Γενικά H "κυρία" budgie είναι πολύ επιθετική - να τα χωρίσω;

greeker

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
γεια σας παιδιά είμαι νέος στο φορουμ.

έχω ένα ζευγάρι παπαγαλάκια. αυτή τη στιγμή που σας γράφω παίζουν και φιλιούνται και μοιάζουν αγαπημένα. αλλά πολύ συχνά εδώ και κάποιους μήνες πλέον το θηλυκό εξαπολύει επιθέσεις εναντίον του αρσενικού. συγκεκριμμένα του έχει ριμάξει την ουρά και τα φτερά του δεν είναι περιποιημένα μιας και τον κυνηγάει και τον δαγκώνει συχνά πυκνά.
εν το μεταξύ η κυρία είναι ο δεύτερος δεσμός του κυρίου μιας και η προγούμενη παπαγαλίνα μου τα κακάρωσε κάποια στιγμή - με την οποία ήταν μέλι γάλα - ποτέ τσακωμός. αυτή η πιτσιρίκα όμως του έβγαλε το λάδι.
λέτε να τα χωρίσω για λίγο καιρό σε δύο κλουβιά; ή λέτε απλά να το πάρω απόφαση ότι δεν ταιριάζουν - αν και δύσκολο συμβαίνει σε αυτά τα παπαγαλάκια αυτό.
 
Πες μας και τι παπαγαλάκια είναι για να σου απαντήσουν όσοι γνωρίζουν καλά το είδος! Α! Εντάξει προστέθηκε το είδος! Φωτογραφίες όταν μπορέσεις ανέβασε!
 
αυτό είναι το είδος (http://img86.imageshack.us/i/850475ef6f30ffadfq4.jpg/).. εκτος αν θελετε να ανεβασω φωτο για να δειτε τα δικα μου και να δειτε πως ειναι ο κυριος
 
ποσο καιρο τα εχεις μαζι; Τι ηλικια εχουν; Ειναι ευρυχωρο το κλουβι τους; η διατροφη τους ειναι πλουσια ή μηπως εχουν ελλειψεις; Το αρσενικο ειναι σιγουρα υγιες;(επειδη αναφερεις θανατο του προηγουμενου θηλ.)
Δωσε περισσοτερες λεπτομερειες, βαλε κ φωτο απο το κλουβι κ τα πουλια για να σε βοηθησουν οσοι μπορουν! 🙂
 
ποσο καιρο τα εχεις μαζι;
είναι μαζί 2 χρόνια και κάτι πλεον

τι ηλικια εχουν;
το αρσενικό είναι 5,5 με 6 ετών, το θηλυκό είναι 2 με 2,5

ειναι ευρυχωρο το κλουβι τους; η διατροφη τους ειναι πλουσια ή μηπως εχουν ελλειψεις; Το αρσενικο ειναι σιγουρα υγιες;(επειδη αναφερεις θανατο του προηγουμενου θηλ.)
Δωσε περισσοτερες λεπτομερειες, βαλε κ φωτο απο το κλουβι κ τα πουλια για να σε βοηθησουν οσοι μπορουν!
το κλουβί είναι ικανοποιητικό ούτε μικρό ούτε τεράστιο. μάλιστα έκανα αναβάθμιση πριν ένα χρόνο στο διπλάσιο περίπου... επίσης τα βγάζω συχνά από το κλουβί να κάνουν τη γύρα τους στο σπίτι... μπαίνουν μόνα τους συνήθως μετά από καμία ώρα το πολύ δύο... η διατροφή έχει όλα τα καλά. τροφή συσκευασμένη, κρεμαστές λιχουδιές και τους δίνω επίσης ψωμί βρεγμένο (τρελαίνονται), αγγουράκι, μήλο κλπ κλπ...
το αρσενικό έχει αρρωστήσει βαριά 2 φορές αλλά επέζησε... έχει να αρρωστήσει 3 χρόνια.. Το θηλυκό δεν αρρώστησε ποτέ... Τώρα για φωτό να βάλω αλλά δεν έχει τόσο εμφανή σημάδια από τραύματα... Περισσότερο ταλαιπωρημένο κουρασμένο φαίνεται καθώς αποφεύγει συνέχεια (ή σχεδόν τουλάχιστον) το θηλυκό - το έχει πάρει από φόβο...

