Αναπαραγωγή H Λιμπη μου δεν πλησιαζει την φωλια της

Ζωή Κριαρά

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
138
καλησπερα εχτες εβαλα την φωλια στο κλουβι αλλα η λιμπη μου οσο ειμαι μαζι της και την παρατηρω το πρωι δεν μπορω γιατι εχω σχολειο αλλα μολις φαω και διαβασω καθομαι μαζι τους απο εχτες απο την ωρα που την εβαλα και τωρα απο την ωρα που ειρθα δεν εχει μπει καν ουτε που την πλησιαζει γιατι ποσο καιρο περιπου θα κανει για να μπει μεσα
 
Zωή, δεν ειναι ευκολη υπόθεση η αναπαραγωγη των παπαγάλων θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον ενας μηνας που τους εφαρμόζεις τα παρακάτω ... Μην ανησυχείς υπομονή χρειαζετε 🙄
Όπως σου έχει πει και η Μαρία, ;) διατροφική προετοιμασία είναι η παρακάτω..
*Σπόρους καλής ποιότητας συσκευασμένους.
  • Χόρτα, (μπρόκολο κυρίως τα φύλα του, σπανάκι, αντίδια, όλα γενικά τα της εποχής),
  • Φρέσκα αρωματικά βότανα, ρίγανη, θυμάρι, μέντα, ό,τι βρίσκεις ( βότανα )
  • Αυγό βραστό με το τσόφλι του ή καλύτερα αυγοτροφή δικής σου παρασκευής ( αυγοτροφές )
  • Ξεκίνα με 3 μέρες σκορδόνερο να καθαρίσει το έντερο σε όλα τα πουλάκια, κάνε 2-3 παύση και δώσε 3-4 μέρες αντί νερού τσάι ρίγανης ή ακόμα καλύτερα τσάι με ρίγανη, θυμάρι και βασιλικό ξηρά. Επανέλαβε μετά 15 μέρες και πάλι.
  • Σουπιοκόκακκλο οπωσδήποτε στο κλουβί ιδίως στα θηλυκά.
  • Πριν βάλεις τις φωλιές (ξύλινες ) καθάρισε και ψέκασε τα κλουβιά με pinex σπρέυ για τις ψείρες.
  • Μην δίνεις στικς λιχουδιές που πουλάνε στα μαγαζιά ούτε αυτό το χρωματιστό κίτρινο τρίμμα τις υποτιθέμενες βιταμίνες.
  • Αν θέλεις να δώσεις επιπλέον βιταμίνες, πάρε υγρές που προσθέτουμε στο νερό.Αλλά καλύτερα να φτιάξεις βλαστωμένους σπόρους διότι ειναι βομβα προτεινων και ενέργειας 😉 Σπόροι φυτρώματος, Βλαστωμένοι σπόροι
 
