Ασθένειες H κανάρα μου έχει καρίνα κι είναι αδιάθετη, μπορεί να έχει αυγό;

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
σημερα το πρωι τακτοποιησα τα πουλια μου στα κλουβια τους, δλδ τα μωρα (3) σε μια ζευγαρωστρα ολα μαζι, τα αρσενικα μονα τους και τα 3 θηλυκα μαζι κι αυτα. Πιανοντας στο χερι μου το ενα θηλυκο κατι δεν μου αρεσε,το παιρνω μεσα στο σπιτι, σε μικρο κλουβι και βλεπω πρωτον την καρινα ξυραφι και δευτερον στην κοιλια κατι απροσδιοριστο σαν εξογκωμα δεξια οπως την κοιταζω (οχι δλδ συκωτι-χολη, απο την αλλη μερια). Ταυτοχρονα την βλεπω ανορεχτη και με πολλη πολλη δυσκολια κρατιεται στο κλαδι. Που και που τσιμπαει σπορακια αλλα δεν ειναι ζωηρο-φαγανο πουλι οπως ηταν.
IMG_20150720_181549 (270x360).webp IMG_20150720_181626 (270x360).webp

πειτε με τρελη αλλα μπορει να ειναι αυγο;τι μπορει να εχει; Μεχρι την πεμπτη ηταν (εδειχνε δλδ) μια χαρα! Και γλυστριδα και αυγουλακι στο κλουβι, σπορακια συσκευασμενα, οι κουτσουλιες κανονικες. Και λεω για την πεμπτη γιατι τα καθαρισα ολα τα κλουβια εκεινη την μερα και την παρασκευη αφου εβαλα φρεσκο νερο φυγαμε κ γυρισαμε την κυριακη. Την κυριακη δεν τα παρατηρησα, αλλαξα μονο το νερο και ασχοληθηκα σημερα μαζι τους. Ξερω πως η καρινα δεν γινεται απο την μια μερα την αλλη αλλα δεν παρατηρησα κατι περιεργο ωστε να την πιασω να την κοιταξω.
 
Εγώ προσωπικά δεν βλέπω ιδιαίτερα έντονη την καρίνα της. Προφανώς το πρόλαβες το πουλάκι σε πολύ αρχικό στάδιο ασθένειας και αυτό είναι πολύ καλό! Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω στο σημείο που είναι μαύρη η κοιλιά είναι το συκώτι. Εγώ θα σου πρότεινα για αρχή τσάι βοτάνων, σπόρους γαιδουράγκαθου, σκορδόνερο και milk thistle. Όλα αυτά σίγουρα θα βοηθήσουν και δεν είναι φάρμακα! Αν θες Εύα μου διάβασε και αυτό το θέμα που αντιμετώπισα πέρσι το καλοκαίρι: https://community.petbirds.gr/threads/Γύρισα-από-τις-διακοπές-και-δύο-θηλυκές-έχουν-καρίνα.20959/

Μπορείς να βγάλεις μια φώτο από το πλάι ώστε να φαίνεται καλύτερα το εξόγκωμα στην κοιλιά; Όπως και φώτο από κουτσουλιές μας είναι απαραίτητες! 😉
 
δυστυχως ηταν προχωρημενο το σταδιο και το πρωι το βρηκα νεκρο. Το πηγα σε εναν γειτονα που εχει πολλα πουλια και μου ειπε οτι κι αυτος για αυγο που παλλινδρομησε το βλεπει. Τι να πω. Γινεται κατι τετοιο στα πουλια; Μου φαινεται πρεπει να τα πιανω που και που κι ας τρομαζουν μετα... Μα φαινοταν τοσο φυσιολογικο μεχρι την πεμπτη... Κι οχι μονο οταν πηγαινα κοντα στα κλουβια αλλα κι οταν τα καμαρωνα απο την κουζινα ☹
 
Καλημέρα και σε συμπονώ αφάνταστα. ☹.. και ναι δυστυχώς... Τη μια μέρα το καμαρώνεις... και ξαφνικά το πρωί σου αρρωσταίνει... και χίλιους δύο λόγους που δεν μπορείς να προβλέψεις...
Τι να πω; Ένα χρόνο έχω καναρινάκια... και τα έχω δει όλα..
Αλλά μην το βάζεις κάτω... κάνε την κάθε τους ημέρα όσο καλύτερη γίνεται... (αυτό που πρέπει να κάνουμε και για εμάς...) Κουράγιο...
 
μου ειπε οτι κι αυτος για αυγο που παλλινδρομησε το βλεπει. Τι να πω. Γινεται κατι τετοιο στα πουλια;
Αν έχεις την απαραίτητη ψυχραιμία... μια τομή με μια λεπίδα θα μας σβήσει κάθε απορία.
Εγώ το έχω για άλλης μορφής δημιούργημα τον όγκο που αναφέρεις.
 
την ψυχραιμια αλλα και την λεπιδα την εχω, χειρουργος ειμαι. Το πουλακι δεν εχω, δεν ηθελα να το δουνε τα παιδια κι επιστρεφοντας απο τον γειτονα το εθαψα κατω απο ενα δεντρο στο παρκο.
αν θελετε κε Γιαννη πειτε μας που πηγε το μυαλο σας και ισως τι θα μπορουσα να κανω εγω για να μην ξανασυμβει...
 
την ψυχραιμια αλλα και την λεπιδα την εχω, χειρουργος ειμαι
.
Χάσαμε μοναδική ευκαιρία...
αν θελετε κε Γιαννη πειτε μας που πηγε το μυαλο σας και ισως τι θα μπορουσα να κανω εγω για να μην ξανασυμβει...
Από ένα απλό λίπωμα.. Διόγκωση κάποιου οργάνου μέχρι και μορφή καρκίνου...
Σίγουρα όμως όχι "παλίνδρομου αυγού" το οποίο προσωπικά το θεωρώ αστείο μια και η ύπαρξή του χωρίς τελικά να μπορέσει να βγει (πιθανή δυστοκία) θα σήμαινε αυτόματα και το θάνατο του πουλιού.
 
Και εγώ δεν πιστεύω πως ήταν αυγό... κάτι άλλο που δε θα μάθουμε.. Δεν πειράζει! Καλό ταξίδι να έχει η ψυχούλα... λυπάμαι πολύ Εύα μου! ☹
 
Back
Top