Αναπαραγωγή Eρωτησεις σχετικα με την αναπαραγωγη lovebirds

herodotos

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λευκωσία
γεια σας παιδιά χτες είδα τα Lovebirds μου να ζευγαρώνουν.
1η ερώτηση πότε θα κάνουν τα αβγά;
2η ερώτηση κάνει να τουσ βάλω πριονίδι στη φωλιά.
ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
 
απο οτι μου εχουν πει και μενα, μην βαλεις τιποτα στην φωλια τους, αρκει να τουσ τα προσφερεις (το πριονιδι) καπου για να το βαλουν αμα θελουν τα ιδια
 
νομίζω! Τους έχω σε καθημερινη βαση αυγοτροφή φούτα και τους βάζω στο νερό κάτι βιταμίνες της tropical.χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;Please help?στο πρώτο μου ερώτημα κανείς δεν μου έχει απαντήσει. Το θηλυκό μου φαίνετε λίγο ταλαιπωρημένο στην κοιλίτσα του λείπουν πούπουλα
 
περιπου 10 ημερες χρειαζεται να σχηματιστει κ να γεννηθει το αυγο, αυτο τουλαχιστον εχω διαβασει, η εμπειρια μου με τα λαβ ειναι πολυ μικρη, αλλα κ στα δικα μου το ιδιο συνεβη, 10 περιπου μερες αφου τα ειδα να ζευγαρωνουν εκανε το 1ο αυγο
 
To πριονιδι λιγο δυσκολα να το μεταφερουν, καλυτερα να τους δωσεις υλικο για φωλια οπως τριχες απο κορμο φοινικα η κλωστες που πουλανε στα πετ σοπς. Τις τριχες απο φοινικα (που ειναι και το καλυτερο κατα τη γνωμη μου) μπορεις να τις μαζεψεις και μονος σου και αφου τις βρασεις και τις στεγνωσεις καλα στον ηλιο να τους τις δωσεις. 😉
 
ενας φιλος που εχει Lovebirds παρατηρησε οτι η θηλυκια πηγαινε και εκοβε με το ραμφος της μικρες λωριδες απο ενα κομματι ξυλο που ειχε κρεμασει, τα εκρυβε στα πουπουλα της και μετα εμπιανε στην φωλια. επειδη δεν γεννησε κανενα αυγο η θηλυκια, εβγαλε την φωλια και παρατηρησε μεσα να εχει κομματακια ξυλου, σαν πριονιδι τα ειχε κανει το Lovebird. στα bungie που εχω εγω δεν βαζω τιποτα μεσα στην φωλια. Απο οσο γνωριζω δεν θελουν κατι εξτρα για την φωλια τους αυτα τα πουλια(π.χ τα καναρινια θελουν νημα για να την κανουν)
 
για την θηλυκιά τι εχετε να μου πειτε;

; 😕 Τι εννοεις;



το θηλυκό μου φαίνετε λίγο ταλαιπωρημένο στην κοιλίτσα του λείπουν πούπουλα
μαλλον για το παραπανω ρωτας, δε το ειχα προσεξει, σορι
αν φαινεται ταλαιπωρημενο, καλυτερα να μη μπει σε διαδικασια αναπαραγωγης, να βεβαιωθεις πρωτα οτι ειναι καλα
 
το δεξί είναι αυτό που του λείπουν πούπουλα και είναι πιο λεπτό από το άλλο
 

Συνημμένα

  • Image012.webp
    Image012.webp
    48,9 KB · Προβολές: 163
Σχετικά με την αναπαραγωγή των Lovebirds

Αγαπητέ Ηρόδοτε,
έχω ένα ζευγάρι Lovebirds που το 2006 γέννησαν 5 πουλάκια, από τα οποία έζησαν τα 3. Η διαδικασία ήταν απίστευτη και η εμπειρία μοναδική!

Όταν είδα ότι ζευγάρωναν συνεχώς φρόντισα να τους κάνω μια ενισχυτική "κούρα" πολυβιταμινών, εκτός απο το καλό φαγητό, το φρούτο και το λαχανικό, μέρα παρά μέρα (να ξέρεις ότι το μπρόκολο είναι καλή πηγή σιδήρου και ασβεστίου). Αγόρασα και ασβέστιο, για να ενισχύσω το θηλυκό. Τους έβαλα φωλιά και φρόντισα να τους παρέχω κάθε μέρα μαλακά υλικά.

