Φάρμακα Esb3 30% - Novartis

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Το Esb3 είναι αντιβιοτικό ευρέος φάσματος που προορίζεται για τη θεραπεία της κοκκιδίωσης και ορισμένων βακτηριακών ασθενειών σε πουλερικά.

Οδηγίες χρήσης του ESB3 30%​

Το ESB3 σε σκόνη περιέχει 30g Σουλφακλοζίνη (= Σουλφαχλωροπυριδαζίνη) μονοϋδρικού νατρίου ανά 100g. Η σκόνη διαλύεται εύκολα στο νερό.

Είναι ένα αντιβιοτικό που ανήκει στην ομάδα των σουλφοναμίδων. Όπως όλα τα σουλφοναμίδια, η σουλφακλοζίνη είναι ανταγωνιστής του παρα-αμινοβενζοϊκού οξέως (ΡΑΒΑ), πρόδρομος του φολικού οξέος, σε πρωτόζωα και βακτήρια.

Το φολικό οξύ είναι ένα συνένζυμο απαραίτητο για τη σύνθεση του νουκλεϊκού οξέος. Ως εκ τούτου, τα ευαίσθητα είδη δεν πολλαπλασιάζονται παρουσία ESB3.

Ενδείξεις, δοσολογία και τρόπος χορήγησης

Το ESB3 ενδείκνυται για τη θεραπεία της κοκκιδίωσης στα πουλερικά που οφείλεται σε κοκκίδια Eimeria, τον τύφο των πουλερικών που οφείλεται σε Salmonella gallinarum και τη χολέρα των πτηνών που οφείλεται σε Pasteurella multocida.

Διαλύετε 1g ESB3 30% ανά λίτρο νερού. Το διάλυμα αυτό παρέχει περίπου 50mg δραστικής ουσίας, ή 170mg ESB3, ανά kg σωματικού βάρους. Χορηγήστε το για 3 συνεχείς ημέρες και επαναλάβετε μετά από μια παύση 2 ημερών, εάν είναι απαραίτητο. Επίσης, η χορήγηση με την ακόλουθη σειρά ημερών: 1, 3, 5, 7, 9 ή 1, 2, 5, 6, 9, έχει βρεθεί επίσης αποτελεσματική.

Για την κοκκιδίωση στα κοτόπουλα που προκαλείται από E. tenella και E. necatrix, οι δόσεις των 1.5g έως 2.0g είναι αποτελεσματική.

Για τη θεραπεία της χολέρας και του τύφου, χρειάζονται δόσεις από 1 έως 2γρ ESB3 ανά λίτρο νερού, για τουλάχιστον 5 ημέρες.

Ειδικές προφυλάξεις και προειδοποιήσεις​

Για χρήση στο πόσιμο νερό των πουλερικών. Ετοιμάστε φρέσκο νερό καθημερινά.

Αποφύγετε την υπερδοσολογία. Τα άρρωστα πτηνά μπορεί να πίνουν λιγότερο νερό από το κανονικό. Όταν μπορούν να απομονωθούν τα εν λόγω πτηνά, η αναλογία του ESB 3 στο νερό μπορεί να αυξηθεί αναλογικά.

Αποφεύγετε την υπερδοσολογία. Σε υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, τα πτηνά πίνουν περισσότερο νερό από ότι συνήθως και έτσι η συγκέντρωση του ESB3 στο νερό θα πρέπει να μειωθεί.

Συσκευασίες​

Κουτί 250γρ και ένα κουταλάκι των 10γρ.
Πακέτο με 4 κουτιά των 250γρ.

esb3-30.webp

Σχετικό Περιεχόμενο​

Χορηγείτε προληπτικά Esb3 30%;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Νομίζω πως καταργήθηκε το παρόν, εμένα μου έφεραν το esb4.

Esb4 (sulfa and trimethoprim)
Coccidiosis - intestinal infections

pigeons.mercasystems.com/index.php/esb4-esb3-pigeons-pajaros-birds.html
 
Νομίζω πως καταργήθηκε το παρόν
Όχι. Έγινε κάποια στιγμή διακοπή του σκευάσματος αλλά μετά από κάποιους μήνες σε έλλειψη άγνωστο πως, υπάρχει ακόμη στην κυκλοφορία. Δηλαδή κυκλοφορεί, αλλά δεν γνωρίζω αν είναι συγκέντρωση όλων όσων υπήρχαν διαθέσιμα ή συνέχιση της παρασκευής από την εταιρεία του.
 
Δοσολογία θα δώσει ο γιατρός ανάλογα με την ασθένεια και την έντασή της...
Σε περίπτωση που θα αυτο-σχεδιάσουμε καλό είναι να κρατηθεί η δοσολογία που γράφει κι ο Σταύρος..
 
εμένα μου έφεραν το esb4... pigeons.mercasystems.com/index.php/esb4-esb3-pigeons-pajaros-birds.html
Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν μιλάμε για το ίδιο σκεύασμα, αλλά για κάποιο άλλο που προορίζεται για τις ίδιες ασθένειες, παρασκευάζεται από άλλη εταιρεία και απλά έχει παραπλήσιο όνομα.
 
Το συγκεκριμένο το βρήκα σε φαρμακείο που πουλάει και για ζώα-πτηνά.
 
Όταν το ειχα πάρει μου το έδωσαν διότι ήταν σε έλλειψη το esb3 και ειχα την εντύπωση πως ήταν αντικαταστάτης του
 
Αυτό (esb4) γράφει 2 μεζούρες σε 1 λίτρο νερό για 5 ημέρες (την μεζούρες την περιέχει).
 
Ας μην συγχέουμε τα δυο φάρμακα και τις δοσολογίες. Ας μείνουμε στο esb3 εδώ και αν είναι, ανοίγει άλλο θέμα για το esb4.
 
Back
Top