Γενικά Eχθες πηγα στο παζαρι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maggie09
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

maggie09

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2009
Μηνύματα
221
Πόλη
Εύβοια
εχθες πηγα στο παζαρι στην ισταια στην ευβοια
ειχε καναρινια παπαγαλακια, κοκατιλ,
πιγκουινακια, λοβ μπιρντς και αλλα
ολλα σε μαυρο χαλι
πηγα να δω
δεν ειχανε βραχιολακι στο ποδι
(α ναι ειχανε και ρεντ νεκ παπαγαλους)
το φτερομα τους χαλια
τα κοιταγα
και ελεγα τη περνη ο κοσμος
τιμες δεν ροτησα
αλλα οταν ηρθε κοντα μου η κοιρια και με ροτησε τη θα παρο ειπα τιποτα
μου ειπε να κανο ακρη
τετοιο χαλι δεν ειχα ξαναδι σε πουλια
αν ειχανε βραχιολακι θα εργαφα τα νουμερα για να δω πιος (βλακας) εκτροφεας ειναι και να τον καταγγιλω
τα πουλια τα εχει ολοι μερα και νυχτα εκει
την μερα μεσα στον ηλιο το βραδη μεσα στης μιροδιες απο καυσιμα που βγαζουν η γενιτριες ( για φος)
ο κοσμος επερνε
σε τη κοσμο ζουμε
να βασανιζουμε τα ζωα για το κρεδως
οχι δεν θα επερνα ακομα και δορεαν να μου τα εδεινε
αν ο κοσμος σταματιση να περνη απο τετοιους
δεν θα εβγεναν και αυτη στα παζαρια
ειμαι πολη νευριασμενη με το ζευγαρι αυτο
ειναι κριμα για τα πουλακια😡
 
α ναι το νερο στης ποτηστρες χαλια
πουλαγε και φαι μια γερμανικη μαρκα δεν την εχω δει ξανα
τα πιγκουνακια ελεγε τα ασπρα ειναι κοριτσι τα μαυρα αγορι
ειχε λοβ μπιρντς για ζευγαρι
1 μπλακ φαες και 1 πιτς φαες μαζι
δεν γινονται αυτα τα πραγματα
ειχε και ψαρια
το νερο ειχε αρχισει να αλλαζη χρομα
παρολου που δεν μπορο να βρο καναρινια κιτρινα (αυτος ειχε) εδω και μηνες
απο αυτων δεν πηρα και ουτε θα επερνα ☹
 
Που να πας και στο Σχιστό εδώ στην Αθηνά να δεις κατάντια, στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, πάρα πολλά μαζί σε άθλιες καταστάσεις, είναι κρίμα που κάποιοι αδίστακτοι ξεφτιλισμένοι Μ. έχουν στα χεριά τους άτυχες ζωουλες να τυραννάνε για να βγάλουν παλιό χρήματα. Τα λυπάσαι και θες να τα αγοράσεις μόνο και μόνο για να γλυτώσουν άλλα ποσά να αγοράσεις και αν τα αγοράσεις τότε αυτός θα πάρει άλλα για να πουλήσει και ο κύκλος δεν θα σπάει πότε. Όποτε κάνεις την καρδιά σου πετρά και κάνεις πως δεν τα είδες τι και αν αυτά φωνάζουν για να σωθούν...☹
 
αυτό που θέλουν αυτοί οι τύποι είναι καταγγελία και ακτιβισμό... από τη μία να πληρώνουν πρόστιμα και να μπλέκουν με γραφειοκρατία, από την άλλη να πηγαίνεις νύχτα να ανοίγεις όλα τα κλουβιά και να την κοπανάς...
 
Δυστυχώς εμείς οι Έλληνες δεν θα σεβαστούμε τίποτα.
Σε 2 πανηγύρια φέτος που έτυχε να πάω,τα ίδια είδα με τα κακόμοιρα τα ζωάκια. Έχω τα youtube στο κινητό μου, για την κτηνωδία στα ζωάκια αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ότι κάνουμε από μόνοι μας. 😡
 
