Ασθένειες Flagyl ή Trichomycine σε cockatiel;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Thekla
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
8 Μαρ 2021
Μηνύματα
7
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σε όλους,
μετά από την επίσκεψη μας στην κτηνίατρο, μας έδωσε το Flagyl για την αντιμετώπιση παρασιτου που βρήκε στα κακάκια του (μικρές κύστεις). Επειδή το φάρμακο είναι λίγο δυσεύρετο, βρηκαμε αντίστοιχη, ας το πω έτσι, δραστική ουσία στο pet shop, στο σκεύασμα Trichomycine της Tafarm (ρονιδαζόλη).
Έχετε δοκιμάσει κάποιο από αυτά τα φαρμακα? Και αν ναι, παρατήρησατε κάποια παρενέργεια?
Ευχαριστώ!
 
Επειδή το φάρμακο είναι λίγο δυσεύρετο, βρηκαμε αντίστοιχη, ας το πω έτσι, δραστική ουσία στο pet shop, στο σκεύασμα Trichomycine της Tafarm (ρονιδαζόλη).
Γιατί δεν ρωτάς τη γιατρό ώστε να σου προτείνει αυτή το φάρμακο που νομίζει ότι θα λειτουργήσει καλύτερα;
 
Λοιπόν, χτες το βράδυ μου ήρθε απάντηση απο τη γιατρό, και τα 2 κάνουν, απλά το flagyl θα το έπαιρνε με την τροφή, ενώ το άλλο πρέπει να το διαλύω σε νερό και αλλάζει ελαφρως τη γευση του. Εγώ απλά έκανα ερώτηση γιατι ηθελα να δω αν τα εχει χρησιμοποιησει και καποιο αλλο μελος αυτα τα φαρμακα και αν μπορουσε να μου πει πώς αντέδρασε το πουλακι τους ..
 
Εγώ απλά έκανα ερώτηση γιατι ηθελα να δω αν τα εχει χρησιμοποιησει και καποιο αλλο μελος αυτα τα φαρμακα και αν μπορουσε να μου πει πώς αντέδρασε το πουλακι τους .
Συνήθως μετά την αγωγή δίνουν προβιοτικά και βιταμίνες.
 
Πρόκειται να το ξεκινήσει και η δική μου παπαγαλίνα, είχατε παρενέργειες;
Δεν έχει χρειαστεί να κάνω θεραπεία σε κάποιο δικό μου πουλί, ότι γνωρίζω είναι από εμπειρίες άλλων φίλων του forum που έκαναν θεραπεία σε δικά τους πουλιά.
Ακολουθώντας τις οδηγίες του γιατρού πιστά δεν θα έχετε κάποιο πρόβλημα.
 
Καθυστερημένη στο πάρτυ, αλλά να πω από προσωπική πείρα ότι το flagyl είναι αρκετά βαρύ, οπότε όντως επιβάλλεται να πάρει κανείς προβιοτικά και βιταμίνες που παράγουνται από την χλωρίδα του οργανισμού, τουλάχιστον στους ανθρώπους, δεν ξέρω για πουλιά. Ελπίζω όλα να έχουν πάει καλά και το πουλακι να είναι ήδη υγιές.
 
Back
Top