ευχαριστω ποπυ για τις συμβουλες σου θα ξεκινησω απο αυριο που θα παω για ψωνια
 
καλημερα ειμαι πολυ χαρουμενη εχτες που καθαριζα το κλουβι ανοιξα την φωλια και ειδα οτι ηταν σκαλισμενη σημερα βασικα τωρα πριν απο λιγο η λιμπη μου καθοταν στο κλαδακι της και εκανε σαν να ειθελε να κατεβει οταν κατεβεικε εκατσε στο ξυλακι που ειχε η φωλια και εβαζε το κεφαλι της και το μισο της σωμα μεσα μετα οταν ο λινος κατεβηκε στο ξυλακι που ειναι κοντα στην φωλια η λιμπη δεν τον αφηνε και τον τσιμπαγε. Ακομη ο μπαμπας μου μου ειπε οτι την εχει δει να ειναι ολοκληρη μεσα στην φωλια λετε να εχω γεννητουργια συντομα; Τωρα δεν πρεπει να βγαζω το κλουβι μεσα εξω ετσι δεν ειναι α και επειδη ο κυριος απο το πετσοπ δεν μου εδωσε νημα να της βαλω λιγο πριονιδι απο τα ξυλα που εχουμε εξω ή να το αφησω ετσι;και τι πρεπει να προσεχω και να κανω τωρα
σας ευχαριστω ολους παρα πολυ και για τις συμβουλες σας και για την υπομονη σας σας εχω ζαλισει πολυ με τις ερωτησεις μου καθε τρεις και λιγο
ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Με το καλό σου εύχομαι.
Δεν ξέρουμε αν θα έχεις γεννητούρια. Αυτό εξαρτάται από το αν έχει γίνει ζευγάρι με το αρσενικό. Μάλλον προς το παρόν δεν είναι, αλλιώς θα τον άφηνε να μπαίνει και αυτός στην φωλιά.
Το πιο σπουδαίο που είναι η διατροφή τους, δεν είδα να σε απασχολεί ούτε να ρωτάς κάτι και πολύ φοβάμαι ότι αν δεν δώσεις μπόλικα χόρτα και λαχανικά δεν θα δεις εύκολα απογόνους.
Αυτό με το νήμα και την φωλιά, το έχουμε πει πάρα πολλές φορές. Δεν χρειάζεται νήμα η φωλιά των παπαγάλων. Μπορείς να μην βάλεις τίποτα ή απλά να ρίξεις ένα τσικ πριονίδι στην φωλιά. Δεν την θέλουν μαλακή σαν τα καναρίνια.
Πολύ σωστά κάνεις, δεν μεταφέρουμε το κλουβί μέσα έξω κατά την αναπαραγωγή και καλύτερα να παραμένει μέσα σε ήσυχο σημείο.
Δεν μας έχεις ζαλίσει. Απλά να διαβάζεις τις απαντήσεις και αν δεν τις καταλαβαίνεις να ρωτάς άμεσα και όχι μετά λίγες μέρες να ξαναρωτάς το ίδιο. Επίσης να διαβάζεις τα άρθρα που σου προτείνουμε.
Η αναπαραγωγή είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση. Κρίνεται η ζωή και η υγεία των πουλιών που έχεις.
Επίσης κρίνεται η υγεία, η αρτημέλεια και των απογόνων τους.
Θέλει υπεύθυνη αντιμετώπιση.
Σου εύχομαι να χαρείς νεοσσούς από τα πουλάκια σου. :)
 
τους δινω καροτο μπροκολο λαχανο και φρουτακια επεισης τους βαζω αυγο βραστο και αυγοτροφες εχτες σε ενα ποτηρι ειχα νερο και μεσα σκορδο και το εβαλα σημερα στην ποτηστρα τους αυτο ξερω το κανουμε για 3-4 μετα κανουμε κατι με το νερο και το τσαϊ?
 
πολύ ωραία! Μετά το σκορδόνερο, κάνε μια μέρα παύση, δώσε καθαρό νεράκι και μετά δώσε καμιά εβδομάδα τσάι από ρίγανη ή καλύτερα ακόμα τσάι από ρίγανη, βασιλικό και θυμάρι ξερά. Πίνουν νερό γενικά τα πουλάκια σου;
 
μαλοτήρα ονομάζετε αυτό που λέμε γενικά τσάι του βουνού . Δεν ξέρω συγκεκριμένα, περίμενε να σου απαντήσει κάποιος άλλος. Πάντως δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην κάνει.
 
η παπαγαλινα μου η λιμπη δεν αφηνει τον λινο να πλησιασει την φωλια αυτη εχει αρχισει και μπενει βασικα μπενοβγαινει συνεχεια παει ο λινος να μπει μεσα στην φωλια και τον κυνηγαει σε ολο το κλουβι τον τσιμπαει μονο ξυλο δεν εχουν παιξει γιατι δεν τον αφηνει να μπει μεσα;☹
 
Δεν έχει ταιριάξει το ζευγάρι ακόμα Ζωή. Άφησέ τους, θέλουν τον χρόνο τους.
 
Back
Top