Ασθένειες Greencheek conure, κάνει μεγάλες και συχνές κενώσεις

ioannisxxl

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2018
Μηνύματα
14
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα, ο Ρόι μου, ένα Greencheek conure, κάνει μεγάλες, δυνατές και συχνές κενώσεις. Τρώει πάρα πολύ και συχνά. Η ποικιλία σπόρων από τις καλύτερες. Τι με συμβουλεύετε; Να του βάζω φαγητό μόνο 3 φορές την ημέρα; Υπάρχει κάποιο σκεύασμα να ηρεμήσει το έντερό του; Ευχαριστώ.
 
@ioannisxxl Καλημέρα,να τον χαίρεσαι τον Ρόι.Τι ηλικία έχει; Παρατηρήσεις κάποια διαφορά το τελευταίο διάστημα στην ποσότητα τροφής που καταναλώνει; Τα περιττώματα του είναι φυσιολογικά ; Τι εννοείς τρεις φορές την ημέρα ;Φαγητό πρέπει να υπάρχει πάντα διαθέσιμο κατά την διάρκεια της ημέρας. Η διατροφή του εκτός από σπόρους τί άλλο περιλαμβάνει;
 
@Vada Καλησπέρα, ο Ρόι είναι 8 μηνών πολύ δραστήριος. Τρώει συνέχεια με μικρά διαλλείματα στα οποία κάνει τις κενώσεις και μάλιστα με πολύ δύναμη και ποσότητα. Γι αυτό σκέφτηκα να του βάζω φαγητό στην ταϊστρα 3-4 φορές την ημέρα, πράγμα που και για μένα είναι πρόβλημα. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από κονούρα και δεν ξέρω τι είναι σωστό και αν τα ίδια πουλιά έχουν αυτό το θέμα. Του βάζω την ποικιλία MANITOBA Best Premium, που συμπληρώνω λίγο σουσάμι, λιναρόσπορο, ξηρούς καρπούς λίγο ρύζι κ.α. και φυσικά πάντα καθαρό νεράκι που πίνει αρκετά.
[automerge]1613323186[/automerge]
@Φοίβος Σε ευχαριστώ
 
Back
Top