Διατροφή Ferti vit Oropharma, η ποτιστρα μυρίζει πολύ

takis_engineer

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
149
Πόλη
Αθήνα
Τελευταία προμηθευτηκα τη fertivit και την χρησιμοποιώ στο νερό στη δοσολογία που αναγράφεται (μια κόφτη μεζουρα σε 250ml) 2-3 φορές την εβδομάδα. Το πρόβλημα είναι οτι μετα από 24 ώρες που πάω να αλλάξω το νερό η ποτιστρα μυρίζει πολύ έντονα και δυσάρεστα, βρωμαει είναι ο καλύτερος χαρακτηρισμός. Η μυρωδιά θυμίζει κουνουπίδι που βράζει.
Έχετε παρόμοια εμπειρία με το συγκεκριμένο σκεύασμα;
Να συμπληρωσω οτι οι ποτίστρες και τα κλουβιά δεν έχουν άμεση έκθεση στον ήλιο.
 
Χα χα... Ναι βρε... Μυρίζουν οι βιταμίνες του συμπλέγματος Β ... Μην ανησυχείς, φυσιολογικό είναι. Αν θέλεις να το περιορίσεις, αφαίρεσέ το το βράδυ και ξαναβάλε την άλλη μέρα το πρωϊ.
 
Μιλάμε για πολύ βρώμα Νικόλα, να μην ανησυχω λες ε;
Θα κάνω αυτό που λες.
 
Στον ήλιο δεν κάνει. Γενικά η ζέστη και το φως πολλαπλασιάζουν τα μικρόβια ταχύτατα. Είναι καλύτερα να βρεις ένα μέρος σκιερό.

Επίσης, καλό πλύσιμο σε κάθε αλλαγή.
 
Την περνώ 3 χρονία, πρωτα την εβαζα στο νεράκι (έτσι μυρίζει καπος) οπου τα αφερουσα το βραδακι, πλεον την βάζω στην αυγοτροφη
 
Νομίζω ότι καλύτερα είναι στην αυγοτροφή.
Προτιμώ να τους εχω καθαρό νερό κάθε μέρα.
 
Καθαρό είναι το νερό... Και πιο σίγουρο ότι θα πάρουν τα συστατικά που περιέχονται στο συμπλήρωμα.Αρκεί να αλλάζεται καθημερινά και να μην το βλέπει ο ήλιος.
 
οι βιταμινες στο νερο μπορει να προκαλεσουν μικροβια, καλυτερα να μπαινουν στην αυγοτροφη.
 
Αν ήταν έτσι Βαγγέλη, δεν θα προτεινόταν στις οδηγίες χρήσης. Μικρόβια η μύκητες μπορεί να προκύψουν σε κάθε μορφή χορήγησης. Αν τηρούνται οι κσνόνες υγιεινής, μειώνονται και οι κίνδυνοι.
 
βακτηρια ηθελα να γραψω, μου το εχει πει γνωστος ζωοτεχνολογος(σελεκος) και ο μιχαλης aeras.
ισως ομως αν τηρούνται αυτα που λες παραπανω, να μην υπαρχει θεμα 👍
 
Η εταιρεία προτείνει και τους δυο τρόπους για χορήγηση.
Ανάλογα με τις συνθήκες του καθενός διαλέγεις έναν από τους δυο τρόπους.
 
Back
Top