καλημερα δεν ειναι μονο ελληνικο φαινομενο αυτο αυτο... αλλα ισως σε εμας να ειναι λιγο πιο ασχημα τα πραγματα εγω ετσι αγορασα τον μικρουλη τον 2ο τιμνει ηταν σε ενα κλουβι για κοκατιλ με αλλους 4 στο εδω παζαρι χωρις δακτυλιδια ο ανθρωπος εκει τα ειχε αναπαραγει ο ιδιος
και τα πουλαγε σε αθλια κατασταση χωρις νερο και φαγητο και μαδημενα... εδωσα οτι λεφτα ειχα πανω μου και τον πηρα αλλα οντως δεν σταματαει ο κυκλος. Εσωσα ενα τα υπολοιπα... αν και επειδη τα εδινε 100 ευρο τα πουλησε ολα αλλα τους ελεγε οτι ειναι ταισμενα στο χερι... και ειναι αγρια φαινοταν τα πουλια; ΒΩΜΟΣ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ... Δεν εχω παει ποτε στον σχιστο να και εχω ακουσει παρα πολλα θελω να παω να δω τι γινετε εκει ευτηχω που εδω ισχυει η κατασχεση και τα ζωακια πηγαινουν στο ζωολογικο κηπο με δικαστικη αποφαση πριν απο 3 χρονια πιαστηε ενα μεγαλο φορτιο ζακο 280 πουλια και φιλοξενηθηκαν στον ζωολογικο κηπο και μετα δωθηκαν πολλα για υιοθεσια σε αλλα παρκά ή και ιδιωτες κρατησανε μονο 25 πουλια. Στην ελλαδα δυστηχως δεν εχω ακουσει να γινετε κατι αναλογο...
 
Δεν τα βλέπουν ως ψυχούλες... Τα βλέπουν ως εμπόρευμα.
Γι αυτό είναι σημαντικό να αγοράζεις ζώο από κάποιον που δεν το θεωρεί εμπόρευμα, αλλά μεράκι.
Τότε μόνο ξέρεις ότι το ζώο σου είναι υγιές και το έχουν φροντίσει.

Τουλάχιστο τα τελευταία χρόνια (κυρίως στην υπόλοιπη Ευρώπη, Αμερική και Αυστραλία) υπάρχει αυξανόμενη ευαισθητοποίηση στο θέμα.
Είναι μια παρηγοριά.
 
κατερινα να εωλεπεσ μονο πως με κοιταγε ο μικρος σε σκοτωνε... σε ολους φωναζε που τον πλησιαζαν σε εμαν σταμτησε και με κοιταγε ετσι τον πηρα δες φωτο σε μια εβδομαδα διαφορα εννοειτε οτι του κανω πληρη αγωγη αντιβιωσεις βιταμινες αποπαρασητωσεις και ολα τα σχετικα σε συνενωηση με τον κτηνιατρο και τον ειδικο της κεντρικης κτηνιατρικης υπηρεσιας για παπαγαλους εδω στην σοφια. Δεσ φωτο το πουλι ηταν πιο αδυνατισμενο και πτερωμα σε χαλι μαυρο. αποτην 2 ημερα αρχισε να καθαριζετε και να κοβει τα φθαρμενα φτερα. εκοψα τα κυριως πτησεως τα οποια ηταν κατεστρεμενα. αλλα το αποκοριφωμα ηρθε σημερα οταν ανεβηκε στο χερι μου η καλυτερη ανταμοιβη για εμενα. τωρα ειναι στο σταντ διπλα στο γραφειου μου γραφουμε και διαβαζουμε παρεα.
 

Συνημμένα

  • 1 imera sto klouvi.webp
    1 imera sto klouvi.webp
    57,9 KB · Προβολές: 259
  • noname4.webp
    noname4.webp
    57,4 KB · Προβολές: 176
  • 7 imera katharisma sta provlimatika ftera.webp
    7 imera katharisma sta provlimatika ftera.webp
    44,3 KB · Προβολές: 173
  • Photo-0067.webp
    Photo-0067.webp
    32,4 KB · Προβολές: 177
  • Photo-0065.webp
    Photo-0065.webp
    53,1 KB · Προβολές: 176
α το φουκαριάρη...

με καλή καθοδήγηση από έναν πτηνίατρο νομίζω ότι θα γίνει φουσκωτός και λαμπερός!

Μπράβο Πάνο... Τουλάχιστο κάποιο πουλάκι βρήκε ένα σπίτι της προκοπής... Τι ηλικία έχει ξέρεις;
Είναι φοβισμένος;
 
α το φουκαριάρη...

με καλή καθοδήγηση από έναν πτηνίατρο νομίζω ότι θα γίνει φουσκωτός και λαμπερός!

Μπράβο Πάνο... Τουλάχιστο κάποιο πουλάκι βρήκε ένα σπίτι της προκοπής... Τι ηλικία έχει ξέρεις;
Είναι φοβισμένος;
Aπο την μια λεμε μπραβο...
Εγω προσωπικα επικροτω την κινηση που εκανες...
Ουτε εγω θα μπορουσα να αντισταθω ΑΛΛΑ...
Αν ο καθενας μας επερνε και απο ενα...
Δινουμε το κινιτρο σε αυτον τον ΑΠΑΙΣΙΟ <ανθρωπο>😡 να συνεχισει να συμπεριφερεται ετσι στα καημενα τα ζωα...☹
 