μην γελάσετε αλλά περισσότερο ψυχικά υποφέρει... καλύτερα να ανεβάσω κανά βίντεο να τον δείτε πως αμύνεται και φωνάζει... επιπλέον η θηλυκιά "ζηλεύει" καθώς ο κύριος είναι πολύ περισσότερο εξοικοιωμένος μαζί μου και όποτε ασχολούμαι μαζί του τον περιποιείται μετά (σκηνή ζηλοτυπίας;)... αυτή δεν δέχεται πολλά πολλά - όποτε θέλει έρχεται μόνη της για λίγο παιχνίδι... και απέναντι μου είναι καμιά φορά επιθετική... Δαγκώνει (όχι με δύναμη) αλλά περνάει το μήνυμά της - "άσε με ήσυχη"
 
η διατροφή έχει όλα τα καλά. τροφή συσκευασμένη είπε:
κρεμαστές λιχουδιές[/B] και τους δίνω επίσης ψωμί βρεγμένο (τρελαίνονται), αγγουράκι, μήλο κλπ κλπ...
το αρσενικό έχει αρρωστήσει βαριά 2 φορές αλλά επέζησε... έχει να αρρωστήσει 3 χρόνια.. Το θηλυκό δεν αρρώστησε ποτέ... Τώρα για φωτό να βάλω αλλά δεν έχει τόσο εμφανή σημάδια από τραύματα... περισσότερο ταλαιπωρημένο κουρασμένο φαίνεται καθώς αποφεύγει συνέχεια (ή σχεδόν τουλάχιστον) το θηλυκό - το έχει πάρει από φόβο...
1ον-κρεμαστες λιχουδιες εννοεις στικακια να φανταστω, να τα αποφευγεις διοτι ειναι πολυ παχυντικα και δεν προσφερουν τιποτα στα πουλακια.
2ον-φαινεται ταλαιπωρημενο. Αυτο δεν ειναι καλο σημαδι, ειναι και μονιμο φουσκωμενο μηπως;οι κουτσουλιες του πως ειναι;λες οτι σημαδια απο τσακωμους δεν εχει, ειναι λιγο υποπτο.
Η γνωμη μου ειναι να τα πας σε ενα πτηνιατρο, να φαινεται ταλαιπωρημενο το πουλι κατι δε μου παει καλα.
 
εγω νομιζω οτι πρεπει να τα χωρισεις, το αρσενικο ακουγεται οπως το περιγραφεις αρρωστο, απο τη μικρη μου πειρα μπορω να πω, οτι αν δεν ειναι σε αναπαραγωγικη φαση κ μαζι με αλλα ζευγαρια, τα μπατζι δεν ειναι τοσο επιθετικα κ συνηθως τα πανε καλα μεταξυ τους, για να μην αντιδραει το αρσενικο οταν δεχεται επιθεση σημαινει οτι κατι δεν παει καλα, συν το οτι λες οτι εχει ηδη αρρωστησει στο παρελθον!
Αληθεια τι ειχε; Βαλε μια φωτο να το δουμε κ φυσικα αν ειναι οντως αρρωστο πηγαινε σε ενα γιατρο, τα πουλια κρυβουν την ασθενεια τους, οταν αυτο δεν ειναι δυνατο σημαινει οτι η κατασταση ειναι ηδη προχωρημενη!
 
το αρσενικο φαινεται να ειναι υγιες... Δεν φουσκωνει ουτε χωνει τη μουρη του στα φτερα του... Δεν καθεται ακινητο... μια χαρα πεταει, κελαδαει κλπ κλπ... Περισσοτερο θα ελεγα οτι εχει γινει καρπαζοεισπρακτορας χωρις πολλα πολλα... σπανια αντιδραει... ισως να φταιει η διαφορα ηλικιας... μοιαζει περισσοτερο με παιχνιδι εξουσιας που συνεχιζει το θυληκο επειδη δεν βρηκε αντιδραση...
 
Παρόμοια περίπτωση είναι των δικών μου μπάτζι, η Πόλυ όλο μουντάρει τον Τσιπ, ο οποίος συνέχεια την παίρνει από πίσω προσπαθώντας (φαντάζομαι) να εισπράξει κανά φιλάκι😎... Η Πόλυ όμως τον έχει στο κράξιμο, να μην πω τι γίνεται άμα πάει να πλησιάσει το φαγητό της... Ενα χρόνο τώρα τα ίδια, τους άλλαξα κλουβί να έχουν πιο πολύ χώρο αλλά και πάλι η Πόλυ όλο δίνει μυτιές στον Τσιπ. Τι να κάνω;
 
προσπαθω να τα απασχολω περισσοτερο τα πουλια και απο τοτε εχω παρατηρησει οτι βελτιωθηκε η κατασταση... ισως φταιει που τα ειχα στους γονεις μου λογω καλοκαιριου που δεν μπορουσα να τα κρατησω στο σπιτι μου... εκει δεν πετουσαν ελευθερα και μαλλον τρελαθηκαν λιγο.. Τωρα που επεστρεψα και τα βγαζω παλι "βολτες" εχουν ησυχασει αρκετα... επισης εχω παρατηρησει οτι ενα μπανακι τα χαλαρωνει αρκετα - οπως και τους ανθρωπους...

