Γενικά Frodo, ο μονκ/κουάκερ παπαγάλος μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jack
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Jack

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2021
Μηνύματα
7
Πόλη
Σύρος
Ο Φρόντο είναι ένας μονκ/κουακερ παπαγάλος που αγόρασα από το πετ σοπ. Τον έχω περίπου 20 μέρες και ακόμη με αποφεύγει και με φοβάται. Για να τον εξημερώσω καθόμουν αρκετές ώρες δίπλα στο κλουβί για να με συνηθίζει και είχα καταφέρει μέχρι να τρώει από το χέρι μου όσο αυτό ήταν έξω από το κλουβί, μόλις άνοιγα το πορτάκι γατζωνόταν στην οροφή και δεν κατέβαινε με τίποτα. Μετά από συμβουλή φίλου τον άφησα προχτές να βγει έξω και από τότε είναι ελεύθερος στο δωμάτιο και σε έναν εξωτερικό χώρο που έχω διαμορφώσει γι αυτόν.

Χτες μάλιστα ήρθε και πάνω μου από μόνος του, και έφαγε από το χέρι μου ακόμα. Είναι πιο άνετος αν και με φοβάται ακόμα κι όποτε τον πλησιάζω έστω και τυχαία επειδή κινούμαι στον χώρο πετάει αμέσως μακρυά. Μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο απ αυτό που κάνω ήδη;

Επίσης και τα δυο βράδυα κοιμήθηκε πάνω στην ντουλάπα, δεν ήθελα να τον διώξω από κει για να μην τον τρομοκρατήσω αλλά ούτε θέλω να πηγαίνει εκεί γιατί είναι δυσπρόσιτο μέρος για καθάρισμα, ωστόσο μπορεί να νιώθει πιο άνετα εκεί επειδή είναι μακρυά από το παράθυρο. Δεν έχω πρόβλημα να κοιμάται κάπου αλλού εκτός από το κλουβί. Του έφτιαξα σε ένα έπιπλο δίπλα στην ντουλάπα κάτι σαν σπιτάκι από μια κούτα, την σκέπασα και έβαλα μέσα 2 πατήθρες για να δω τι θα κάνει.

ΥΓ. Δεν ξέρω το φύλλο του και δεν έχει δαχτυλίδι.

Μερικές φωτό:

01-IMG-20211107-103915.webp02-IMG-20211106-200110.webp03- IMG-20211107-192851.webp

Μερικές από την αυλή του:

04-IMG-20211108-133050.webp05-IMG-20211108-141140.webp06-IMG-20211108-141304.webp

Το κλουβί του:

07-IMG-20211108-141108.webp
 
Πολύ γλυκός ο παπαγάλος σου!
Σε γενικές γραμμές η εκπαίδευση και εξοικείωση έρχεται σταδιακά. Αυτό που χρησιμοποιούν πολλοί κάτοχοι παπαγάλων είναι το κεχρί μίλλετ σε μικρές ποσότητες κερασμάτων. Φυσικά όσο πιο μεγάλος ο χώρος στον οποίο διαβιώνει ο παπαγάλος, τόσο συνήθως μικρότερος είναι και ο ρυθμός ανάπτυξης της εξοικείωσής του με τον φροντιστή του, υπό την έννοια ότι ενδεχομένως να πάρει περισσότερο χρόνο. Θεωρώ ότι τα πας / πάτε πολύ καλά ήδη και ότι πέραν της αποφυγής δύσκολων / δυσπρόσιτων / επικίνδυνων σημείων εντός του σπιτιού / δωματίου, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι περισσότερο πέραν της υπομονής.
 
