Διατροφή Eρωτήματα σχετικά με την αυγοτροφή

zantinos1

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2009
Μηνύματα
51
Πόλη
Γλυφάδα
καλημερα σε ολους
παιδια θελω να κανω μερικα ερωτηματα σχετικα με την αυγοτροφη
1) τι διαφορα εχει η ξηρη αυγοτροφη με την υγρη;
2) γιατι αλλοι προτιμουν την μια και αλλοι την αλλη;
3) οταν φτιαχνουμε μονοι μας αυγοτροφη με (ξηρη αυγοτροφη) ρασκ και ολα τα σχετικα μεσα αυτη μετα λεγετε υγρη;
4) ποτε χρησιμοποιουμε την μια και ποτε την αλλη και γιατι;
5) οταν ανοιγουμε την συσκευασια για πρωτη φορα δηλαδη, και στις δυο πρεπει μετα να καταναλωθει σε εναν ορισμενο χρονο;
6) σε ενα θεμα εδω μεσα διαβασα οτι δεν κανουν ολες οι αυγοτροφες για να ταισουν οι γονεις τους νεοσους ισχιει αυτο;
και αν ναι ποιες ειναι αυτες οι αυγοτροφες;
σας ζαλισα πρωι πρωι το ξερω αλλα ειναι καποια ερωτηματα που εχω εδω και καιρο και 8α η8ελα να ξερω:)
σας ευχαριστω εκ των πρωτερον 🙂
 
1) Αυγοτροφή υγρή δεν υπάρχει. Υπάρχει η ΠΑΤΕ αυγοτροφή η οποία ένεκα
σύστασης και κατασκευής είναι πολύ πιο μαλακιά σε αντίθεση με την ξηρή.
2) Λίγοι ασχολούνται με την πατέ, διότι δεν έχει την ίδια κατανάλωση απο τα πουλιά,
δεν τους αρέσει. Εξ άλλου στην ξηρή όταν προσθέσουμε λίγο νερό ή πορτοκάλι
θα έχουμε μια μαλακιά αυγοτροφή.
3)Πράγματι όταν φτιάχνουμε αυγοτροφή με ράσκ
την "κρατάμε" σε επίπεδα μαλακιάς αυγοτροφής
4) Προσωπικά, δεν μου χρειάστηκε η πατέ (απλώς την έχω δοκιμάσει)
6) Ολες οι ΚΑΛΕΣ αυγοτροφές, είναι κατάλληλες για να ταιστούν οι νεοσσοί.

5) Ενα πλεονέκτημα της ΠΑΤΕ είναι, οτι παρ' ότι έχει πιο μαλακιά μορφή
ίσως και περισσότερη υγρασία, εχει μεγαλύτερη αντοχή εκτός ψυγείου.
Αντίθετα η ξηρή αυγοτροφή, μόλις βραχεί ή όταν γίνει μέρος της
χειροποίητης αυγοτροφής μας, αντέχει πολύ λιγότερο χρόνο εκτός ψυγείου.

Υ. Γ Κάθε ανοικτή συσκευασία πρέπει να διατηρείται στο ψυγείο.
 
αν στην ξηρα αυγοτροφη προστιθεται αυγο σφιχτο καταλληλα τριμμενο και ανεμειγμενο δεν υστερει της πατε.η πατε εχει περισσοτερο αυγο σε σχεση μετις ξηρες(σε σκονη φυσικα). Οποτε αν προτιμας ετοιμη αυγοτροφη παιρνεις ξηρη και προσθετεις αυγο(απαραιτητα αν υπαρχουν νεοσσοι). Αν θελεις να πειραματατιστεις δοκιμαζει καποια απο τις συνταγες που υπαρχουν στο δικτυο και εδω με χρηση για "βαση" ρασκ (αν εχεις) ή τριμμα φρυγανιας.στο εξωτερικο εχω δει και συνταγες με κουσ κουσ αντι ρασκ
 
Παιδιά εγώ χρησιμοποιώ την πατε της Orlux.
Μαυτήν ταίζονται οι νεοσσοί 14 μέρες τώρα μια χαρά χωρίς να προσθέτω τίποτα, νερό κλπ, είναι έτοιμη.
Δεν την έχω στο ψυγέιο,υπάρχει πρόβλημα;
 
σας ευχαριστω με τις απαντησεις σας
δηλαδη αν καταλαβα καλα με λιγα λογια καλυτερη ειναι η ξηρη γιατι με αυτην μπορουμε να περασουμε ποιο πολλα και ποιο ευκολα μερικα πραγματα σωστα;
 
