Αναπαραγωγή H θηλυκια μου ειναι 5-6 χρονων κανει να τη ζευγαρωσω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
H θηλυκια μου εχει φτασει πλεον τα 5-6 της χρονια. Επιτρεπεται να τη ζευγαρωσω φετος ή καλυτερα να την αφησω εχει κανει μονο μια κανονικη γεννα https://community.petbirds.gr/threads/h-αναπαραγωγη-των-budgies-μου.24009/ . Θα μπορουσα να της επιτρεψω μια γεννα φετος(υποθετικα μιλώντας);
 
Αυτό εξαρτάται από την γενικότερη κατάσταση της υγείας της και την διατροφή που της παρέχεις όλο τον χρόνο.
Μετά την περσινή γέννα πως ήταν; Γενικά είναι ακμαία και ζωηρή; Έτσι κι αλλιώς αν είναι να κάνει αυγά θα τα κάνει, οπότε ασβέστιο εννοείται ενισχύεις. Τώρα συζητάμε αν την θεωρείς ικανή να κλωσσήσει και να ταΐσει.
 
Γενικά είναι ακμαία και ζωηρή;
Mε το που τα μικρα δεν ζητουσαν πλεον φαι επεστρεψε στην κανονικη ζωηρη συμπεριφορα της, δηλαδη παιζει με παιχνιδια, καταστρεφει τα παντα :D🙄.Αυτη την περιοδο τιυς εχω μονο σπορια και χορτα, το αυγο το δινω σπανια διοτι μετα ο αρσενικος πυρωνει και προσπαθει να ζευγαρωσει ειτε με τη μανα ειτε με την κορη (το τελευταιο μικρο της πρωτης γεννας.
Τώρα συζητάμε αν την θεωρείς ικανή να κλωσσήσει και να ταΐσει.
Ναι δεν ειμαι σιγουρος αν θα μπορεσει να ανταπεξελθει στην ολη διαδικασια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
ο αρσενικος πυρωνει και προσπαθει να ζευγαρωσει ειτε με τη μανα ειτε με την κορη (το τελευταιο μικρο της πρωτης γεννας.
φίλε Βαγγέλη.. Μαζί τους έχεις. Αν ναι, γιατί;
τα θηλυκά μπορούν να συνυπάρξουν δίχως πρόβλημα στο ίδιο κλουβί, αλλά το αρσενικό πρέπει να είναι μόνο του!
οι πιο πολλοί λένε πως καλό θα ήταν να ζευγαρώνουν οι θυλυκές μέχρι τα 3-4 τους χρόνια!
το αν ισχύει,θα μας το απαντήσουν οι πιο έμπειροι της παρέας μας.. Θέλω και γω να μάθω!
 
τα θηλυκά μπορούν να συνυπάρξουν δίχως πρόβλημα στο ίδιο κλουβί, αλλά το αρσενικό πρέπει να είναι μόνο του!
Όχι Δημήτρη δεν ισχύει αυτό με τα παπαγαλάκια, ζουν ανά ζευγάρια όλο τον χρόνο.
Την κόρη πρέπει να απομακρύνεις σε άλλο κλουβί μην γίνουν τσακωμοί μεταξύ των θηλυκών.
Ξεκίνα αυγό ή αυγοτροφή. Εγώ λέω αν ζευγαρώνουν να την αφήσεις να προχωρήσει και βλέπουμε στην συνέχεια.
 
Την κόρη πρέπει να απομακρύνεις σε άλλο κλουβί μην γίνουν τσακωμοί μεταξύ των θηλυκών.
Ξεκίνα αυγό ή αυγοτροφή. Εγώ λέω αν ζευγαρώνουν να την αφήσεις να προχωρήσει και βλέπουμε στην συνέχεια.
σόρρυ,Μαρία μου! Μόλις τώρα πρόσεξα ότι ο φίλος Βαγγέλης έχει παπαγάλους..η κούραση της ημέρας, βλέπεις! Πάντως ναι,θα συμφωνήσω με την σκέψη του να απομακρυνθεί η κόρη..
και προς γνώση όλων μας,Μαρία, μέχρι πότε μπορούν να ζευγαρώνουν οι παπαγάλοι;
 
μέχρι πότε μπορούν να ζευγαρώνουν οι παπαγάλοι;
Αυτό εξαρτάται από τον οργανισμό του κάθε πουλιού. Τα θηλυκά πάντως όσο παράγουν αυγά και εφόσον είναι σε καλή κατάσταση γενικής υγείας.
 
Κατα την ταπεινή μου γνώμη αν θες άλλους απογόνους και υπάρχει νεότερη θηλυκια προτίμησε να γεννήσει η νεότερη. Νομίζω πως η 5-6 ετών θηλυκια σου όσο καλά και να είναι θα ταλαιπωρηθεί αρκετά και ας μην ξεχνάμε ότι ήδη είναι μεγάλη σε ηλικία.Αν το προσδόκιμο ζωής τους είναι το ανώτερο 8 χρόνια νομίζω πως θα ήταν καλό να μην την ζευγαρωσεις άλλο. Ίσως αλλη μια γεννα σε αυτή την ηλικία να έχει άσχημες συνέπειες στην υγεία της και να μην καταφέρει να αντεπεξέλθει. Η απόφαση είναι δική σου.
 
και υπάρχει νεότερη θηλυκια
Το άλλο θηλυκό είναι κόρη. Καλύτερα να το αποφύγει. Άσε που η γηραιότερη θηλυκή περισσότερο θα επιβαρυνθεί ψυχολογικά αν της πάρει το ταίρι της και θα μαραζώσει.
Δεν ξέρω, μετράς και πράττεις.
 
η γηραιότερη θηλυκή περισσότερο θα επιβαρυνθεί ψυχολογικά αν της πάρει το ταίρι της και θα μαραζώσει.
πολύ σημαντικό στοιχείο αυτό..σκέψου καλά, φίλε Βαγγέλη πριν προχωρήσεις!
 
υπάρχει νεότερη θηλυκια
Aυτη η μικρη θα δωθει αυτο το διαστημα ακομη ψαχνω οικογενεια να την υιοθετησει.
.Αν το προσδόκιμο ζωής τους είναι το ανώτερο 8 χρόνια νομίζω πως θα ήταν καλό να μην την ζευγαρωσεις άλλο. Ίσως αλλη μια γεννα σε αυτή την ηλικία να έχει άσχημες συνέπειες στην υγεία της και να μην καταφέρει να αντεπεξέλθει.
Προτιμω να μην την ταλαιπωρησω δεν θελω να ζησει μια ταλαιπωρια που μπορει να την οδηγησει στο θανατο της.
Ας ειναι ετσι. Θα ανησυχουσα και εγω συνεχεια γι αυτη ειναι ο πρωτος μου παπαγαλος και εχει μεγαλη αξια για μενα οπως και τα υπολοιπα βεβαια.
 
Εντάξει, ωστόσο έχει υπ' όψιν σου ότι αυγά μπορεί να σου κάνει και τότε θα χρειαστεί ενίσχυση του ασβεστίου της.
 
Back
Top