Φροντίδα Eκθεσιακα κλουβια

valantis1

PB Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
647
Πόλη
Λάρισα
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

Πηγα σημερα και αγορασα ενα εκθεσιακο κλουβακι απο ενα pet shop.
Το ερωτημα μου ειναι αν μπορω να εχω μεσα τα καναρινια και οχι σε κανονικα κλουβια.

Δηλαδη ειναι μονο για εκθεση η μπορω να τα εχω ολο το χρονο μεσα;
 
φιλε βαλαντη αυτα τα κλουβια ειναι για να φιλοξενησουν τους μικρους μας φιλους για λιγες μερες, δεν κανουν για συνεχεια εινα ιπολυ μικρα
 
Εμενα αυτος απο το pet shop μου ειπε οτι αυτος τα δικα του καναρινια τα εχει ολο το χρονο γιατι εκτος απο εκθεσιακα κλουβια ειναι πολυ καλα και για την εξυμερωσει του καναρινιου.😕
 
βαλαντη για να σου πουλησει ενα προιον που κοστιζει γυρω στα 30 € θα ελεγε οτι μπαινει κι αυτος μεσα κα ικαθεται κανα διωρο γιατι εχει καλο εξαερισμο εκιε στο κλουβακι το εκθεσιακο φιλε
 
Δε νομιζω να εχει μπει σε τετοια διαδικασια για 10 ευρω( Τοσο το πηρα).

Αλλα ενταξει εσεις ξερετε καλυτερα. Ευχαριστω θα μεριμνησω και θα του αλλαξω κλουβι.
 
Το κλουβί αυτό είναι ό,τι ακριβώς λέει ο τίτλος του μηνύματος σου. Εκθεσιακό. Τα καναρίνια και γενικά τα πουλιά που φροντίζουμε εμείς θα πρέπει να βρίσκονται σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερα κλουβιά μας επιτρέπει ο χώρος μας.
valantis1 είπε:
Εμενα αυτος απο το pet shop μου ειπε οτι αυτος τα δικα του καναρινια τα εχει ολο το χρονο
Εμείς δεν έχουμε ένα κατάστημα 50 τ. Μ. Για να παστώσουμε 500 καναρίνια. Οφείλουμε να τους παρέχουμε τη μεγαλύτερη δυνατή άνεση στη διαμονή τους.
γιατι εκτος απο εκθεσιακα κλουβια ειναι πολυ καλα και για την εξυμερωσει του καναρινιου.😕
Από ποτέ "αγρίεψαν" τα καναρίνια και χρειάζονται εξημέρωση; Εδώ και 500 χρόνια ζουν και αναπαράγονται σε κλουβιά.
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Σταύρο! Μία επιπλέον πληροφορία. Αν έχεις σκοπό να κατεβάσεις πουλιά σε έκθεση θα πρέπει να έχουν συνηθίσει το κλουβί, οπότε τα βάζεις για κάποιο διάστημα πριν την έκθεση σε αυτό.
 
Λευτέρη πλάστικο είναι το κλουβάκι αυτό για αυτό και κάνει 10€, το συγκεκριμένο δεν κάνει για επίσημους διαγωνισμούς στην Ελλάδα και στη Γερμανία, νομίζω στην Ιταλία τα δέχονται όμως.

Υ. Γ. Βαλάντη αν θες πες μου μέσω pm που το αγόρασες και αν έχει διευθηνση και τηλέφωνο.
Σε ευχαριστω

ςκθεσιακο 10€;
 
Εκθεσιακό, πλαστικό με πορτάκι στην πρόσωψη ; Δύσκολο.
Είναι μάλλον ΤΥΠΟΥ ΕΚΘΕΣΙΑΚΟΥ.Ισως παράγεται για να
έχει απλώς το σχήμα των εκθεσιακών.
Η λογική του, φαντάζομαι είναι να εξοικιώνονται τα πουλάκια
στο σχήμα και στο μέγεθος ενός κλουβιού ΕΚΘΕΣΗΣ.
-Δεν κάνει για μακρόχρονη διαβίωση του πουλιού φυσικά.
 