Την φωλιά την εξερεύνησαν για ένα διάστημα και εν συνεχεία η θηλυκιά άρχισε να την ετοιμάζει. Κάθε μέρα της έδινα μεγάλες ποσότητες από λευκές χαρτοπετσέτες, κομμένες σε λωρίδες. Μην τους βάλεις χαρτί εκτυπωτή, ή εφημερίδα, γιατί είναι τοξικά. Τις έπαιρνε στο ράμφος της, της δούλευε πέρα-δώθε έως να τις κάνει κορδόνι και τις τοποθετούσε στη φωλιά. Επίσης, έκοβα φύλλα από φοίνικες, τα έπλενα πολύ καλά, τα έσκιζα σε μικρότερες λωρίδες και τις τα έδινα. Εκείνη τα επεξεργαζόταν με το ράμφος της και τα πρόσθετε στη φωλιά.

Της πήρε περίπου ένα μήνα να την ετοιμάσει, έφτιαξε όμως ένα υπέροχο πάπλωμα μέχρι το ύψος του ανοίγματος. Μετά κάθησε μέσα και γέννησε το πρώτο αυγό. Μέρα-πάρά μέρα έκανε από ένα, μέχρι που έγιναν 5. Δεκαπέντε μέρες μετά, έσκασε το πρώτο αυγό. Η θηλυκιά κλωσσούσε ασταμάτητα, και έβγαινε μόνο για να φάει. Εάν θυμάμαι καλά, τους παρείχα μια τροφή σαν βιταμίνη (κίτρινη) που ήταν ειδική για την περίοδο αναπαραγωγής, αλλά δεν θυμάμαι το όνομά της. Άν την ζητήσεις σε ένα μεγάλο pet store θα πρέπει να την έχουν. Ήταν ή της bogena ή της vital kraft. Την φωλιά την διατηρούσα ζεστή με ένα μάλλινο κασκώλ (ήταν Φεβρουάριος-Μάρτιος), εννοείται ότι τα πουλιά ήταν μέσα στο σπίτι, και φρόντιζα να έχουν ησυχία. Επίσης, το βράδυ τους είχα λίγο φώς, γιατί το αρσενικό έτρωγε ασταμάτητα, ταίζοντας τη θηλυκιά, που με την σειρά της τάιζε τα μικρά.

ΥΓ
Την θηλυκιά θα την καταλάβεις πότε είναι να γεννήσει, γιατί η κοιλιά της θα φουσκώσει απότομα και την ημέρα πρίν την γέννα, θα δείς ότι θα έχει κάνει μεγάλη διαστολή...
Επίσης, ένας καλός πτηνοκτηνίατρος, που τώρα κάνει μετεκπαίδευση στην Αμερική, μου είπε να μην τους δίνει αυγοτροφή, γιατί καταστρέφει το συκώτι τους (!) και τους την έκοψα.
Μάθε να κάνεις φύτρες από τα μικρά πράσινα φασολάκια (ροβίτσα, τα πουλάνε στα health stores) και απο την φακή. Είναι εξαιρετικά θρεπτικά και υγιεινά. Μπορείς να τα καταψύξεις σε πολύ μικρές ποσότητες και τους δίνεις λίγο κάθε μέρα. Μόνο που αλλοιώνονται εάν κάνει πολύ ζέστη, γι'αυτό μην τα αφήνεις στην ταίστρα όλη μέρα.
 
Την θηλυκιά θα την καταλάβεις πότε είναι να γεννήσει, γιατί η κοιλιά της θα φουσκώσει απότομα και την ημέρα πρίν την γέννα, θα δείς ότι θα έχει κάνει μεγάλη διαστολή...

Μάθε να κάνεις φύτρες από τα μικρά πράσινα φασολάκια (ροβίτσα, τα πουλάνε στα health stores) και απο την φακή. Είναι εξαιρετικά θρεπτικά και υγιεινά. Μπορείς να τα καταψύξεις σε πολύ μικρές ποσότητες και τους δίνεις λίγο κάθε μέρα. Μόνο που αλλοιώνονται εάν κάνει πολύ ζέστη, γι'αυτό μην τα αφήνεις στην ταίστρα όλη μέρα.

Για το πρώτο, συμφωνω και εγώ. Ειχε οντως μεγάλη διαστολή που φαινεται πολυ καθαρα οταν σκύβει για να φάει, ή την ώρα που μπαινει στη φωλια απο την τρύπα.

Για το δευτερο, σ ευχαριστω πολύ. Ειναι μια πάρα πολυ καλη ιδέα που δεν το ειχα σκεφτή, και ειναι τόσο απλό...
 
Back
Top