Διατροφή Eπιτρεπεται το ψωμι στα καναρινια;

μπορεις να δινεις λιγο αλλα απο θρεπτικη αξια δεν αξιζει τιποτα.
 
εχω διαβασει οτι η μαγια περιεχει πολλες βιταμινεσ που δεν περιεχονται αλλου για αυτο τον λογο θελω να βαλω
 
Φιλε Λακη αλλο η μαγια και αλλο το ψωμι,υπαρχει καθαρη μαγια για πουλια στο εμποριο, που μπορεις να τη χορηγεις ολο το χρονο.Αν ενδιαφερεσαι στειλε μνμ να σου πω την μαρκα. 🙂
 
αν η ερωτηση εγινε μονο για το θεμα της μαγιας η απαντηση δοθηκε.υπαρχει μαγια μπυρας σε σκονη η οποια πρεπει να ξεχωριζεται απο τη μαγια σε σκονη για την κατασκευη ψωμιου. Προκειται για αλλο ειδος μηκυτα.
αν η ερωτηση "επιτρεπεται " συνεχιζει να σε απασχολει, σαφως και επιτρεπεται και αναλογα με το ειδος του ψωμιου(ολικης αλεσης ή λευκο) και την ποιοτητα του (χωρις προσθετα ή με προσθετα) ειναι μεγαλυτερης ή μικροτερης θρεπτικης αξιας αντιστοιχα. Αρτοσκευασματα (αδιευκρινιστης προελευσης και ποιοτητας:eyesss:) αποτελουν την βαση για τις αυγοτροφες του εμποριου που επισης φυσικα επιτρεπονται...
σιγουρα ομως το εσωτερικου του σιταριου αν μπορουσε να δοθει αψητο στα πουλια λογω μην θερμανσης θα ειχε θρεπτικα συστατικα που στο ψησιμο χανονται. Αν ο σπορος ηταν μικρος θα ταν ολα καλα και τα καναρινια θα τον τρωγανε, ομως επιση αυτο δεν γινεται η ιδανικη λυση ειναι (αν εχεις ορεξη και μερακι για τα πουλακια σου) να τους ετοιμαζεις φυτρα σιταριου τα οποια ειναι παρα πολυ θρεπτικα και ιδανικα (λογω της αργινινης, του ψευδαργυρου και βιταμινης Ε που περιεχουν) για την προετοιμασια της αναπαραγωγης και την γονιμοτητα

Φύτρα - Πώς φτιάχνουμε βλαστωμένους σπόρους για τα πουλιά μας


μπορεις να αναμιξεις τα φυτρα με την αυγοτροφη τους 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγώ τους δίνω ψωμι σταρένιο και σικάλεως, ζυμωτό δικό μου, από αλεύρι από μύλο που δεν έχει υποστεί καμμιά επεξεργασία. Το τσακίζουν.

Και κάτι ακόμα, άσχετο με τα πουλιά μας, αλλα πολύ σχετικό με την διατροφή μας.
Το προηγούμενο καλοκαίρι είχα αλεύρι στο ντουλάπι μου. Δεν το χρησιμοποιήσα λόγω διακοπών και όταν το άνοιξα μετά από δυο μήνες, τα σκουληκάκια που είχε πιάσει είχαν γίνει πεταλουδάκια (πολύ όμορφα κατα τα άλλα...).
Γιατί το λέω αυτό? Για να καταλάβουμε ότι τα αλεύρια του super market που μένουν ένα χρόνο χωρίς να πάθουν τίποτα, κάτι έχουν μέσα και διατηρούνται.
Τώρα διατηρώ το αλεύρι μου στο ψυγείο
 
Back
Top