Αναπαραγωγή Eκτροφή Παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sofia P
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sofia P

PB Member
Εγγραφή
20 Νοε 2008
Μηνύματα
185
Πόλη
Αθήνα
Αλήθεια, υπάρχει κανείς που ενδιαφέρεται να εκτρέψει ή εκτρέφει ήδη μεσαίους και/ή μεγαλους Παπαγάλους;
 
εμενα θα μου αρεσε πολυ!
αν αργοτερα οι συνθηκες το επιτρεπουν γιατι οχι;
μου αρεσουν οι μικροι και μεσεοι παπαγαλοι, απο parrotlet μεχρι conure!
 
Ενώ κάποια περίοδο το σκεφτόμουν πολύ σαν ιδέα ότι θα μου άρεσε.. Τελικά πιστεύω ότι δεν θα μπορούσα να μεγαλώνω τα μικρά και μετά να πρέπει να τα αποχωρίζομαι, με τίποτα..
 
ναι θελω παρα πολυ να ασχοληθω με την εκτροφη μεγαλων παπαγαλων και μεσαιων! Εκτος οτι ειναι απιστευτη εμπειρια το να ασχολεισαι με τοσο ομορφα πουλια ειναι και μια πολυ σημαντικη ευθυνη που περνεις για να το κανεις αυτο. με οσα πουλια εχω ασχοληθει και μεγαλωσει ειναι παντα τοσο ομορφο να τα βλεπεις μερα με τη μερα να μεγαλωνουν και να αποκτουν το καθενα την δικη του μοναδικη προσωπικοτητα!
 
αν ειχα τον χωρο θα το εκανα σιγουρα. μου αρεσει η ιδεα να βοηθω εντος εισαγωγικων την φυση να κανει την δουλεια της.
 
Μ ενδιαφέρει απίστευτα... Πάντα όποιο κατοικίδιο και να είχα έπερνα και το αντίστοιχο αρσενικό η θυληκό και έκανα αναπαραγωγές... Θέλει ομως τα 3 "Χ"...
Χρόνο
Χρήμα
Χώρο...
 
Kι εγω θα θελα αλλα θελει πολλα χρηματα. Σιγουρα στο μελλον θα κανω ενα χωρο κι εκει θα χω την δικη μου μικρη εκτροφη. (παπαγαλων παντα)(Lovebirds cockatiels parrotlet ringneck)
 
εβαλα αυτό το θέμα γιατι πιστεύω πως καλό θα ήταν να δημιουργήσουμε μια λίστα με καλούς εκτροφείς παπαγάλων και ετσι να μπορούμε να επικοινωνούμε μαζί τους, να ενημερωνόμαστε κτλ..όλοι εμείς που έχουμε ή ενδιαφερόμαστε να αποκτήσουμε παπαγάλους δεν νομίζω πως θα πηγαίναμε ευκολα σε πετ-σοπ κ τλ...
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
πραγματικα πολυ καλη η ιδεα σου σοφια. σχεδον ολοι εδω μεσα θα προτιμουσαν να αγορασουν ενα πουλακι απο καποιον που το εχει μεγαλωσει η το εχει δει να μεγαλωνει και το αγαπαει και το ποναει και οχι απο καποιον που το βλεπει σαν εμπορευμα και το στοιβαζει σε βρωμικα κλουβια με ενα μπωλ για νερο και ενα με ηλιοσπορους. Θα ηταν το ιδανικο -κατα την γνωμη μου - αν και οι εκτροφεις εβλεπαν και εμας με διαφορετικο ματι. Γιατι ο χ εκτροφεας που θελω να πιστευω οτι θεωρει το πουλι που δινει κομματι απο τον εαυτο του να το δινει στον εμπορο στην μιση τιμη απο αυτην που θα το εδινε σε ενα μελος απο μια παρεα σαν την δικη μας. ειδικα εδω μεσα σχεδον ολα τα παιδια αγαπουν και φροντιζουν τα κατοικιδια που εχουν και σπευδουν να τους κανουν ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ σε οποιον ψαχνει πουλι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elize
πραγματικα πολυ καλη η ιδεα σου σοφια. σχεδον ολοι εδω μεσα θα προτιμουσαν να αγορασουν ενα πουλακι απο καποιον που το εχει μεγαλωσει η το εχει δει να μεγαλωνει και το αγαπαει και το ποναει και οχι απο καποιον που το βλεπει σαν εμπορευμα και το στοιβαζει σε βρωμικα κλουβια με ενα μπωλ για νερο και ενα με ηλιοσπορους. Θα ηταν το ιδανικο -κατα την γνωμη μου - αν και οι εκτροφεις εβλεπαν και εμας με διαφορετικο ματι. Γιατι ο χ εκτροφεας που θελω να πιστευω οτι θεωρει το πουλι που δινει κομματι απο τον εαυτο του να το δινει στον εμπορο στην μιση τιμη απο αυτην που θα το εδινε σε ενα μελος απο μια παρεα σαν την δικη μας. ειδικα εδω μεσα σχεδον ολα τα παιδια αγαπουν και φροντιζουν τα κατοικιδια που εχουν και σπευδουν να τους κανουν ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ σε οποιον ψαχνει πουλι.
Δημήτρη δεν ξέρω να σου πω γι' αυτό που λες... Πάντως απ αυτά που έχω δει.. Είναι πολύ δύσκολο να γεννήσεις πουλιά, πρέπει να επενδύσεις πολλά.. Μερικοί είναι λίγο πιο ακριβοί από αλλους αλλά.. Τι να πω... Αν δει κάποιος τη διαδικασία απ την αρχή μεχρι να γεννηθεί τελικά ένα πουλί κ να είναι έτοιμο να πάει σε κάποιο σπίτι, δεν ξέρω αν θα σκεφτει κ πολύ τα χρήματα.. Βέβαια εχω δει κ πολλούς φραγκάτους που μόνο κ μόνο επειδή τα σκάνε μπορούν κ παιρνουν ότι θέλουν χωρίς πραγματικά να το αξίζουν.. Κ άλλους που ενω θα έπρεπε να έχουν παπαγάλους.. Να μην έχουν τα χρήματα... Δυστυχώς.
 
Back
Top