Αναπαραγωγή Gloster με κοινό καναρίνι γίνεται να ζευγαρώσουν;

Iasonaskor

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2021
Μηνύματα
222
Πόλη
Ηράκλειο
Γειά σας. Έχω απορία αν γίνετε να ζευγαρώσουμε καναρινι gloster με κοινό και αν υπάρχουν προβλήματα στην αναπαραγωγή τους. Ευχαριστώ
 
Δε γνωρίζω να σου απαντήσω, όμως γνωρίζω τον κανόνα που λέει ότι δεν πρέπει να "χαλαμε" τις ράτσες. Προσωπικα δεν θα το επιχειρούσα, ακόμη και αν γινόταν. Δε βρίσκω τον λόγο.
 
Νομιζω δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό αν θες για εμπειρία δοκίμασε δεν θα χάσεις κάτι.
 
Το ότι είναι σκουφατο το ένα δε σημαίνει ότι είναι γκλοστερ.

Γενικά ζευγαρώνουν όλα με όλα. Απλά να σκεφτείς τι θα κάνεις τους απογόνους οι οποίοι θα είναι αδέρφια και δε γίνεται να ζευγαρώσουν μεταξύ τους.
Πρέπει δηλαδή εκ των προτέρων να έχεις υπόψιν άτομα που να θέλουν να αποκτήσουν ένα πουλάκι τέτοιας διασταύρωσης. Πιο εύκολο είναι να βρεις κάποιον που θα θέλει πουλάκι συγκεκριμένης ράτσας.
 
ένα αρσενικό σκουφατο
Το ότι είναι σκουφάτο δεν σημαίνει ότι είναι και gloster.
Αν θες ανέβασε μια φωτογραφία του πουλιού.
Όσον αφορά το ζευγάρωμα συμφωνώ με τον @Dimnik, είναι καλύτερα να ζευγαρώνουμε πουλιά της ίδιας ράτσας.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
@patrickios τα πουλιά θα μπούνε σε μια κλουβα 2x2x2 μέτρα έξω και φωτογραφία να ανεβάζω δεν νομίζω να βγαλετε κάποιο συμπέρασμα λόγο του ότι ήταν σε κλουβί με άλλο ένα αρσενικό και τσακοθηκαν και του έπεσαν πούπουλα από το κεφάλι το σκουφί λίγο στα φτερά και λίγο στον αυχένα
 
@Iasonaskor επειδή έχεις "θέμα" τόσο με το ζευγάρωμα αλλά από ότι φαίνεται και με τη διαχείριση, προτείνω, εντελώς φιλικά, να μελετήσεις τα δεκάδες σχετικά άρθρα του forum.
Και αν ακόμα υπάρχουν απορίες εδώ είμαστε...
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
@patrickios τα πουλιά θα μπούνε σε μια κλουβα 2x2x2 μέτρα έξω και φωτογραφία να ανεβάζω δεν νομίζω να βγαλετε κάποιο συμπέρασμα λόγο του ότι ήταν σε κλουβί με άλλο ένα αρσενικό και τσακοθηκαν και του έπεσαν πούπουλα από το κεφάλι το σκουφί λίγο στα φτερά και λίγο στον αυχένα
Τα γκλοστερ δεν έχουν μόνο χαρακτηριστικό σκούφο αλλά και ιδιαίτερο σωματοτυπο.
Μία χαρά θα καταλάβουμε αν είναι ή όχι.
 
Back
Top