Διατροφή Grit σε συνδυασμό με τροφή ή σκέτο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AthinaJR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AthinaJR

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
258
Πόλη
Περιστέρι
Σήμερα πήγα και πήρα πρώτη φορά grit για τον μικρό μου.
Όταν του το πρόσφερα δεν ήθελε αλλά όταν έκανα ότι το τρώω, έτρεξε να προλάβει! Μετά άρχισε να του αρέσει.
Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, κάθε πότε πρέπει να τρώει από αυτό και αν πρέπει να του το δίνω ξεχωριστά ή μπορώ να το ανακατεύω με τα σπόρια ή τα κομματάκια ξηρών καρπών.
 
Γενικά δεν είμαι οπαδός της κινδυνολογίας, είχα ψάξει παλαιότερα για το grit και δεν κατέληξα στο να το δώσω στα δικά μου μωρά, το θεωρώ το λιγότερο περιττό αν το πουλάκι τρέφεται σωστά.

Παραθέτω και ένα σχετικό άρθρο, δε γνωρίζω την αξιοπιστία του αρθρογράφου αλλά δεν έχω και λόγο να τον αμφισβητήσω.
 
Αν δεν είναι ότι καλύτερο τότε δε θα του βάλω να έχει όποτε θέλει στο κλουβί του. Μπορεί να του δινω εγω αραιά και που. Αν και παρατήρησα ότι περισσότερο του αρέσει να παίζει παρά να την τρώει. Τον παρατηρούσα για πολλή ώρα και ώρα αυτό που έκανε, ήταν να πιάνει στο στόμα του ένα κομματάκι, να πιάνει και λίγο σεντόνι και να τα ροκανιζει μεχρι να του φύγουν, οπότε έψαχνε να βρει το κομματάκι και ξανάκανε την ίδια δουλειά. Θεωρείται φυσιολογική τέτοια συμπεριφορά;
Επισυνάπτω και φωτό του grit που αγόρασα.

Και κάτι λίγο άσχετο με το θέμα αλλά με την ευκαιρία θα θελα να μάθω: Το μηλόξιδο τελικά κάνει καλό στον παπαγάλο μου; Να του προσθέτω στο μπάνιο του ή να ψεκάζω το κλουβί του; Γιατί ο υπάλληλος στο πετ-σοπ, μου είπε ότι πρόληψη για παράσιτα δε γίνεται με αυτό, αλλά με παρασιτοκτόνα. Πήρα κι από αυτό. Αλλά τι να προτιμήσω τελικά;
Γενικά σε πολλά θέματα είμαι μπερδεμένη. Όσο περισσότερα διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι.
 

Συνημμένα

  • grit.webp
    grit.webp
    2,3 KB · Προβολές: 6
Γενικά σε πολλά θέματα είμαι μπερδεμένη. Όσο περισσότερα διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι.
Δυστυχώς συμβαίνει πολύ συχνά. Δεν είσαι η μόνη που το παθαίνει.

Θεωρείται φυσιολογική τέτοια συμπεριφορά;
Εντελώς φυσιολογική. Δεν υπάρχει τίποτα αφύσικο σε αυτά που περιγράφεις.

Το μηλόξιδο τελικά κάνει καλό στον παπαγάλο μου; Να του προσθέτω στο μπάνιο του ή να ψεκάζω το κλουβί του;
Δεν παθαίνει απολύτως τίποτα αν δεν έρθει ΠΟΤΕ σε επαφή με το μηλόξυδο. Επίσης, δεν πιστεύω ότι το μηλόξυδο κάνει θαύματα, όπως έχει επικρατήσει να θεωρείται. Όσον αφορά τα εξωπαράσιτα, τα απωθεί για όσο υπάρχει η μυρωδιά του, αλλά μέχρι εκεί. Όσον αφορά την πρόληψη με φάρμακα, δεν μπορείς να βάζεις σε ένα παιδί κάθε μέρα ψειρόσκονη, για να μην κολλήσει ψείρες στο σχολείο. Το ίδιο ισχύει και για τα πουλιά.

Όσον αφορά το grit, η άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζεται σε πουλιά που καθαρίζουν τους σπόρους τους, οι οποίοι έχουν μαλακή ψίχα και που δεν τους καταπίνουν ολόκληρους. Ίσως σε κοτόπουλα, πάπιες και γενικά σε πτηνά που καταπίνουν ολόκληρο το καλαμπόκι, το σιτάρι και άλλους σκληρούς σπόρους, όχι όμως σε καναρίνια και παπαγάλους. Αν ΠΡΕΠΕΙ να χορηγήσουμε ιχνοστοιχεία και μέταλλα που περιέχει το grit, είναι προτιμότερο να το κάνουμε μέσω κάποιου ειδικού συμπληρώματος διατροφής, ΟΤΑΝ βέβαια υπάρχει τέτοια ανάγκη.
 
Όσον αφορά το grit, η άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζεται σε πουλιά που καθαρίζουν τους σπόρους τους,
Σταύρο γιατί όμως το τρώνε με τόση όρεξη το grit;
 
Μπορούν να φάνε σχεδόν τα πάντα με πολύ μεγάλη όρεξη. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το τρώνε, χωρίς αυτό που λέω να συσχετίζεται απαραίτητα με το grit. Δεν εννοώ δηλαδή ότι αν φάνε grit θα πάθουν κάτι κακό. Λέω απλά ότι και να μη φάνε grit δεν θα πάθουν κάτι κακό. Κάθε άλλο μάλιστα.

