Φροντίδα Green cheecked conure δυο μηνών τσιρίζει από το πρωί

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
εδω και τρεις μερες εχω παρει ενα καταπληκτικο green cheecked conure. ειναι δυο μηνων αρσενικο και πολυ πολυ φιλικο και ημερο. την πρωτη μερα στο σπιτι ουτε που το ακουσαμε. το εχω αρκετες ωρες εκτος κλουβιου οπου σκαλιζει τα παντα πανω στο γραφειο μου. σιγα σιγα αρχισε να εχει φωνη. σημερα απο το πρωι αρχισε να τσιριζει. μεσα στο κλουβι, εξω απο το κλουβι, το ιδιο. τρωει κραζει, παιζει κραζει, καθεται πανω μου κραζει, του μιλαω το ιδιο. τι να κάνω; αυτο ειναι το φυσιολογικο του. Αν ηταν θηλυκο θα ελεγα οτι ειναι κουτσομπολα (πλακιτσα κανω). ειναι φαση και θα περασει; κατι δεν κανω καλα; ξεχασα να σας πω οτι το πουλι ειναι μεσα στο σπιτι παντα. στο μπαλκονι εχω 2 λοβακια που ολοι ξερουμε οτι σκουζουν συνεχεια. Προσπαθει να επικοινωνησει; για πειτε μου οι πιο εμπειροι.
 
Καλησπέρα Χρήστο :)
Την συμπεριφορά αυτή την έχει όλη μέρα ή μονο πρωί και απόγευμα;
Όταν φωνάζει, ακούγονται και τα λοβάκια έξω που φωνάζουν;
Πάντως να ξέρεις ότι στην αρχή ήταν ήσυχο γιατί ήταν η πρώτη μέρα και ήταν λογικό.
Έχει απογαλακτιστεί πλήρως; Υπάρχει περίπτωση να ζητάει κρέμα;
 
φωναζει οταν ακουει τα λοβακια απ εξω, τα οποια δεν το κλεινουν και καθολου. ειναι απογαλακτισμενο πληρως, οπως μου ειπε ο κυριος που το πηρα. τρωει παντως κανονικα οσο το βλεπω και τρωει και απο το χερι μου οτι του δινω. Δεν ειναι το κλαμα που ζηταει φαγητο (ξερω απο τα λοβακια) ειναι σαν να θελει να κανει αισθητη την παρουσια του. Δεν ξερω
 
Αν φωνάζει όταν ακούει τα λοβάκια τότε αυτή είναι η αιτία.
Όταν φωνάζουν τα λοβάκια, μπορείς να την πηγαίνεις σε άλλο δωμάτιο που να μην τα ακούει και να κάνετε πράγματα μαζί ή να βάζεις μουσικούλα για να μην τα ακούει και ξεκινήσει αυτή την κακιά συνήθεια.
 
Η παροτλετιτσα μου οταν την πηραμε νομιζαμε οτι ητανε... Μουγκό για δυο μερες. Τώρα πια κάνουμε δεήσεις να σταματήσει να τσιριζει :D
Βρήκε το θάρρος, σταμάτησε να έχει αγχος και αρχίζει να "κοινωνικοποιείται" και να προσπαθεί να επικοινωνήσει με ολους που είναι στο σπιτι.
 
Back
Top