Ασθένειες Gouldian με μαύρες φολίδες στα πόδια του

Gmaria1976

PB New Member
Εγγραφή
20 Σεπ 2017
Μηνύματα
13
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Σήμερα ήμουν σε ένα petshop της γειτονιάς μου όπου υπάρχει ένα gouldian που κάθεται στο ένα πόδι και είναι γεμάτο το πόδι του με μαύρες φολίδες. Ενημέρωσα την υπάλληλο και μου είπε ότι δεν το είχαν προσέξει γιατί και καλά ήρθες χθες στο κατάστημα το πουλί, και πως θα ενημερώσει για να του γίνει θεραπεία. Το δίνουν 15 ευρώ. Επειδή πιστεύω ότι δεν θα κάνουν απολύτως τίποτα στο κατάστημα σκέφτομαι να πάω να το πάρω εγώ. Μήπως γνωρίζεται αυτές οι μαύρες φολίδες στα ποδαράκια του τι είναι και αν γιατρεύονται; Ευχαριστώ...
 
Η τιμή του βάζει σε σκέψεις πως γνωρίζουν ότι το πουλάκι νοσεί. Δεν έχω δει ποτέ gouldian σε μαγαζί κάτω από 70 ευρώ.
Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει.
Αν έχεις χώρο καραντίνας μακριά από τα πουλάκια σου και είσαι πρόθυμη να ασχοληθείς, να ξοδευτείς και ίσως να το χάσεις κιόλας, τόλμησέ το.
Θεωρητικά δεν είναι σωστό ν' αγοράζουμε άρρωστα ζώα γιατί αυτό συντηρεί ένα άθλιο εμπόριο αλλά από την άλλη υπάρχει και η συμπόνια.
Ό,τι αποφασίσεις και όποια βοήθεια χρειαστείς να ενημερώσεις.
 
Gmaria1976 Στην τιμη αυτη σιγουρα γνωριζουν οτι το πουλι ειναι αρρωστο κ πανε να το ξεφορτωθουν οσο οσο. Πιθανον να εχει κ αλλα συμπτωματα που ισως δεν ειδες και πραγματι αν αποφασισης να το αγορασης σιγουρεψου οτι εχεις τον καταλληλο χωρο καραντινας κ αρκετο χρονο. Γιατι ισως να παρη καιρο η θεραπεια του
 
Ευχαριστώ. Θα ξαναπάω αύριο να δω τι κάνανε και θα δω τι θα κάνω γιατί όντως φοβάμαι μην είναι τίποτα που θα κολλήσουν τα δικά μου. Αλλά δε θα τους αφήσω έτσι. Γιατί στη συγκεκριμένη αλυσίδα pet δεν έχω δει πουλί υγιή. Δεν τα προσέχουν καθόλου. Μέσα στη βρωμιά είναι. Και να φανταστείτε ότι το συγκεκριμένο έχει 20 μέρες που άνοιξε. Την τιμή την ανέφερα γιατί δεν ήξερα πόσο κάνουν τα συγκεκριμένα. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές...
 
Μια φωτογραφία του θα βοηθούσε.

Αν έχεις και αλλα πουλια στο σπίτι θα πρότεινα να μην φέρνεις ποτε στο χώρο σου άρρωστα πουλια. Έτσι βάζεις τα πουλια σου σε κίνδυνο άδικα και δίνεις θάρρος στα καταστήματα να συνεχίζουν και να μην νοιάζονται για το ζωντανό τους "εμπόρευμα".
 
Back
Top