Κι όμως, κι όμως, Μάκη.
Τα συγκεκριμμένα κλουβιά είναι εκθεσιακά. Είναι της Bogena, αν δεν κάνω λάθος, κατά 99,9%. Εμένα με κούφανε η τιμή. 10 €;
Βαλάντη αν έχει κι άλλα και μπορείς να πάρεις ή να του ζητήσεις ρώτα τον τί τιμή θα σου κάνει για 15-20 κλουβιά. Ενδιαφέρομαι.
Σε αυτά τα κλουβιά μπαίνουν τα πουλιά, που προορίζει ο εκτροφέας τους για διαγωνισμό, 1,5 - 2 μήνες πρίν τον διαγωνισμό, και τοποθετούνται ή δυνατόν σε χώρο που έχει φασαρία ανθρώπων και σε ύψος 0,70 - 1,50 μέτρο, και καλείτε ο εκτροφέας όχι να τα ημερεύσει, αλλά να τα εκπαιδεύσει, με την συχνή διέλευση από δίπλα τους, την στάση και παρατήρησή τους από όσο γίνεται πιό κοντά κάθε φορά. Επίσης είναι πολύ καλό να τα βάλει σε ένα τραπέζι ή γραφείο και να τα έχει σε απόσταση 40-50 πόντων, να τα περιεργάζεται κι αυτός και κάποιος τρίτος άγνωστος, με χρήση χαρτιών (γραφή κλπ), έτσι ώστε να εξοικιωθούν με την παρουσία τρίτων, και να είναι όσο το δυνατόν πιό ακίνητα μπροστά στον κριτή, θεωρώντας την παρουσία του ώς κάτι το φυσιολογικό.
Αυτό γίνεται για να μπορεί να ελεγχθεί από όλες τις πλευρές του το φτέρωμα του πουλιού, και από πάνω, έτσι ώστε να βαθμολογηθεί αναλόγως. Ο κριτής πιάνει το κλουβί αυτό και το "φέρνει βόλτα" μπροστά του.
Σκεφτείτε ένα πουλί που δεν έχει εξοικιωθεί με το κλουβί, (την περιορισμένη κίνηση, λόγω χώρου), και την παρουσία τρίτων. Θα χτυπιέται τρομαγμένο όλη την ώρα χωρίς να μπορεί να κριθεί σωστά και μπορεί μέχρι και να αποκλειστεί από το διαγωνισμό.
Σημείωση: Είναι εκθεσιακά για πουλιά χρώματος. Και η εισαγωγή των πουλιών, γίνεται σταδιακά από κλούβα πτήσης σε μικρότερο και μετά σε λίγο ακόμα μικρότερο, έτσι ώστε να στρεσαριστεί το λιγότερο δυνατόν, μέχρι την εισαγωγή του στο εκθεσιακό κλουβί.
Φιλικά,
 
Δεν επιμένω για να το λές κάτι θα ξέρεις.
Είχα υπ' όψιν μου τον περιορισμό της COM για τα
εκθεσιακά κλουβάκια, που απαγόρευε οποιοδήποτε άνοιγμα, στην πρόσωψη.
 
Σταυρο δεν τα εχει στο μαγαζι τα καναρινια σε αυτα τα κλουβια αλλα στο σπιτι του.
Στο μαγαζι τα καναρινια τα εχει κλασικα σε κλουβες οπως ολοι.

Δηλαδη η γνωμη σας ειναι να μην τα εχω σε αυτα τα κλουβακια τα καναρινια. Ευχαριστω.
 
Signomi Giorgio,

ala afto DEN einai ekthesiako kloubi. Einai aplos ena kloubi gia proponisi gia tin ekthesi. Se kamia kategoria kanonika epitrepete afto to kloubi. Alo pou merika sylloga finoune tous melous tous na fernoune tetoia kloubia mono na exoune poles symetoxes.

An psakseis tous kanones tis COM perigrafei oles tis kloubes pou epitrepounde.

Alexandros
 
Καλημέρα.
Ο. Κ. Ζητώ εγώ συγγνώμη για το λάθος μου. Γνωρίζω τους κανόνες της COM, αλλά είδα αυτό που λέει ο Αλέξανδρος, σε έκθεση, και θεώρησα ότι έστω και κατ' εξαίρεση από κάποιους κριτές γίνονται αποδεκτά.
 
Back
Top