το μονο που εμεινε ειναι να κανω και τον συμβουλο γαμο για να τα βρουνε :):D
 
Εγώ δεν τα έχω βγάλει ποτέ από το κλουβί, δεν ξέρω πώς να το επιχειρήσω και πώς να τα ξαναβάλω μέσα...☹
 
δεν ειναι τιποτα... Φροντισε:

  • να μην ειναι πολυ μεγαλος ο χωρος οπου θα πεταξουν
  • να μην εχει επικινδυνα σημεια (π.χ. στενα περασματα μεταξυ επιπλων και τοιχου οπου θα μπορουσαν να εγκλωβιστουν)
καλο θα ειναι να εχεις καποια εξοικοιωση με τα μπατζι - π.χ. Να ερχονται στο χερι σου, ετσι θα σου ειναι ευκολο να τα βαλεις ξανα μεσα. αν και θα μπουνε μονα τους αργα ή γρηγορα για να φανε ή να πιουνε κατι - για αυτο το λογο μην τους βαζεις τροφη εξω απο το κλουβι...

ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα κατσουν σε καποιο ψηλο σημειο κατα προτιμηση σε καποια ακρη του δωματιου... κατα 99% αν εχεις κουρτινοξυλο σε καποιο παραθυρο εκει θα κατσουν.. μολις δεις το μερος βαλε καμια εφημεριδα για να μην καθαριζεις και πολυ μετα 😉

επισης, για πρωτη φορα καλα ειναι να τα βγαλεις αργα το απογευμα ωστε να κουραστουν γρηγορα και να επιστρεψουν στο κλουβι τους...

δεν ειναι καμια επιστημη... Δοκιμασε, δεν θα χασεις... Θα σε ευχαριστησουν τα καημενα...

αν εχεις καμια απορια εδω ειμαστε :)

καλη τυχη, ενημερωσε μας για τα αποτελεσματα :)

ΥΓ: βεβαια μην ξεχασεις ανοιχτο κανα παραθυρο ή καμια πορτα και αν εχεις αλλο κοσμο στο σπιτι να ξερουν τι κανεις... επισης δεν χρειαζεται (ειδικα την πρωτη φορα) να μαζευτουν εκει ολοι οι γειτονες να δουν το θεαμα... Θα τα φοβισετε και μπορει να χτυπησουν πουθενα...
 
Το κλουβί το έχω στην κουζίνα, μια φορά που το καθάριζε ο άντρας μου ξέχασε ανοικτό το πορτάκι κι ενώ ήταν στο μπάνιο κ έπλενε την μπανιέρα τους ο Τσιπ βγήκε έξω. Επιστρέφει λοιπόν ο άντρας μου κ βλέπει ένα πουλί μόνο μέσα στο κλουβί. Ευτυχώς ο Τσιπ μάλλον τα έχασε και καθόταν στο πάτωμα κοιτάζοντας σαστισμένος γύρω του, οπότε ο σύζυγος πλησίασε σιγά σιγά και τον έπιασε με τα χέρια κ τον έβαλε μέσα ξανά...
 
η κουζινα δεν ενδεικνυται ιδιαιτερα για την εξορμηση τους, αλλα αυτο βεβαια εξαρταται απο τα αντικειμενα που υπαρχουν εκει... κοιτα να εχεις προχειρη καμια σκαλα να τα φτανεις αν κατσουν καπου ψηλα... Παντως αν δεν ερχονται στο χερι σιγουρα θα ανεβουν σε ενα απο τα κλαδια που τους εχεις στο κλουβι, οποτε αν εχεις κοντα το κλουβι θα ειναι ευκολο να τα βαλεις παλι μεσα...
 
Βασικά η κουζίνα είναι στενόμακρη χωρίς επικίνδυνα σημεία, έχει βέβαια τα ντουλάπια όπου μπορεί να πάνε να κάτσουν πάνω τους και το φωτιστικό. Θα το δοκιμάσω, να ξεπιαστούν κιόλας τα καημένα... Κ ο Θεός βοηθός... Δεν κάθονται στο χέρι μου, δεν έχουν εξημερωθεί και δεν ξέρω πώς θ' αντιδράσουν αν αφήσω την πόρτα του κλουβιού ανοικτή και κάτσω σε μια καρέκλα να τα παρακολουθώ. Είναι καλή ιδέα όταν βγουν να τους έχω λιχουδιές στο χέρι μου για το δέλεαρ?
 
δεν νομιζω να λειτουργησει το δελεαρ της τροφης απο τετοια αποσταση ουτε ειναι χαζα να εγκαταλειψουν την τροφη στο κλουβι για να φανε απο το χερι σου 😉

παντος, οπως λες, ασε ανοιχτη την πορτα και παρακολουθα τα... και αν δεν βγουνε μετα απο αρκετη ωρα δεν πειραζει.. κλειστο και δοκιμασε την αλλη μερα παλι...

τωρα για να τα δελεασεις να βγουνε μια καλη ιδεα ειναι να τους φτιαξεις μια γεφυρα απο τα κλαδακια τους, τοποθετωντας ενα απο αυτα απο μεσα προς τα εξω ωστε να πατησουν εκει μολις βρεθουν ενα βημα εξω απο το κλουβι τους.. ετσι θα τους φανει πιο οικοια η εξορμηση...

καλη τυχη!
 
Back
Top