Ασθένειες Gouldian κατσούφικο

pantazo

PB Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Καλλιθέα
Gouldian ενός μηνός περίπου, από εχθές παρατήρησα ότι είναι πολύ κατσούφικο. Εχει ανασηκωμένα τα φτερά στο κεφάλι του και δεν είναι ζωηρό (σε σχέση με τα αδέλφια του). Το βράδυ κοιμάται στην είσοδο της φωλιάς λες και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας να μη το αποδέχονται. Έχετε καμμιά ιδέα το τι μπορεί να έχει; Παραθέτω μερικές φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • ILL_01.webp
    ILL_01.webp
    27,4 KB · Προβολές: 139
  • ILL_02.webp
    ILL_02.webp
    26,3 KB · Προβολές: 133
  • ILL_03.webp
    ILL_03.webp
    36 KB · Προβολές: 132
Οδυσσέα, το μικρό δεν τα κατάφερε. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αντώνης
 
Δεν μπόρεσα να το παρακολουθήσω όπως έπρεπε και δεν έχω ιδέα. Δεν βρήκα κάτι πχ διαφορετικές κουτσουλιες ώστε να οδηγηθώ σε κάποιο συμπέρασμα. Πάντως φαίνεται ότι άμεσα το απέρριψαν τα υπόλοιπα και ίσως οι γονείς να μην το τάιζαν επιδεινώνοντας την όλη κατάσταση.
 
... Τι να πω... Πολυ λυπαμαι γιατι ηταν και ομορφουλι... Ηταν πιο μικροσωμο απο τα αδελφια του μηπως; Εγω ετσι εχασα το ενα ζεμπρακι μου ενος μηνα περιπου αλλα πιο μικροσωμο απο τα αλλα.. Στα καλα καθουμενα ξυπνησα το πρωι και το βρηκα "σφηνωμενο" στον πατο... Ειχα δει οτι τα αδελφια του δεν το πολυηθελαν αλλα τουλαχιστον οι γονεις το ταιζαν αλλα μαλλον σε καποια "μαχη" εμεινε εκει και δεν μπορουσε να βγει και το εχασα...
 
Στα gouldians υπάρχει κάπως μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας στους νεοσσούς από ότι σε άλλα είδη. Ο ακριβής λόγος δεν είναι γνωστός αλλά υπάρχουν κάποιες εκτιμήσεις από εκτροφείς. Οι περισσότερες αναφορές που έχω δει επικεντρώνονται στη διατροφή των νεοσσών. Σε σχέση με ζέμπρα και κοινωνικούς σπίνους τα νεαρά gouldians θέλουν αρκετή ζωική πρωτεϊνη για να αναπτυχθούν. Αν δεν επαρκεί τότε η θνησιμότητα αυξάνεται. Μέχρι την πρώτη πτερόροια χρειάζονται μεγάλη προσοχή τα νεαρά πουλιά γιατί είναι εύκολο να τα χάσουμε. Προσωπικά αυτό που πιστεύω είναι ότι τα gouldians επειδή δεν έχουν τόσα πολλά χρόνια στην αιχμαλωσία (όπως τα καναρίνια ή οι κοινωνικοί σπίνοι) γιαυτό και παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα. Ακόμη δεν έχουν εγκλιματιστεί σαν είδος απόλυτα σε συνθήκες εκτροφής. Παρόμοιες δυσκολίες παρουσιάζουν και άλλα είδη όπως τα Lovebirds τα οποία επίσης δεν μετράνε πολλές δεκαετίες στην εκτροφή. Το μόνο που έχω βρει διαβάζοντας σε διάφορα sites σαν λύση είναι η καλή διατροφή κατά την αναπαραγωγή και το τάισμα των νεοσσών. Τέλος τα ποσοστά θνησιμότητας αυξάνονται όταν βγάζουμε gouldians χρησιμοποιώντας άλλα είδη σαν θετούς γονείς. Επειδή συνήθως χρησιμοποιούνται είδη όπως τα zebra και οι κοινωνικοί σπίνοι (τα οποία δεν έχουν μεγάλες ανάγκες σε ζωική πρωτεΐνη) η διατροφή των νεοσσών είναι ελλιπής όχι σε ποσότητα αλλά σε ποιότητα και μέχρι την πρώτη πτερόροια σημειώνονται απώλειες. Αντώνη τί έδινες στους γονείς για να ταΐσουν; Αν δίνεις σκέτο αυγό ή απλή αυγοτροφή δοκίμασε την επόμενη φορά να συμπεριλάβεις και έντομα (έχουν και οι αυγοτροφές για gouldians). Λυπάμαι πολύ για την απώλεια και εύχομαι τα υπόλοιπα να μεγαλώσουν χωρίς προβλήματα και να σου δώσουν πολλούς νεοσσούς στο μέλλον.

