Αναπαραγωγή H κανάρα φτιάχνει φωλιά στο πάτωμα κι όχι στο καλαθάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alex1985
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alex1985

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2020
Μηνύματα
16
Πόλη
Πρέβεζα
Παρέα έχω ανάγκη τα φώτα σας! Έχω ένα καναρίνι 3μιση ετών που το είχα για αρσενικό καθώς κελαηδεί αλλά χαμηλοφωνα το οποίο πριν 15 μέρες άρχισε να κάθεται χαμηλά στο κλουβί σαν να κλωσσαει κ να σκίζει τα χαρτιά του κλουβιου σαν λυσσασμένο.κατα τ' αλλά ορεξατο κ υγιές.με τα πολλά πήρα φωλιά κ νημα κ τα ένωσα με τον αρσενικό μου 3μιση κ αυτός από άλλο ζευγάρι κ όλη μέρα ζευγαρώνουν σαν τα κουνέλια. Το θέμα μου είναι ότι η θηλυκιά (όπως αποδείχτηκε) πηγαίνει ακόμα κ κάθεται στην ίδια γωνία στον πάτο του κλουβιου χωρίς να δίνει σημασία στην φωλιά. Ποιες πρέπει να είναι οι κινήσεις μου; Να σημειώσω ότι είναι η πρώτη φορά που βάζω ζευγαρι κ η πρώτη φορά που ζευγαρώνουν κ τα δυο πουλια.Ευχαριστώ πολύ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το θέμα μου είναι ότι η θηλυκιά (όπως αποδείχτηκε) πηγαίνει ακόμα κ κάθεται στην ίδια γωνία στον πάτο του κλουβιου χωρίς να δίνει σημασία στην φωλιά.
Τοποθέτησε μια εσωτερική φωλιά ακριβώς στο σημείο που πηγαίνει και κάθεται, βάλε και λίγο νήμα μέσα για να την κάνεις να ασχοληθεί και να την φτιάξει.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ακολούθησα τη συμβουλή σου κ το αποτέλεσμα είναι ότι απλά μετακίνησε την αγαπημένη της θέση δίπλα στη φωλιά αλλά εξακολουθεί να μην της δίνει σημασία. Το νήμα σαν να μην υπαρχει.παιζει το αρσενικό μαζί του...
[automerge]1651324861[/automerge]
@CHRISV το κλουβί σε καμία περίπτωση δεν είναι ενδεδειγμένο για αναπαραγωγη.ειναι σχετικά μεγαλο αλλά όχι ζευγαρωστρα απλά επειδή είχε αρχίσει ήδη να "κλωσσαει" κ είχε βρει αγαπημένη μεριά, θεώρησα καλύτερο να μην την αλλάξω κλουβί κ την αναστατωσω
 
Ανέβασε φωτογραφίες (μέγεθος έως 1Mb) του κλουβιού και της αυτοσχέδιας φωλιάς που έχει φτιάξει.
πλά επειδή είχε αρχίσει ήδη να "κλωσσαει"
Έχει κάνει αυγά ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ αυγά δεν έχει κάνει ακομα
[automerge]1651325976[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ούτε φωλιά έχει φτιαξει. Απλά πηγαίνει κ κάθεται συνέχεια στην ίδια γωνία.
[automerge]1651326273[/automerge]
16513262080017717346757079526913.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
αυγά δεν έχει κάνει ακομα
Πολύ ωραία.
Το νήμα σαν να μην υπαρχει.παιζει το αρσενικό μαζί του...
Βγάλε την φωλιά και το νήμα, βάλε τσόχα στην φωλιά (αν έχεις ρίξε προληπτικά σκόνη Pinex).
Τοποθέτησε το νήμα στην φωλιά περιμετρικά και ομοιόμορφα, χρησιμοποίησε ένα λεμόνι για να πιέσεις τις κλωστές στρέφοντας το,
Αφού έχεις φτιάξει την φωλιά τοποθέτησε της πάλι δίπλα στο σημείο που κάθετε και παρακολούθησε τις εξελίξεις.
Ανέβασε και φωτογραφίες με την ''ανένταχτη'' 😁
 
Θα επανέλθω από τρίτη,γιατί που να βρω τσόχα τώρα;
Μην περιμένεις μέχρι την Τρίτη, αν δεν έχεις τσόχα βάλε μόνο τις κλωστές και φτιάξε την φωλιά.
Αν ζευγαρώνει με τον αρσενικό θα σου κάνει αυγά σύντομα.
 
Τι άλλο θα μπορούσα να βάλω αντί για τσόχα;
Παλαιότερα είχα πάρει από σουπερ μαρκετ ένα σετ με αυτοκόλλητα τσοχάκια , αυτά που βάζουμε στα πόδια στις καρέκλες, εκτός από μικρά κομμάτια είχε και ένα μεγάλο κομμάτι που έκοβα και προσάρμοζα στην φωλιά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ προς το παρόν να σου πω ότι έστρωσα τη φωλιά με νήμα, η κοπελιά μπήκε μεσα,την τσεκαρε, την σνομπαρε επιδεικτικά κ ξανακατσε στη μεριά της. Δεν της αρέσει η αρχιτεκτονική μου...μου έριξε άκυρο! 🤣
 
Βάλε τη φωλιά εκεί που κάθεται και βάλε εμπόδια σε όλη την άλλη περιοχή. Αντικείμενα χωρίς κοιλώματα, π.χ. βάλε ένα τασάκι ανάποδα, ένα τάπερ...ώστε να κλείσεις όλη την υπόλοιπη περιοχή. Μετά από αυτό, δεν μπορεί, θα πάει στη φωλιά
 
Δεν της αρέσει η αρχιτεκτονική μου...μου έριξε άκυρο! 🤣
Μυστήριο τρένο η Κυρία, αν έχεις πλαστικό ομοίωμα αυγού βάλε ένα στην φωλιά.
Επίσης αν έχεις τοποθέτησε και μια εξωτερική φωλιά και βάλε και νήμα μήπως και την προτιμήσει.
 
Δύο τα θέματα σε αυτά που προτείνετε: 1.το κλουβί που έχω αυτή τη στιγμη,έχει μικρό πορτακι κ δεν χωράνε κ πολλά πράγματα να περάσουν από εκει και 2.δεν έχει αλλά Πορτακια στο πλάι για να βάλω εξωτερική φωλια. Μήπως τελικά να τους αλλάξω κλουβί; 🤪
 
Μήπως τελικά να τους αλλάξω κλουβί;
Αφού δεν έχει κάνει ακόμα αυγά μπορείς άνετα να τα μεταφέρεις σε μια 60άρα ζευγαρώστρα, θα σε διευκολύνει.
 
@Alex1985 Είναι κουκλιά και τα δύο καλούς απογόνους! Το κλουβί το βλέπω λίγο σκουριασμενο καλύτερα να πάρεις ένα καινούργιο. Επίσης τα πόδια τους μοιάζουν σαν να έχουν ακαρεα αλλά το αφήνω σε πιο έμπειρους.
 
Καλύτερα τώρα πιστευω...
Από θέμα χώρου ναι αλλά η κατάσταση του κλουβιού είναι άσχημη, πολύ σκουριά και τα καναρίνια έχουν την συνήθεια να πειράζουν τα κάγκελα.
Χρειάζεσαι οπωσδήποτε μια νέα ζευγαρώστρα 60άρα (κόστος περίπου 25ευρώ)
Την φωλιά τοποθέτησε την κανονικά, δεν υπάρχει λόγος να είναι χαμηλά τώρα που άλλαξαν περιβάλλον.
 
Back
Top