ειναι 4-5 μηνων τωρα εχει αρχισει σταδιακα να ανοιγει το ματι χρωμα φοβισμενο ειναι λογικο δεν ειναι ταισμενο στο χερι αλλα το ξεπερναει με δυσκολευει λιγο στην κρεμα αλλα του αρεσει προσπαθω υπομονετικα και επιμονα και τα καταφερνω βεβαια ζηλευει οταν μιλαω στο ιντερνετ με το μικροφονο φωναζει εχει πλακα εχω δωσει στον ευατο μου ενα οριο 3 εβδομαδες αρχικα γιανα αρχισει το πουλι να ερχετε στα ισια του και 3 μηνες πλεον για να ειναι οπως το θελω στην υγεια του... αυτο που του αρεσει ειναι να καθετε διπλα μου οτνα διαβαζω και γραφω στο pc
 
σταυρο εχεις δικιο απολυτο αλλα αν το εβλεπες... Τι γινετε; Τουλαχιστον ξερω οτι θα ειναι καλυτερα εδω με εμενα. Ελπιζω και οι αλλοι που τα πηραν να ειναι πιο υπευθηνοι απο εμενα απεναντι σε αυτα τα πουλια τα τιμνει ειναι φοβερα πουλια. Ο μονο τροπος να σταματησει ειναι να υπαρχει αστυνομια και να τους μαζευει αλλα... ζουμε στα βαλκανια
 
σταυρο εχεις δικιο απολυτο αλλα αν το εβλεπες... Τι γινετε; Τουλαχιστον ξερω οτι θα ειναι καλυτερα εδω με εμενα. Ελπιζω και οι αλλοι που τα πηραν να ειναι πιο υπευθηνοι απο εμενα απεναντι σε αυτα τα πουλια τα τιμνει ειναι φοβερα πουλια. Ο μονο τροπος να σταματησει ειναι να υπαρχει αστυνομια και να τους μαζευει αλλα... ζουμε στα βαλκανια

Το ξερω και εγω στη θεση σου αυτο θα εκανα δυστυχως ή ευτυχως...
Κατι πρεπει να γινει πια... 😡
 
φοβισμένος και ταλαιπορημένος ο μικρός!
αλλα μπορεις να τον κανεις κουκλο!
παρεα και ενασχόληση μαζι του ωστε να νιωσει καλυτερα και οτι εχει καποια παρεα!
αυτο θα τον τονώσει πολυ ψυχολογικά και με καλη διατροφή θα τονοθει και σωματικά!
καντον μπανακια να καθαρίσει το φτερωμα του!
 
Πάνο, 3 μήνες δεν είναι λίγοι; Αν είναι πολύ χάλια, θα θέλει πάνω από μία αλλαγή φτερώματος για να στρώσει.

Σταύρο, το ξέρω, από τη μία λέμε μπράβο κι από την άλλη δεν πρέπει... αυτός μπορεί να το έχει αγοράσει κι από άτομα που τα κλέβουν από τις φωλιές... αλλά τελικά ένα πουλί σώθηκε από τη βρώμα και την κακομεταχείριση!

Είναι δύσκολο να το διαχειριστείς αυτό το θέμα...
 
κατερινα δεν εννοω το φτερωμα κυριως μελημα ειναι το σωματικο βαρος γιατι αν προσεξεις στις φωτο το πουλι φαινετε ενα τεραστιο κεφαλι και πολυ αδυνατο. το φτερωμα στην παρουσα φασι ειναι δευτερευον η υγεια του πουλιου με ενδιαφερει πιο πολυ
 
Και γω είχα πάει σε ένα πανηγύρι στον Άγιο Ιωάννη και στα παζάρια ήταν ένας που πουλούσε καρδερίνες, καναρίνια και σκιουράκια... Ολα ήταν σε άθλια κατάσταση, τους έλειπαν τα μισά φτερά και δεν κουνιόντουσαν, από φαϊ ευτυχώς όλα καλά... Τον πιάνει μια στιγμή η κόρη μου και του λέει "κάλα δεν τα λυπάστε τα καημένα;" κ της απαντάει "τα λεφτά τους να βγάλουν και ό,τι θέλουν ας κάνουν"... Κάποια στιγμή μου ήρθε να ανοίξω τα κλουβιά για να πετάξουν... (αμφιβάλλω αν θα μπορούσαν)
Ξέχασα να πω οτι η μία καρδερίνα έκανε 28€...
 
Δεν τους ενδιαφερει καθολου λενε τα λεφτα μου ας παρω εγω και ας πανε να κοψουν το λαιμο τους τα πουλια
 
Είναι κατανοητός ο συναισθηματισμός μπροστά σε ένα κακομεταχειρισμένο ζώο, που κάποιες φορές οδηγεί στην αγορά του. Είναι όμως σαφές, ότι αυτό που θα πουληθεί, θα το διαδεχτει το επόμενο. Μόνο όσο θα λιγοστεύουν οι πελάτες θα μειώνεται το αίσχος.
 
Back
Top