Αναπαραγωγή H καναρα κλωσσαει και το αρσενικο ειναι πολυ ησυχο

diamantenia

PB Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
144
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα..
Λοιπόν, δεδομένου ότι πρώτη φορά ασχολούμαι με αναπαραγωγή δεν έχω ακόμα αποκωδικοποιήσει τις συμπεριφορές των μικρών μου φίλων. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Καταρχήν το ζευγαράκι μου έχει 5 αυγά. Προχτές η κανάρα έκανε το τελευταίο. Πριν γεννήσει ο κάναρος ήταν πολύ ζωηρός,τα έβλεπα να παίζουν (βέβαια για να είμαι ειλικρινής δεν έτυχε να τα δω να ζευγαρώνουν:D), από τότε όμως π η κανάρα κάθησε για τα καλά στην φωλιά κάνει κ αυτός το ίδιο σχεδόν. Κάθεται σε μια γωνιά, είτε στην πατήθρα, είτε στον πάτο του κλουβιού ακίνητος (δεν τίθεται θέμα υγείας) λες κ δεν θέλει να κάνει αισθητή την παρουσία του, σαν να μην θέλει να ενοχλεί καθόλου..Ακόμα κ όταν πάω για να βάλω τροφή, είτε για να βγάλω τις πατήθρες να τις πλύνω αυτός δεν πάει προς το μέρος της φωλιάς π κάθεται η κανάρα.Βέβαια όταν σηκώνεται αυτή για να ξεπιαστεί, αυτός ζωντανεύει κάπως, πάει κ στην φωλιά, αλλά δεν κάθεται πάνω στα αυγά..😛 Ίσως να τον αδικώ γιατί κανα δυο φορές τον έχω δει να την ταίζει, αλλά ο κανόνας είναι ότι θα τον δω ακίνητο όποτε πηγαίνω.. Τον προτιμώ βέβαια π ΄ναι έτσι ήσυχος από το να κυνηγούσε την θυληκιά κ να χάλαγε την φωλιά π.χ. , αλλά γιατί το κάνει αυτο; 😛
 
πολλα αρσενικα συμπεριφερονται ετσι. Μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα. Αφου την ταιζει και δεν την ανοχλει ολα θα πανε καλα.
 
Back
Top