Αναπαραγωγή H κανάρα μου έχει κάνει φωλιά αλλά δεν γεννάει αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mliag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mliag

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2014
Μηνύματα
22
Καλημέρα, εδώ και 3-4 περίπου μέρες η κανάρα μου έχει ολοκληρώσει την φωλιά, κάθεται ορισμένες φορές μέσα αλλά αυγό δεν έχει κάνει. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα μήπως;
 
Κάνε λίγη υπομονή. Το πιθανότερο είναι να μην τρέχει τίποτα. Το κάθε πουλί έχει τον ρυθμό του.

Όταν το θηλυκό δεν είναι μέσα στην φωλιά κινείτε κανονικά μέσα στο κλουβί ή κάθετε στον πάτο;
 
Κινείται κανονικά μέσα στο κλουβι, τρώει σπόρους, μαρούλι που του έβαλα χθες όλα κανονικά. Απλά κάποια στιγμή χθες το είδα καθόταν στην πατήθρα και ξυνόταν... Μετά που ξανακοίταξα ήταν κανονικά!
 
εισαι στα νορμαλ πλαισια ακομα μην ανησυχεις, το 1ο αυγο συνηθως ερχεται αρκετες μερες μετα την ολοκληρωση της φωλιας, μπορει και σχεδον 1 βδομαδα μετα. Εδω φετος πολλοι περιμενουν 20ημερα για παραδειγμα και δε βλεπουν αυγα.. Αυτο νορμαλ δεν ειναι, ποιες ειναι οι αιτιες αλλο θεμα
 
Σε ευχαριστώ πολύ, είχα αρχίσει να ανησυχώ!
 
καλησπέρα παιδιά..υπάρχει περίπτωση υγιές και σε νεαρή ηλικία θηλυκό να μην γεννάει αβγά καθόλου ενώ κάνει φωλιά. Ακουσα από ένα γνωστό μια τέτοια περιπτωση.. Μπορεί να εξηγηθεί;
 
καλησπέρα παιδιά..υπάρχει περίπτωση υγιές και σε νεαρή ηλικία θηλυκό να μην γεννάει αβγά καθόλου ενώ κάνει φωλιά. Ακουσα από ένα γνωστό μια τέτοια περιπτωση.. Μπορεί να εξηγηθεί;
Έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία στη θηλυκιά; Ασβέστιο της έχεις δόσει;
 
Παιδιά ακόμη να γεννήσει αυγό... Τι μπορεί να συμβαίνει;
 
Η Αλικη σε ρωτησε καποια πραγματα. Αν θες να σε βοηθησουμε (οσοι μπορουν και ξερουν δηλαδη) θα πρεπει και εσυ να μας δωσεις μια ολοκληρωμενη εικονα.
 
Σορρυ αλλα δεν τις έκανε σε μένα τις ερωτήσεις... Μήπως φταίει το γεγονός ότι ο αρσενικός είναι καινούριος, το εχω περίπου 40-50μέρες!
 
Σωστο.. Τα μπερδεψα.. Αν εκανες την προετοιμασια που χρειαζεται απο εδω και περα πρεπει να κανεις υπομονη. Εμενα ενα ζευγαρι κοκκινα καναρινια εκανε πανω απο 2 εβδομαδες να κανει αυγο.. Αλλα εκανε.. :)
 
Back
Top