Αναπαραγωγή Eιναι τρελες αυτες οι καρδερινες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katerina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Katerina

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2006
Μηνύματα
1.061
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ενω η "χηρα" καρδεριναμου ταιριαξε με εναν δανεικο καρδερινο, ειπε να φτιαξει τη φωλια της, ολα καλα την τελειοποιησε, κι ενω περυσι τηνε ιχε βολεψει μια χαρα το ψαθινο καλαθακι, φετος δεν ξερω πως την ειδε και μια μερα αρχισε να τραβαει νηματα απο τη φωλια και να φτιαχνει αλλη στα συρματα που στηριζουν τη φωλια στο κλουβι... Τι να πει κανεις; Οπου και οπως βολευεται ο καθενας!:D
 

Συνημμένα

  • folia.webp
    folia.webp
    44,1 KB · Προβολές: 184
Μάλλον δεν της αρέσουν τα ετοιματζίδικα! Είναι μαστόρισα η γυναίκα! 🙂
Επίσης να σου πω ότι μου αρέσουν πολύ τα κλαδάκια που έβαλες δίπλα στη φωλιά!
 
Μανο. Ας ειναι καλα το χριστουγεννιατικο δεντρο... Ενας γνωστος του μπαμαπ μου του ειπε οτι βαζει σε νεγαλη κλουβα ψευτικο ελατο και πανε εκει πανω και φτιαχνουν φωλια😛
 
Γυναίκα... Εκτροφέας καρδερίνας!:13:
Που είναι οι χρυσές εποχές που καθόσασταν στην κουζίνας σας,
με τα κατσαρολικά σας!
Άντε με το καλό!
Έχω & γω μία... Βλαμμένη φανετίνα, κάνει τα ίδια.
(Την πρώτη γέννα έβγαλε 4 αλλά είχαν μυκοπλάσμωση...)
 
Χαρη φτου σου και σε ειχα σε υποληψη! Κατσαρολικα, α😀, μπα περυσι και μενα 3 εβγαλε τα 2 εζησαν τελικα και τα απολαμβανω στο μπαλκονι! Ειναι γλυκες κι εχουν κατακοκκινη μασκα! τωρα να δουμε τι θα κανει φετος που την ειδε "γκαουντι"
 
Χαρη.. Κριμα αλλα το αντιπαρερχομαι το αστειακι σου! Αν θελεις πεσμας πως εβγαλες το συμπερασμα για μυκοπλασμωση..
 
Είχανε το λεγόμενο "μαύρο στίγμα".
Αν θυμάσαι είχε γίνει κουβέντα πρόσφατα γι αυτό,
ξεκινώντας το θέμα ο Πάνος (Lancashire) για κάποια καναρινάκια του.
Τα 3 φανετάκια, δεν αντέξανε πάνω από 3 ημέρες.
Το 4ο το είχα βρει χτυπημένο, λογικά από τον αρσενικό.
 
Μανο. Ας ειναι καλα το χριστουγεννιατικο δεντρο... Ενας γνωστος του μπαμαπ μου του ειπε οτι βαζει σε νεγαλη κλουβα ψευτικο ελατο και πανε εκει πανω και φτιαχνουν φωλια😛
Κατερίνα το ίδιο μου έλεγε( οταν έφτιαχνα το κλουβί έξω στην αυλή) η γυναίκα μου και μου φάνηκε λίγο ανόητο. Δεν πύστευα οτι θα αρέσει στα πουλια. Εδώ όμως φαίνεται πως είναι κοινό μυστικό.😛
 
Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος μας βάζεις κατερίνα τα γυαλιά και μπράβο σου. Κάθε άγριο θα πάει να κάνει την φωλιά του σε μέρος που του θυμίζει περισσότερο την ζωή του στην φύση. Είδες όμως πως την έφτιαξε την φωλιά;Νομίζω ότι τις αξίζουν συγχαρητήρια. Πέρυσι νομίζω δεν είχες κλαδάκι ή κάνω λάθος; Πάντως και πάλι συγχαρητήρια.
 
Ευχαριστω πολυ Ισιδωρε... Ειναι θεμα τυχης μαλλον,"επεσα" σε καλη θηλυκια, καθως περασε τ απανδεινα διπλα μουμτην ενοχλουσα συχνα, αλλαζα μερος στο κλουβι κτλ. Και περυσι ειχα κλαδακια απο ελατο, παντως ειναι χαρακτηριστικο οτι χαλαει και ξαναφτιαχνει τη φωλια της παρα πολλες φορες, ολο κατι στραβο βρισκει... Ολο κατι της φταιει, ειδωμεν...
 
παντως ειναι χαρακτηριστικο οτι χαλαει και ξαναφτιαχνει τη φωλια της παρα πολλες φορες, ολο κατι στραβο βρισκει... Ολο κατι της φταιει, ειδωμεν...
Μάλλον χαρακτηρισρικό των καρδερινών είναι γενικά. Χαλάνε και ξαναφτιάχνουν τη φωλιά τους πάρα πολλές φορές μέχρι να καταλήξουν!
 
Back
Top