Ασθένειες Epithol σε καναρίνι με φουσκωμένα πόδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Ενα απ τα καναρινια μου ειχ2 εδω και λιγο καιρο προβλημα με τα ποδια του. Στην αρχη νομιζα οτι φταινε οι πατηθρες, ετσι εβγαλα τις πλαστικες και εβαλα φυσικα κλαδια.. Τιποτα..Αρχισα λοιπον να του βαζω epithol. Καλα εκανα; Την αλειφουμε στα ποδια μια φορα τη μερα;
 
Μια φωτογραφία των ποδιών του θα μας βοηθούσε πολύ περισσότερο! :)
 
να δουμε φωτογραφιες των ποδιων μηπως δεν θελουν επιθολκαι χρειαζονται τιποτα αλλο
 
Συγνωμη για την καθηστερηση, σημερα μπορεσα να τον βγαλω.. Δειτε εδω ποδια ☹
 

Συνημμένα

  • image-3cdf70e66b7143cc3485c22f6b45d3de761.webp
    image-3cdf70e66b7143cc3485c22f6b45d3de761.webp
    8,1 KB · Προβολές: 150
  • image-46337f6f841b0a24fe8642cab904b598d2dce170943e-1-1.webp
    image-46337f6f841b0a24fe8642cab904b598d2dce170943e-1-1.webp
    6,7 KB · Προβολές: 162
Στο δεξί ποδαράκι το μεσαίο δάχτυλο δεν έχει νυχάκι;
 
Οχι εχει ολα τα νυχια του κανονικα, απλα στο ενα ποδι ειναι μαυρα και στο αλλο ασπρα, ισως γι αυτο δεν φαινονται στη φωτογραφια καθαρα..
 
Ειρήνη μου δεν έχω πολύ εμπειρία πάνω στις ασθένειες αλλά κι γω πιστεύω πως θα κάνει καλό η επιθόλ. Σίγουρα κακό δε θα κάνει, οπότε ξεκίνα θεραπεία και αν δεις βελτίωση έχει καλώς, αλλιώς θα βάλεις κάποια άλλη αλοιφή. :)
 
Ωραια :)
Και κατι ακομα, υπαρχει περιπτωση να κολλησει και τα υπολοιπα πουλια;
 
Καλό θα ήταν να το έχεις μόνο του σε ένα κλουβάκι και να καθαρίζεις και πολύ καλά καθημερινά τις πατήθρες του. :)
 
μετα απο μια εβδομαδα ξαναβαλε φωτο να δουμε πως θα πανε τα ποδια του
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καλό θα ήταν να το έχεις μόνο του σε ένα κλουβάκι και να καθαρίζεις και πολύ καλά καθημερινά τις πατήθρες του. :)
Αλικη,τα τηρω ηδη αυτα, το πουλακι αυτο ειναι το πρωτο που απεκτησα μετα απο τον θανατο των
προηγουμενων καναρινιων μου πριν χρονιακαι τον προσεχω ιδιαιτερα! 🙂



Σας ευχαριστω και τους δυο για τη βοηθεια, ας ελπισουμε η epithol να βοηθησει!😳
 
Εγώ πάλι βλέπω ένα πουλάκι που έχει χάσει ήδη, ΔΥΟ νύχια, και υποθέτω οτι έχει περάσει ΕΥΛΟΓΙΆ. Τα πόδια του ίσως χρειάζονται μια συνεχή, περιοδική, περιποίηση με ΕΠΙΘΟΛ , αλλά η βασική φροντίδα πρέπει να εστιάζει στην καθαριότητα και την χρήση Μπεταντίν στην οποιαδήποτε εμφάνιση τοπικών μολύνσεων,ωστε να προλαμβάνονται στα αρχικά στάδια.
 
Τα νυχια του τα εχει ολα, ετσι φαινεται στη φωτογραφια οπως ειπα και παραπανω. Στο δεξι ποδαρακι το νυχι του μεσαιου δαχτυλου ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ειναι κατω απ την πατηθρα αν παρατηρησετε, και το νυχι του αριστερου ποδιου δεν φαινεται καλα επειδη οπως προανεφερα ειναι μαυρο..
Ευλογια; Αρα υπαρχει περιπτωση να κολλησαν κατι και τα υπολοιπα πουλια;!
Και χρειαζεται καθημερινη επαλειψη με μπεταντιν;
 
Η ευλογια συνδέεται άμεσα με την ύπαρξη νυχιών ή όχι. Αν υπάρχουν όπως λές την ξεχνάς.Αλλά αφού το θέμα είναι τα πόδια, χρειάζονται καθαρές φωτογραφίες που να μπορούμε να δούμε το πώς είναι τα πόδια. Αν μππορείς βάλε κάτι καλύτερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ειχα σκεφτει κι εγω την ευλογια, ευτυχως εχει ολα τα νυχια του:)
Και οκ θα προσπαθησω να βγαλω πιο καθαρες φωτογραφιες να δειτε κι εσεις καλυτερα..
 
Back
Top