Γενικά Eρώτηση σχετικά με τις φωνές των καναρινιών

Αλεξία

PB Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
359
Πόλη
Γλυφάδα
Εχω ενα καναρίνι που κελαιδάει πολύ ωραία τώρα που θα φύγω θα τα βάλω ολα σε ενα δωμάτιο συγκεκριμένα στην κουζίνα και αυτό γιατι έχει δεν εχει πατζούρια και εχει φυσικό φως ( η κουζίνα είναι της μητέρας μου που θα λείπει και εκείνη)και θέλω να ρωτήσω αφου θα είναι ολα μαζί υπάρχει φόβος να χαλάσει το κελαίδισμα του; και αυτό το λέω γιατί οταν είναι ολα μαζί αρσενικά και το θηλυκό δεν κελαιδάνε σχεδόν καθόλου τα αρσενικά μου.
 
Όταν πλέον τα καναρίνια είναι μεγάλα,ότι έχουν ακούσει με αυτό θα παραμείνουν. Δεν χάνουν και δεν αποκτούν τίποτα φωνητικά.
 
λαθος μορταλ,
τα καναρινια μαθαινουν να κελαηδανε μεχρι την ηλιλκια των 3 ετων, οσοι θελουν να εχουν σοβαρους δασκαλους για διαγωνισμους παιρνουν δασκαλο πανω απο 3 ετων για να εχει σταθερο κελαηδισμα
 
μαλλον δεν εχεις κανει εκπαιδευση καναρινιων η δεν μπορεις να διακρινεις το ηχοχρωμα που αλλαζει τι να πω;αυτο ισχυει στην πραξη ομως φθιλε μου καλε
 
Προφανώς να μην έχω και καμία σχέση... Αν θές πες το και αυτό. Οι γνώμες διαφέρουν μεταξύ των ανθρώπων.Απλά να αναφέρω κάτι προς θύμηση, η φίλη Αλεξία είπε πως έχει ένα καναρίνη, δεν διευκρίνησε εάν είναι τύπου, χρώματος ή φωνής, που εκεί θα σου έδινα και ευχαριστώ εάν ήταν φωνής!
 
Παιδιά μην τσακώνεστε δεν ξέρω τη απο αυτά είναι απλά πήγα σε ενα pet shop αι του ζήτησα να μου βρεί και να μου φέρει ενα καναρίνι που να κελαηδάει πολυ ωραία δεν ξέρω αν είναι φωνής τύπου η θέσεις. Οταν καταφέρω να συνδέσω την κάμερα μου γιατί θέλει κάποια εξαρτήματα για να συνδεθεί θα σας ΄βάλω να το ακούσετε. Απλά δεν θέλω με τίποτα να χαλάσει το κελαήδισμά του.
 
Και μάλιστα του ζήτησα να μου το βάλει σε καινούργιο κλουβί μόνο του και οχι με τα δικά του.
 
Εγω πιστευω οτι αυτοι που εκτρεφουν καναρινια φωνης δεν πρεπει να εχουν αλλα πουλια μαζι, το αποτελεσμα θα ειναι να μη κελαηδαει κανενα σωστα.
Μια ρατσα μονο για καλυτερα αποτελεσματα.
 
Δεν ξερω αν ισχυει αυτο στα καναρινια φωνης... Εκτος απο μια ρατσα και περιορισμενο αριθμο πουλιων, γιατι αν εχει καποιο ενα λαθος μπορει να το μεταδωσει και σε καποιο αλλο.
 
αν το πουλι εχει κληρονομικο χαρισμα τελειωσε μια ζωη θα κελαιδαη
 
Γεια σας
ξερει κανεις να μου πει τι σημαινει
Στην ηλικία των 12 με 14 εβδομάδων που το πουλί αρχίζει και κάνει την πρώτη πτερόρροια, το βάζουμε στο μούτο, αφού πρώτα έχει συνηθίσει το κλουβί του για να μπορεί να βρίσκει τροφή και νερό. Στο τέλος του μούτου ακούμε το πουλί.
 
Back
Top