Προσωπικά δεν είμαι της λογικής, "αφού το τρώει δώστο". Όταν διατηρούμε πουλιά στην αιχμαλωσία δεν μπορούν να τρώνε ότι θέλουν. Είναι δική μας ευθύνη να διατρέφονται σωστά, με βάση την περιορισμένη ποικιλία που τους προσφέρουμε σε σύγκριση με τη φύση. Ναι, είναι πιθανό στη φύση τα καναρίνια και οι παπαγάλοι να σκαλίζουν το έδαφος και πού και πού να καταπίνουν κανένα κόκκο άμμου. Στη φύση όμως δεν τρώνε μόνο αυτά που τους παρέχουμε στο κλουβί. Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση αυτού του είδους.

Κάποτε δίναν στα καναρίνια μόνο καναβούρι και ασπούρι (κεχρί - καναρόσπορο).Αν δοκίμαζες να βάλεις σε μία ταΐστρα το καναβούρι και στην άλλη το ασπούρι, έτρωγαν ΜΟΝΟ καναβούρι και δεν θα άγγιζαν καν το ασπούρι. Πολλοί φροντιστές της εποχής εκείνης κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι, "αφού τρώει αυτό, αυτό χρειάζεται" και έδιναν μόνο καναβούρι. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστό και είναι πολύ εύκολο ΣΗΜΕΡΑ να το αντιληφθούμε.
 
Πάνω στο θέμα "τρώνε ή δεν τρώνε", έχω μια απορία. Γιατί ενώ έχουν την έμφυτη τάση να τρώνε -ή έστω να δαγκώνουν από περιέργεια- ένα κάρο αντικείμενα, όταν πρόκειται για κάτι θρεπτικό και νόστιμο, όπως τα φρούτα ούτε να τα ακουμπήσουν δε θέλουν (ειδικά αν είναι ζουμερά);
Επίσης πιστεύω ότι τα ελεύθερα στη φύση, με κάποιο τρόπο μαθαίνουν να αποφεύγουν επικίνδυνες τροφές ή αντικείμενα και να επιλέγουν να τρώνε τις ωφέλιμες τροφές. Αναρωτιέμαι έχουμε μελετήσει τη συμπεριφορά τους στη φύση; Μήπως θα μας βοηθούσε να εκπαιδεύσουμε πιο εύκολα τα παπαγαλάκια μας;
 
Γιατί ενώ έχουν την έμφυτη τάση να τρώνε -ή έστω να δαγκώνουν από περιέργεια- ένα κάρο αντικείμενα, όταν πρόκειται για κάτι θρεπτικό και νόστιμο, όπως τα φρούτα ούτε να τα ακουμπήσουν δε θέλουν (ειδικά αν είναι ζουμερά);
Με την ίδια λογική που σε εμένα αρέσουν τα δαμάσκηνα π.χ ενώ σε εσένα όχι. Μπορεί κάποιο φρούτο να μην τους αρέσει η μυρωδιά η το χρώμα τους γι'αυτό να μην το ακουμπάνε καν. Πάντως τα δικά μου αποφεύγουν φρούτα και λαχανικά που είναι πορτοκαλί η κόκκινα ενώ προτιμάνε πιο πολύ τα πράσινα. Συγκεκριμένα έχω δει παπαγαλο στο Facebook να δαγκώνει στυλο με μπλέ καπάκι ενώ όταν του έδινε στυλό με κόκκινο καπάκι έκανε πίσω.
 
@HxC Είναι αλήθεια ότι με τα χρώματα έχουν προτιμήσεις.
Εμένα ο δικός μου το πολύχρωμο σκοινί ούτε να το δει δεν ήθελε. Μολις το αντίκρυσε άρχισε να χτυπιέται στο δωμάτιο σαν υστερικό. Δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω, οπότε δεν το χρησιμοποίησα.

Αν ήταν επιλεκτικός με τα φρούτα δε θα παραξενευόμουν. Όμως δε θέλει κανένα. Σιχαίνεται οτιδήποτε ζουμερό.
Και το καρότο αναγκάζομαι να το κοβω φλουδιτσες και να τις ταμποναρω με χαρτί να μην έχουν υγρή υφή. Μόνο έτσι το τρώει.Γενικά έχει θέμα με το νερό.Ουτε το μπάνιο του αρέσει.
Ελπίζω πως μεγαλώνοντας θα αρχίσει να τρώει φρούτα και να κάνει και μπάνιο από μόνος του. Δε σταματώ τις προσπάθειες.

Έχω βάλει στη διατροφή του πελετ (τα μπεζ), ξηρούς καρπούς, καρότο,καλαμπόκι και κάποια σκούρα φυλλώδη λαχανικά (και το αυγό το σιχαίνεται).
Πήρα και το grit μήπως χρειαζόταν αλλά θα του δίνω σπάνια.
Μήπως πρέπει να του πάρω και κάποια βιταμίνη; (Είναι 4 μηνών κι έχουν αρχίσει να του φεύγουν πολλά πούπουλα, όλο ξύνεται)
 
Back
Top