εδω https://community.petbirds.gr/threads/Πως-μπορω-να-κανω-πιο-πατε-την-αυγοτροφη.13381/ θα δεις καλυτερα μια συγκριση των δυο προιοντων.η ξερη αν δεν προστεθει αυγο βρασμενο υστερει διατροφικα επειδη δεν περιεχει το "αφυδατωμενο" αυγο στην ποσοτητα που η πατεε εχει και ειναι αναγκαιο στους νεοσσους.αν ομως προστεθει φρεσκοβρασμενο σφιχτο αυγο γινεται σαφως ανωτερη . Κατα τη γνωμη μου βεβαια μια προσεγμενη συνταγη σπιτικης αυγοτροφης με φρεσκοβρασμενο αυγο, με φυσικα συμπληρωματα διατροφης εντος οπως μαγια κλπ ειναι σαφως ανωτερη ολων. Κρινω οτι ψαχνειςτην λυση της ετοιμης του εμποριου και δεν επεκτεινομαι.σε αντιθετη περιπτωση τα λεμε:)
 
οχι φιλε δημητρη δεν ψαχνω να βρω κατι ετοιμο
απεναντιας 8ελω κατι που να μπορω να το φτιαχνω μονος μου και μετα να συμπληρωνω οτι εγω νομιζω καλυτερο μεσα σε αυτο
προσωπικα μου αρεσει η αυγοτροφη που εκανε σε καποιο 8εμα εδω μεσα ο κυριος μακης και ομολογω μου αρεσε ολη αυτη η κατασκευη αλλα δεν γνωριζω σχεδον τιποτα για τις αυγοτροφες και ψαχνω να βρω ορισμενες λυσεις που πιστευω οτι 8α με βοηθησουν οπως πχ οτι η βαση σε μια αυγοτροφη δικια μας κατασκευης ειναι η ξηρη
 
η συνταγη του κ μακη ειναι ενας συνδιασμος ετοιμης ξηρης με προσθεση διαφορων αλλων υλικων και εχει σαν βαση του ρασκ. Ειναι μια καλη και ευκολη λυση https://community.petbirds.gr/threads/Η-αυγοτροφή-μου.767/

θα σου δωσω και γω μια εναλλακτικη.Ελπιζω να σε βολεψει στο φτιαξιμο. Ειναι σιγουρα διατροφικα αρκετα προσεγμενη

για 1 αυγο σφιχτο


βαζεις στο μουλτι 2 δακτυλα ρασκ ή ιδια ποσοτητα τριμμενης φρυγανιας (εχει η "γιωτης" στα μαρκετ και μια ξενη στο lidl).1 δακτυλο τριμμενο σε σκονη κεμπαπ ή κιμα σογιας (ψωνιζω τον fytro στα μαρκετ, μη μεταλλαγμενος) που ειναι υψηλη πηγη μεθειονινης και λυσινης.1 κουταλι μαγια (παιρνω της Ktiniatriki-Pet-Vet. Pet pharmacy, pet shop and pet food distributor in Athens. Veterinary services Wholesale-retail.), προβιοτικο (αν εχεις βαζεις οση ειναι η δοση για 4 μερες),2 κουταλιες ριζαλευρο για μωρα (εχει σε λελογισμενα ποσα προσθετες βιταμινες, προτιμω κυριως το "γιωτης"),1 κουταλια ριγανη,1 θυμαρι,1 κουταλακι γλυκανισο σκονη (εχει σε ειδη με μπαχαρικα και βοτανα) και μια κουταλια σουσαμι(φυσικη πηγη ασβεστιου) ή ασβεστιο διαλυμενο σε ελαχιστο νερο. Τα κανω ολα σκονη καλα. Μετα προσθετω κομμενο κομματια το αυγο και το ανακατευω (θρυμματιζω) στο μιγμα με παλμικες κινησεις και γυρνωντας πλαγια το μουλτι(βοηθαει να μην κολλαει μερος του μιγματος στον πατο).

στη συνεχεια αν εχω φυτρωμενους σπορους (δες το αρθρο και το ποστ του φιλου pro) ανακατευω αυγοτροφη και σπορους φυτρωμενους (μισο ογκο της αυγοτροφης) σε ενα μπολ και το διατηρω 4-5 μερες στο ψυγειο. Ειναι πολυ αφρατη

αν δεν εχω φυτρωμενους ετοιμους τοτε βαζω στον πατο του μπολ 3 κουταλιες νερο με λιογο μελι αραιωμενο και ριχνω πανω την αυγοτροφη και ανακατευω με το κουταλι. Αν θελω και αλλη υγρασια στην τροφη ψεκαζω με καθαροτατο ψεκαστηρι νερου οσο χρειαζεται ανακατευοντας.

η χρηση ρασκ θα δημιουργησει την αναγκη επιπλεον νερου 2 κουταλιων σχεδον ακομα.


οταν δεν εχω νεοσσους δεν βαζω ριζαλευρο και στην προετοιμασια της αναπαραγωγης χρησιμοποιω σιτελαιο σαν την ισχυροτερη πηγη φυσικης βιταμινης ε και σπορους τριμμενους brazil nuts για σεληνιο. Επισης διαλεγω σπορους για φυτρωμα που εχουν αρκετη αργινινη αμινοξυ που βοηθαει στη γονιμοτητα
 
Back
Top