έχει καμιά σημασία. Ίσα ίσα. Κι εγώ σ' ένα pet στην Αθηνάς είχα δει σε άθλια κατάσταση έναν eclectus. Τον λυπήθηκε η ψυχή μου έτσι όπως τον είχαν. Σε μια στιγμή σκέφτηκα να τον πάρω όσο κι αν τον πούλαγαν, αλλά μετά είπα θά 'ναι σαν να τους επιβραβεύω. Ακόμη τον σκέφτομαι, τον καημένο. Τον είχαν σ' ένα κλουβί που χώραγε ίσα ίσα. Για καναρίνια ήταν. Τα φτερά δε γινόταν να τ' ανοίξει με τίποτα. Δε χώραγε. Πολύ όμορφος ο μικρός πάνω.
 
... Ειναι υπερδραστηριος, υπερκινητικος και παρα πολυ κοινωνικος. :D Θελει να τραβαει την προσοχη και να ασχολουνται μαζι του συνεχεια. Δεν βαριεται ποτε!
Προ ημερων ειδα κι'εγω εναν (δυο ετων) σε πετ σοπ στον Πειραια. Προκειται για υπερκινητικα και πολυ κοινωνικα πουλια, πραγματικα αξιολατρευτα! Εκανε τα παντα προκειμενου να τον χαιδεψω: μιλουσε, εσκυβε το κεφαλακι του, σηκωνε ποδι και φτερουγα μαζι, ειχε φοβερη πλακα! Οταν ομως μετα απο 20λεπτα απασχολησης μου μαζι του θελησα να φυγω, ξεσηκωσε ολο το μαγαζι απο το κραξιμο και τις κραυγες του. Αυτο ειναι κατι που ολοι πρεπει να εχουμε παντα στο νου μας
 
Ναι ε; Βέβαια πάντα πιστεύω εξαρτάται απ' το πώς έχει μεγαλώσει το καθένα. Για παράδειγμα ενώ όλοι ξέρουμε ότι τα cockatoo ρίχνουν και καμιά κραυγή και μάλιστα δυνατή, η Χιονάτη μου δε βγάζει μιλιά, ευτυχώς δηλαδή. Μόνο μια φορά την άκουσα, όταν είχα φύγει απ' το δωμάτιο κι ήθελε παιχνίδια. Είχε δυνατή κραυγή φαντάζομαι, σαν όλα, ε;
 
Σωτηρη πραγματικα εντυπωσιαζομαι οταν μαθαινω πως υπαρχει cockatoo που δεν κραζει! Το θεωρω εξαιρεση μαλλον, για να επιβεβαιωθει ο κανονας τι να πω:D Οταν λεμε δυνατη, εννοουμε παρα παρα πολυ δυνατη😱
 
Ναι, ε; Όχι, ειλικρινά τό 'χω 2 μήνες και μόνο τότε που λέω φώναξε και όχι πιο δυνατά απ' ότι ο Ρούντολφ μου, ο ringneck μου. Και για 2 δεύτερα. Αλλιώς δε θα την είχα ακούσει ποτέ. Είναι πάρα πολύ ήσυχη και χαδιάρα. Γιατί ενώ είναι τόσο όμορφα πλάσματα να φωνάζουν τόσο πολύ, όμως; Κρίμα. Ελπίζω να μη την γνωρίσω και απ' την ανάποδη τη Χιονάτη μου.
 
:)Ευχομαι να ειναι παντα ετσι ησυχη η Χιονατη σου!
(Αν θελεις κανε μια βολτα μεχρι τον Πειραια, ετσι για μια... Εμπειρια Ισως να βρισκεται ακομα εκει, εκεινο το πουλακι...)
 
Που είναι περίπου; Αν θες στείλε μου σε p.m., γιατί σίγουρα θα κάνω τη προσπάθεια να το δω κι από κοντά. Όλη μέρα στο δρόμο είμαι οπότε σίγουρα θα περάσω.
 
Πρέπει νά 'χουν κάπου 1500 - 1700 ευρώ. Αλλά αν ξέρει κάποιος καλύτερα ας μας πει.
 
Αν έχει 3500 είναι σκέτη αισχροκέρδεια! 3000 - 3500, από pet, έχουν τα μεγάλα cockatoo, τόσο κι ο μικρούλης; Βασικά από εκτροφείς κάπου στα 1500 - 2000 θά χει.
 
πραγματικα η αισχροκερδεια ανθιζει στους παπαγαλους αλλα θα πρεπει να ξερεις οτι δεν εχει σημασια το μεγεθος οσο η σπανιοτητα στα κοκατου που συγκρινεις
 
Back
Top