Φροντίδα H κονούρα μου φωνάζει πολύ, καμία συμβουλή;

Panagotes

PB New Member
Εγγραφή
24 Φεβ 2019
Μηνύματα
61
Καλημέρα σε όλους σας και καλή Σαρακοστή να έχουμε! Θα ήθελα την γνώμη σας...Αν και έχει παρέα ο Πίκος υπάρχουν ώρες που δεν σταματάει να φωνάζει. Και δίπλα του να κάθομαι φωνάζει. Τον έχω πολλές ώρες έξω από το κλουβί και δεν θέλω να συνδυάσει όταν φωνάζει ότι πρέπει να είμαι δίπλα του. Και η μητέρα μου να είμαι και να κάνει δουλειές στην κουζίνα φωνάζει... Κάποια συμβουλή... Δεν θέλω να τον σκέπαζε ούτε όταν φωνάζει να του ανοίγω κατευθείαν το κλουβί. Νομίζω είναι λάθος.
 
Παναγιώτη, δοκίμασε να τον σκεπάζεις τουλάχιστον τις 2 ή 3 πλευρές αρχικά όχι ολόκληρο το κλουβί. Αν δεις ότι σταματάει τότε άφηνέ τον 5-10 λεπτά και τον ξεσκεπάζεις. Αν δεν σταματάει ούτε έτσι δοκίμασε να σκεπάσεις 5-10 λεπτά ολόκληρο το κλουβί μέχρι να ηρεμήσει λίγο. Δυστυχώς οι κραυγές πηγαίνουν πακέτο με τους παπαγάλους και διάλεξες και είδος που έχει ένταση στη φωνή του.
 
Παναγιώτη, δοκίμασε να τον σκεπάζεις τουλάχιστον τις 2 ή 3 πλευρές αρχικά όχι ολόκληρο το κλουβί. Αν δεις ότι σταματάει τότε άφηνέ τον 5-10 λεπτά και τον ξεσκεπάζεις. Αν δεν σταματάει ούτε έτσι δοκίμασε να σκεπάσεις 5-10 λεπτά ολόκληρο το κλουβί μέχρι να ηρεμήσει λίγο. Δυστυχώς οι κραυγές πηγαίνουν πακέτο με τους παπαγάλους και διάλεξες και είδος που έχει ένταση στη φωνή του.
Καλησπέρα Φοίβο και καλή Σαρακοστή. Είχα το Ζακό και ήταν χειρότερος στην αρχή γιατί ήταν άγριος. Σιγά σιγά έγινε αγνώριστος με πολύ υπομονή και αγάπη. Και ο Πίκος θα ηρεμήσει σιγά σιγά. Ρωτάω γιατί με το Ζακό έκανα πολλά λάθη. Πήρε καιρός μέχρι να τα καταλάβω. Έκανα πολλά πράγματα που μου έλεγαν στα μαγαζιά αλλά ήταν λάθος...Από εσάς μαθαίνω περισσότερα. Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Οι κονουρες φημίζονται για τις κραυγες και γενικά τον θόρυβο... Δημιουργησε δραστηριότητες μέσα στο κλουβί του ή σε κάποιο σταντ που θα του έχεις ώστε να ασχολειται με αυτά όσο περισσότερο γίνεται. Ξύλα, σχοινια και παιχνίδια από ξύλο που να τα ροκανίζει...
 
Back
Top