ΥΓ. Όλες οι παρατηρήσεις είναι από σελίδες που έχω διαβάσει και η προσωπική μου άποψη. Τα αναφέρω με κάθε επιφύλαξη αφού δεν εκτρέφω gouldians για να έχω προσωπική εμπειρία.
 
Βασίλη, σε ευχαριστώ για την εκτενή αναφορά σου.

Στους γονείς δίνω ακόμη και τώρα αυγοτροφή την οποία φτιάχνω μόνος μου και κατά περίπτωση την ανακατεύω με συσκευασμένη.

Στην αυγοτροφή περιλαμβάνω τα εξής: 2 αυγά, τα τσόφλια τους (τα οποία τα ξεραίνω στον φούρνο μικροκυμάτων, μια μικρή χούφτα corn flakes, σπόρους από τροφή για παπαγαλάκια, καναρίνια, και καμμία φορά ηλιόσπορους. Όλα τα τελευταία τα αλέθω και τα αναμιγνύω με το λιωμένο αυγό. Το μίγμα είτε μόνο του είτε αναμεμιγμένο με αυγοτροφή συγκευασμένη το βάζω στο ψυγείο και τους δίνω 2 φορές την ημέρα.

Εγώ έχω καταλήξει οτι μάλλον παρουσίασε κάτι (δεν ξέρω τι), τα υπόλοιπα το παραγκώνισαν και τελικά ίσως να πέθανε από πείνα.
 
Στην αυγοτροφή να ξέρεις ότι όσα περισσότερα βάζεις (σπόρους κλπ) μειώνεις τη ζωϊκή πρωτεΐνη. Εγώ θα έλεγα να προσθέσεις ζωϊκή πρωτεΐνη στην αυγοτροφή σου κατά τη διάρκεια που ταΐζονται οι νεοσσοί. Αυτό το κάτι παρουσίασε που αναφέρεις είναι το κάτι που γίνεται αφορμή κάθε φορά να χαθεί ένας νεοσσός. Κανένας δεν πεθαίνει από ελλιπή διατροφή, απλά γίνονται πιο ευάλωτοι. Από τι ακριβώς πέθανε κάθε φορά μπορουν να στο πουν μόνο εργαστηριακές εξετάσεις. Το θέμα είναι ότι όσο καλύτερη η διατροφή και λιγότερο το στρες τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες επιβίωσης. Και θα πρέπει ότι προορίζεται για τάισμα στους νεοσσούς να το έχουν συνηθίσει και οι γονείς από πιο πριν για να το ταΐσουν. Είναι και λίγο περίεργα με τις τροφές που αποδέχονται τα περισσότερα gouldians.
 
Βασίλη καλημέρα, σχετικά με τη αυγοτροφή δεν το παρακάνω με τα πρόσθετα ώστε να μειώνεται η πρωτείνη. Εάν υπήρχε πρόβλημα στη τροφή τότε αυτό, φαντάζομαι, θα είχε αντίκτυπο και στα άλλα μικρά. Κάτι άλλο πρέπει να ήταν.
 
Εάν υπήρχε πρόβλημα στη τροφή τότε αυτό, φαντάζομαι, θα είχε αντίκτυπο και στα άλλα μικρά.
Όχι απαραίτητα, δεν λέω ότι έχει κάποιο δηλητήριο η αυγοτροφή απλά πως θα ήταν καλύτερη κατά τη γνώμη μου. Απώλειες σε κάποια μικρά πάντα θα υπάρχουν σε κάποια είδη περισσότερες και σε κάποια λιγότερες (έτσι είναι η φύση), τα gouldians είναι από τα είδη με τις περισσότερες απώλειες. Απλά κοιτάμε πως θα τις μειώσουμε. Αν ήταν κάτι άλλο (ασθένεια πχ.) το πιο πιθανό θα είχαν κολλήσει και τα υπόλοιπα μικρά.
 
Back
Top