Αναπαραγωγή Gouldian εκτός φωλιάς, μετά από πόσο χρόνο καταστρέφονται τα αυγά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπέρα. Τα αυγά των gouldian είναι γόνιμα, αλλά το θηλυκό παράτησε τη φωλιά. Δεν ξέρω γιατί. Θα ήθελα να μάθω πόσο χρόνο μπορεί να κάνει το θηλυκό εκτός φωλιάς χωρίς να καταστραφούν τα αυγά.

Ευχαριστώ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κάθεται στα αυγά εδώ και λίγες μέρες. Έχουν φλέβες τα αυγά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
πόσο χρόνο μπορεί να κάνει το θηλυκό εκτός φωλιάς χωρίς να καταστραφούν τα αυγά.
Κάθεται στα αυγά εδώ και λίγες μέρες. Έχουν φλέβες τα αυγά.
Εφόσον ξεκίνησε η ανάπτυξη των εμβρύων, το 12ωρο είναι αρκετό για την εποχή που διανύουμε.
 
@Stavros είναι σίγουρα λιγότερο από 12ωρο.
Επειδη είμαι από Κύπρο και λογικά έχουμε διαφορετικές θερμοκρασιες, πόση πρέπει να είναι περίπου η θερμοκρασία του χωρου για να αντέξει μέχρι 12ωρες;
 
Επειδη είμαι από Κύπρο και λογικά έχουμε διαφορετικές θερμοκρασιες, πόση πρέπει να είναι περίπου η θερμοκρασία του χωρου για να αντέξει μέχρι 12ωρες;
Εξαρτάται από το στάδιο της ανάπτυξης σε συνδυασμό με τις συνθήκες περιβάλλοντος. Η ερώτηση που κάνεις δεν έχει νόημα αυτή τη στιγμή. Αυτό που προέχει είναι να βρεθεί ο λόγος για τον οποίο παράτησε τη φωλιά. Διαφορετικά δεν θα επιστρέψει.
 
@Stavros τα έχω βάλει σε άλλο θηλυκό, λίγο πριν ανοίξω το θέμα. Δεν έχει επιστρέψει στη φωλιά.. Απλά η απορία μου είναι, πόσες ώρες μπορούν να μείνουν τα αυγά χωρίς το θηλυκό να τα ζεσταίνει;
 
Δυστυχώς Αριάδνη, δεν υπάρχει διάγραμμα κατάλληλο για το είδος που να περιλαμβάνει ημέρες κλωσσήματος, θερμοκρασία και υγρασία εξωτερικού χώρου και βιωσιμότητα εμβρύων στο αυγό, οπότε μάλλον είναι αδύνατο να απαντηθεί το ερώτημά σου. Το μόνο που μπορώ να σου πω, από εμπειρία μου είναι ότι 3 αυγά καναρινιού, στα οποία είχε ξεκινήσει η το κλώσημα μία - δυο ημέρες και μεταφέρθηκαν σε καύσωνα (39 βαθμοί) και σε ξηρή ατμόσφαιρα, επί 3-4 ώρες, εκκολάφθηκαν σε παρένθετη μητέρα και τα τρία.
Τα αυγά παραμένουν στο άλλο θηλυκό; Είχε κάνει και αυτό αυγά δικά του; Το θηλυκό που εγκατέλειψε τη φωλιά, επέστρεψε τελικά;
 
Δυστυχώς Αριάδνη, δεν υπάρχει διάγραμμα κατάλληλο για το είδος που να περιλαμβάνει ημέρες κλωσσήματος, θερμοκρασία και υγρασία εξωτερικού χώρου και βιωσιμότητα εμβρύων στο αυγό, οπότε μάλλον είναι αδύνατο να απαντηθεί το ερώτημά σου. Το μόνο που μπορώ να σου πω, από εμπειρία μου είναι ότι 3 αυγά καναρινιού, στα οποία είχε ξεκινήσει η το κλώσημα μία - δυο ημέρες και μεταφέρθηκαν σε καύσωνα (39 βαθμοί) και σε ξηρή ατμόσφαιρα, επί 3-4 ώρες, εκκολάφθηκαν σε παρένθετη μητέρα και τα τρία.
Τα αυγά παραμένουν στο άλλο θηλυκό; Είχε κάνει και αυτό αυγά δικά του; Το θηλυκό που εγκατέλειψε τη φωλιά, επέστρεψε τελικά;
Καλημέρα. Τα αυγά τα κλωσσουσε 5 μέρες. Τα μεταφερα σε ένα άλλο θηλυκό και στη φωλιά αυτής τοποθέτησα πλαστικά. Την επόμενη μέρα κάθισε και πάλι στα αυγά (τα πλαστικά). Πιστεύω ότι τα αυγά καταστραφηκαν αλλά θα το σιγουρεψω σε λίγες μέρες. Δεν ξέρω ποια είναι η αιτία που παράτησε τη φωλιά της μια ολόκληρη μέρα.
 
Ενημέρωση.
Τα μικρά βγήκαν τελικά. Τα 4 από τα 5. Τα περίμενα Κυριακή (14 μέρες αφού κάθισε όταν έκανε το τελευταίο αυγό) αλλά βγήκαν σήμερα το απόγευμα :).
 

Συνημμένα

  • IMG_20211123_184200.webp
    IMG_20211123_184200.webp
    75,5 KB · Προβολές: 17
@ianos Βιολογικοί. Τα αυγά τα μεταφερα σε άλλο ζευγάρι και το επόμενο πρωί που είδα ότι το θηλυκό κάθισε στα πλαστικά αυγά που τοποθέτησα, τα επέστρεψα πίσω.
Δεν περίμενα να βγουν. Μόνο το ένα δεν τα κατάφερε.
 
Back
Top