Το που ανέβηκε στον ώμο σου και τρώει από το χέρι σου μέσα σε 20 μέρες είναι βήματα για έναν άγριο παπαγάλο. Εμένα με το άγριο κοκατιλ που είχα μου είχε βγει η ψυχή και το μόνο που κατάφερα ήταν να τρώει το κεχρί που του έδινα αλλά όχι από το χέρι μου αλλά από μέσα από το κλουβί ενώ το κράταγα εγώ από έξω. Όταν το έβγαζα έξω από το κλουβί με γάντι δε μπορείς να φανταστείς πως φοβόταν. Το δικό σου λογικά μπορεί να είναι και πιο μικρό σε ηλικία βέβαια πράγμα που βοηθάει. Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να το βγάζεις έξω κάποιες ώρες αφού δε φοβάται και τόσο από όσο κατάλαβα, δώσε του χρόνο και σιγά σιγα θα ξανάρθει στον ώμο σου, με τις φορές θα κάθεται όλο και περισσότερο ώσπου να φτάσει στο σημείο να του φύγει η φοβία. Επίσης παρτου κεχρί/μιλετ όπως λέει ο φίλος πιο πάνω και όταν ξανάρθει κοντά σου δώσε του να φάει, θα βοηθήσει πολύ για να σε εμπιστευτεί.
 
Να τον χαίρεσαι είναι κουκλί. Εγώ το έχω 2 μήνες και ακόμα με φοβάται. Θέλουν άπειρο χρόνο για να σε μάθουν τα άγρια. Αλλά έχουν το θετικό ότι είναι ανεξάρτητα και πονηρεμένα. Συνέχισε αυτό που κάνεις κάποια στιγμή θα σε εμπιστευτεί. Μαρέσει η αυλή σου, αλλά εαν είναι όλοι μέρα έξω χωρίς επίβλεψει πρέπει να διαμορφώσεις σωστά τον χώρο να είναι ασφαλής γιατί πολλά μπορούν να γίνουν.

Επίσης εάν θες να του μάθεις να μπαίνει στο κλουβί του, απλά βάζεις το νερό και το φαγητό του μέσα στο κλουβί οπότε θα πάει υποχρεωτικά όταν πεινάσει/διψάσει.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά λόγια και τις συμβουλές. Σκέπασα τα πράγματα στην ντουλάπα με κάτι παλιά ώστε να μην τα κουτσουλίσει, για την ώρα φαίνεται να είναι η πρώτη του επιλογή εκεί πάνω για να κουρνιάζει το βράδυ. Όσο το επιτρέπει ο καιρός έχω ανοιχτή την μπακλονόπορτα και ο παπαγάλος έχει την επιλογή, του κρύβω επίσης λίγη τροφή στις κούνιες, στις γλάστες, στα τραπεζάκια και λοιπά για να ψάχνει και να έχει να ασχολείται. Χτες ήταν όλη μέρα έξω, σήμερα σχεδόν όλη μέρα μέσα στο κλουβί. Δεν θέλω να τον κλείνω μέσα τώρα που βλέπω πως προσαρμόζεται και είναι οκ γιατί το κλουβί του το θεωρώ μικρό. Όταν θα χειμωνιάσει καλά θα βγαίνει λίγο ως καθόλου έξω γιατί δεν μπορώ να έχω ανοιχτά και να παγώνει όλο το σπίτι, αλλά μέχρι τότε ελπίζω να έχει συνηθίσει κάπως περισσότερο και να μπορώ να τον αφήνω και στο υπόλοιπο σπίτι.

Μια ερώτηση, μιας και το σουπιοκόκκαλο και ένα άλλο που μου έδωσαν στο πετ σοπ για ασβέστιο δεν τα έχει αγγίξει, μπορώ να του δίνω κάτι άλλο; Κάπου διάβασα για αυγό. Το βράζω και του δίνω το ασπράδι;

Εντιτ : Την ηλικία του δεν την ξέρω, στο πετ σοπ μου είπαν 6 μηνών, αλλά το ίδιο είχαν πει και σε μια γνωστή μου επίσης για ένα μονκ και τελικά ήταν 2 ετών.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα, να σου ζήσει ο μικρούλης! Είναι κούκλος!
Το αβγό το βράζεις καλά, και το κόβεις στη μέση και το δίνεις με το τσόφλι (το οποίο είναι και η πηγή ασβεστίου) το τρώνε και αυτό.
 
Back
Top