Γενικά H κανάρα μου γέννησε το πρώτο μας αυγό

alexandr0ss

PB Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
138
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα παιδιά
Δέν έχω κάποια απορία ή ερώτηση προς το παρόν, μιας και οι απαντήσεις που διαβάζω στις ερωτήσεις άλλων φίλων, με καλύπτουν απόλυτα...
Ηθελα απλά να γράψω οτι σήμερα κάναμε το πρώτο μας αβγό :DΓύρισα το βράδυ απο τη δουλειά και σηκώθηκε η κανάρα απο τη φωλιά, και το είδα... φαντάζομαι πως μπορείτε να φανταστείτε τη χαρά μου...
Τη θηλυκιά μου την αγόρασα Νοέμβριο, τον αρσενικό τον έχω 1 χρόνο, αλλά τα μωρά μου δέν έχασαν χρόνο και είχαμε κεραυνοβόλο έρωτα :D
Είναι απο διαφορετικές ράτσες, ο αρσενικός είναι απο τα κλασσικά τα κίτρινα (συγχωρέστε με που δέ θυμάμαι τις ονομασίες), και η θηλυκιά είναι απο κείνα με το σκουφάκι... Πανέμορφη με άσπρη κοιλίτσα.
Μιλάμε για πολύ καλή νοικοκυρά, έστρωσε τη φωλιά της προσεκτικά, και όταν σηκώνεται να φάει το αβγό της το αφήνει σκεπασμένο με το νήμα της φωλιάς... Και ο τεμπελάκος ο αρσενικός μου μαθαίνει και πάει και την ταϊζει στη φωλιά της... Είναι πολύ αγαπημένο ζευγάρι, δόξα τω Θεώ...
Εχει 4-5 μέρες που κάθεται όλη μέρα μέσα στη φωλιά, άσχετα αν σήμερα κάναμε το πρώτο αβγουλάκι... Κουράζεται πιο πολύ μάλλον...
Περιμένω με ανυπομονησία να κάνει και τα υπόλοιπα, ας ελπίσουμε να είναι και γονιμοποιημένα
Μόνο που τα βλέπω με ξεκουράζουν, κάθομαι και τα κοιτάζω με τις ώρες, σαν μικρό παιδάκι :D
Καλή χρονιά σε όλους
 
Μπράβο! Σου εύχομαι περισσότερα αυγουλάκια και να τα χαρείς στο μέλλον σαν όμορφα υγιή πουλάκια. Το θυληκό σου είναι gloster δηλαδή;
 
Εχει 4-5 μέρες που κάθεται όλη μέρα μέσα στη φωλιά, άσχετα αν σήμερα κάναμε το πρώτο αβγουλάκι

Δώσε ασβέστιο στο πουλάκι, αν είναι δυνατόν και απο σήμερα Calci-lux (Orlux)
και μην ξεχνάς αυγοτροφή και μήλο, μέχρι να συμπληρωθεί η γέννα.
 
Αλέξανδρε καλώς όρισες στην παρέα μας και καλή διαμονή.
Σου εύχομαι Καλή Χρονιά και Πάντα Χαρές, όσο για τα καναρινάκια σου με το καλό να έχεις πολλούς και υγιείς απογόνους.
 
Μπραβο να σου ζησουν τα μικρα.
Παρτα και φωτογραφια τωρα που ειναι στην φωλια.
 
Ναι είναι gloster η θηλυκιά μου, και είναι πανέμορφη.
Σήμερα το πρωϊ βρήκα και άλλο ένα αυγό στη φωλιά :D
Εχω περιέργεια να δώ τι μωρά θα βγούνε απο το ζευγάρωμα σε δυο διαφορετικές ράτσες :D
Θα πάω μετά τη δουλειά σε ενα pet-shop που έχουμε εδώ κοντά και θα πάρω το φάρμακο που είπε ο φίλος.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά...
Βσικά δίνω ήδη κάποιες βιταμίνες υδατοδιαλυτές, αυγοτροφή δίνω εδώ και καιρό, τα προσέχω αρκετά τα πουλάκια.. Τις δύο τελευταίες μέρες τους δίνω καθαρό νεράκι χωρίς βιταμίνες, μαζί με τους κλασσικούς σπόρους και αυγοτροφή σε ξεχωριστή ταϊστρα.
Πήρα και ένα σύστημα με σποράκια που φυτρώνουν και βγαίνει πρασινάδα, δέν ξέρω αν το δοκίμασε κανένας να μου πει τη γνώμη του..
 
Back
Top