Αναπαραγωγή Eίναι ηθικά σωστή η απόλυτη εξημέρωση των πουλιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paianas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Paianas

PB Known Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
4.501
Πόλη
Παιανία
Συμφωνείτε η διαφωνείτε.. Και γιατί;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αυθόρμητα απαντώ αν είναι κατοικίδια ναι, Είναι καλύτερα να είναι απόλυτα εξημερωμένα γιατί αυτό σημαίνει ότι νοιώθουν ασφάλεια και χαρά και ζουν πιο όμορφα. Δεν φοβούνται τους συνηθισμένους οικιακούς θορύβους και τους ανθρώπους.
Για όσα κυκλοφορούν στην φύση, δεν το βρίσκω σωστό, γιατί και η σχετική ακόμα εξημέρωσή τους τα οδηγεί σε άγνοια κινδύνων, με απλό καθημερινό παράδειγμα τα χιλιάδες πατημένα από αυτοκίνητα περιστέρια.
 
Συμφωνώ σε περίπτωση που είναι και θα παραμείνουν οικόσητα πουλιά και ανάλογα το είδος των πουλιών, σε κάποια είδη παπαγάλων η απόλυτη εξημέρωση μπορεί να προάγει προβλήματα συμπεριφοράς που είναι επικίνδυνα για το ίδιο το πουλί(ας πούμε να πας στο ψιλικατζίδικο και γυρίζοντας να βρείς τον παπαγάλο ξεπουπουλιασμένο απο αγχος αποχωρισμού η ακόμα χειρότερα να ξεπουπουλιάζετε με μανία στην αγκαλιά σου απο βαριεμάρα).
Αναμφισβητητα όμως η απλή εξοικίωσή τους με τους ανθρώπους είναι ανεκτίμητη για όλα τα οικόσητα πτηνά πιστεύω.
 
Συμφωνώ κ εγώ και ειδικά τα ιθαγενη χρειάζονται μια κάποια εξημέρωση για να έρθουν σε αναπαραγωγή στο κλουβί.
Εγώ παλιά είχα ενημερώσει και την θυληκια κ την αρσενική καρδερίνα.
Τώρα έχω εξημερώσει μια καρδερίνα και απόλυτα ένα καρδερινοκαναρο σε φάση που μου έφυγε από το κλουβί και ξαναγύρισε.
 
Back
Top