Γενικά H κορη του ματιου στα budgies δειχνει την ηλικια τους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Διακρινω καθαρα την κορη του ματιου του Budgie μου,το οποιο ειναι μικροτερο των 2 μηνων απ οτι μου ειπαν... Δηλαδη, δεν ειναι ολο το ματι μαυρο, φαινεται και ο σκληρος χιτωνας.. Εχει αυτο καποια σχεση με την ηλικιατου πουλιου; Τι ακριβως συμβαινει στα ματια των παπαγαλων καθως μεγαλωνουν; 😕
 
Περί τους τέσσερις μήνες, γύρω από την κόρη των ματιών των Budgies σχηματίζεται ένας γκρι δακτύλιος. Γύρω στον χρόνο, λίγο πριν λίγο μετά, αυτός ο δακτύλιος γίνεται λευκός και παραμένει έτσι καθ' όλη την διάρκεια της ζωής τους.
Αυτό ισχύει για την πλειοψηφία των ειδών εκτός κάποιων ειδικών μεταλλάξεων pied που μπορεί να μην κάνουν δακτύλιο.
Εν ολίγοις αυτό είναι ένδειξη ότι ένα πουλάκι είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο του έτους. Δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε την ακριβή ηλικία του.
 
Ο δακτυλιος αυτος εχει σχηματιστει στο παπαγαλακι μου, το οποιο ομως υποτιθεται οτι ειναι 50ημερων περιπου 😕
 
Μήπως είναι τα χρώματα της ίριδας και όχι ο δακτύλιος;

Ειρήνη, α προτεραιότητα είναι η διατροφή. Αυτά είναι λεπτομέρειες. Σήμερα διάβαζα ένα ξένο άρθρο που έλεγε το 20% της διατροφής τους πρέπει να είναι οι σπόροι. Τι ξέρεις για το υπόλοιπο 80%; Όχι μόνο εσύ, όλοι μας. Ζω για την ημέρα που θα συζητάμε για την διατροφή. Επίσης για να μην δίνετε πολύ μεγάλη σημασία, φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και για την δική σας προσωπική διατροφή.
 
Νομιζω πως ειναι ο δακτυλιος, ειναι ετσι οπως το περιγραφεις, γκρι! Κατα τ'αλλα, μοιαζει με πουλακι αρκετα μικρης ηλικιας, πχ οι ριγες στο κεφαλι ξεκιναν απο ενα σημειο πολυ κοντα στα ματια.
Και η αληθεια ειναι πως δεν το γνωριζα αυτο για την διατροφη, ουτε καν το φανταζομουν.Φροντιζω να υπαρχει μια ποικιλια στους σπορους που τους βαζω, μιας και νομιζα οτι αυτη ειναι η βασικη τους τροφη..Απο κει και περα χορταρικα φρουτα και λαχανικα δινω μονο μερικες φορες την εβδομαδα
 
Back
Top