Αναπαραγωγή H κανάρα μου βγάζει νήματα από τη φωλιά με 2 αυγά μέσα

Νεκτάριος

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
336
Πόλη
Αθήνα
Από εχθές διαπίστωσα πως η κανάρα μου που κλώσαγιε τα αυγά είχε γυρίσει πλάγια τη φωλιά με τα αυγά μέσα. Σήμερα αφότου ήρθα σπίτι διαπίστωσα πως άφησε μόνο λίγα νήματα στον πάτο. Τα αυγά πως είναι (αν έσπασαν) δεν ξέρω. Περίεργη κανάρα τούτη. Παρατήρισα πίσεις πως μερικά νήματα τα έβαλε πλάγια.
 
Την επόμενη φορά όταν βάλεις φωλιά να 'εχεις ράψει μέσα, μια τσόχα.
https://community.petbirds.gr/threads/Τσόχα-στις-φωλιές.141/
Τουλάχιστον έτσι θα μπορείς να είσαι βέβαιος οτι αφού δεν γλυστράει
η πλεγμένη φωλιά της κανάρας σου δεν πρόκειται για ατύχημα, αλλά για κάτι, που μπορεί να συμβαίνει στον αναπαραγωγικό κύκλο της, και θέλει να παρατήσει τ' αυγά. 😉
 
Από εχθές διαπίστωσα πως η κανάρα μου που κλώσαγιε τα αυγά είχε γυρίσει πλάγια τη φωλιά με τα αυγά μέσα. Σήμερα αφότου ήρθα σπίτι διαπίστωσα πως άφησε μόνο λίγα νήματα στον πάτο. Τα αυγά πως είναι (αν έσπασαν) δεν ξέρω. Περίεργη κανάρα τούτη. Παρατήρισα πίσεις πως μερικά νήματα τα έβαλε πλάγια.
Φίλε η κανάρα σου προφανώς "δεν είναι έτοιμη ή πυρωμένη" όπως λέμε, αρκετά.
Πάρε τη φωλιά της, δώσε πολυβιταμίνες και πλούσια τροφή και ξαναβάλτην μετά από δύο ημέρες μαζί με νήμα.
Θα σου ξανακάνει την φωλιά και θα ξαναγεννήσει.
 
η πλεγμένη φωλιά της κανάρας σου δεν πρόκειται για ατύχημα, αλλά για κάτι, που μπορεί να συμβαίνει στον αναπαραγωγικό κύκλο της, και θέλει να παρατήσει τ' αυγά. 😉
Σαν τιείναι αυτό που συμβαίνει στον αναπαραγωγικό της κύκλο και θέλει να παρατήσει τα αυγά;
 
Σαν τιείναι αυτό που συμβαίνει στον αναπαραγωγικό της κύκλο και θέλει να παρατήσει τα αυγά;

Ελλειψη ή διαταραχή της αφομοίωσης του ασβεστίου.
Μπορεί να προκαλεί πόνους στα οστά και άρνηση ωοτοκίας.
Οποιαδήποτε ασθένεια που προυπήρχε και με το στρές της αναπαραγωγής εκδηλώθηκε
με αποτέλεσμα να αρνείται να συνεχίσει.
Ισως κατάλαβε οτι έκλεισε αυτός ο κύκλος μιας και τα αυγά της είναι άσπορα
και θέλει να κάνει μια νέα αρχή, χαλόντας την παλαιά φωλιά και ξεκινόντας μια νέα.

Ολα όμως αυτά, μπορεί να είναι "παραμύθια" και ο λόγος να είναι εντελώς μηχανικός.
Να μην στέκονται οι κλωστές σταθερές και κάθε φορά που γυρνάει τα αυγά ή όταν
σηκώνεται για φαί να συμπαρασύρει και ένα μέρος της φωλιάς εκτός. Μετά στην προσπάθειά της να την ξαναφτιάξει, πετάει και κτίζει διάφορες κλωστές δεξιά και αριστερά.
 
Αν αντί για λευκό νήμα χρησιμοποιήσεις μαλλί κατσίκας νομίζω ότι θα διευκολύνεις την κανάρα.
 
Για έλυψη ασβεστίου αποκλείετε γιατί τους έχω σουπιοκόκκαλο. Τα αυγά τα κλωσάει με μεγάλη αφοσίοση και δεν τα παράτησε. Απλώς έβγαλε μερικές κλωστές. Αν όλα πάνε καλάσε 6-7 μέρες θα βγούν οι νεωσοί. Παρατήρισα πως και ο αρσενικός συμμετέχει πολύ γιατί την ταΐζει κα όταν σικ΄νετε να φάει κάθετε πάνω στα αυγά για να τα κρατίσει ζεστά. Επίσες είναι πάντα δίπλα τις με τν κυρολεκτική ένοια της λέξης. Την ααπάει τόσο πολύ που είναι πάντα δίπλα από την φωλιά.
 
Αν αντί για λευκό νήμα χρησιμοποιήσεις μαλλί κατσίκας νομίζω ότι θα διευκολύνεις την κανάρα.

Mαλί κατσίκας! Και που θα το βρω εγώ το μαλί😕. Κατσίκες δεν έχω γα να κουρέψω. Λοιπόν σε τί μαγαζιά το πουλάνε;
 
καλημέρα σας αγαπητοί, δυστηχώς η δπυλειά μου με έστειλε κεντρική Ελλάδα και θα πρέπει πάλι για ένα μήνα να ξαναπάω. Πάντως έχω καλά νέα. Η κανάρα μου ενώ στην αρχή έκανε κάθε δέκα μέρες ένα αυγό στις 24.25 Μαρτίου γέννησε δυο αυγά και μου λένε πως τα κλωσσά σχεδόν όλη τη μέρα και ο κανάρης την φροντίζει καλά και την ταίζει στο στόμα. Ελπίζω να δω και εγώ μικρά. Το forum σας καταπληκτικό με βοήθησε φοβερά και νιώθω πιο σίγουρος για πολλά πράγματα.
Να ρωτήσω και κάτι: Ένας συνάδελφος που έχει ένα θηλυκό θέλει να μου το δώσει αλλά τον καθυστερώ να γεννηθούν και ίσως να μεγαλώσουν λίγο τα μωρά. Χώρο έχουν στο κλουβί τους πάρα πολύ και άλλη μια φωκιά στην άλλη άκρη σε απόσταση περίπου ενός μέτρου. Συγνώμη για το μπλαμπλά τι να κάνω τελικά: SOS
 
Back
Top