Γενικά Hagen vision μεσαίο ή μεγάλο, υπάρχει για αγορά στην Ελλάδα;

Νικολος

PB New Member
Εγγραφή
5 Νοε 2021
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα και ευχαριστω για την αποδοχη.
Ψαχνω να βρω Hagen vision M1 η L1 απο Ελλαδα και ενω υπαρχει σε αρκετα σπιτια δεν βρισκω κανεναν πωλητη.
Απο εξωτερικο ειναι ασυμφορη η αγορα του.
Ακομα και μεταχειρισμενο παλι δε βρισκω...η μαλλον βρηκα ενα αλλα ειχαν αποχρωματιστει τα πλαστικα του μερη και με εβαλε σε υποψιες.
Οποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων.
 
@PantelisTs μιλησα και θα περασω να το δω...ο αποχρωματισμος μονο με προβληματισε τιποτε

Δεν νομίζω ότι βρίσκεις τέτοιες τιμές ευκολα παντως.
Με το καλό να το δουμε γεμάτο!
Φοβαμαι μονο μην εχει πολυ φαει ηλιο και εχουν ξεραθει τα πλαστικα.
Δεν ειναι μονο το πανω μερος ειναι και τα υπολοιπα δεσιματα που ειναι πλαστικα...οποτε αν χρειαστουν ανταλακτικα μετα απο λιγο θα ναι προβλημα αφου δεν υπαρχει καν σαν κλουβι στην ελληνικη αγορα
 
@PantelisTs Η έκπτωση δεν είναι σπουδαία, μόνο άλλα 25Ε κάνει το κλουβί καινούργιο, που δεν χρειάζεται απολύμανση και άγχος λόγω ενδεχόμενου πολυμερισμού του πλαστικού.
 
@Nausicaa ελα που δεν το βρισκω το κλουβι Ελλαδα...παντως το πιο μικρο εδω τελευταια αναρτημενη τιμη που το ειδα ηταν 79.
Λογικα αυτο καπου στα 90+ θα το πουλουσαν εδω.
 
@Νικολος Εγώ το πήρα 65Ε συν μεταφορικά συν τελωνείο, νομίζω κανονικά εδώ είναι γύρω στα 70. Το birdMarket έχει κατά διαστηματα, αυτή είναι η τιμή που το δίνει, αλλά εξαντλείται κάθε τόσο. Ίσως αν τους κάνατε ένα τηλέφωνο ή επίσκεψη να ήταν πιο διαφωτιστικοί.
[automerge]1636120361[/automerge]
Να το θέσω αλλιώς: Αν ήταν δικό μου και δεν το χρειαζόμουν πια, θα το έδινα από 0-25Ε ανεξαρτήτως του πόσο μου κόστισε, μιας και βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση. Όλο το νόημα της Vision είναι τα πλαστικά που έχει, που δεν μασιούνται και δεν τραυματίζουν. Ολόκληρο το κλουβί κουμπώνει με αυτά, αν το υλικό αστοχήσει, είναι όλο για πέταμα.

Και το MyPetShop είχε στο παρελθόν, αλλά πρόσφατα έκαναν μεγάλες αλλαγές και στο σάιτ και στο κατάστημα γενικώς, οπότε δεν ξέρω αν θα ξαναφέρουν. Πριν από 6 μήνες είχε το μεγάλο πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ακριβώς. Η διαφορά μεταξύ πολυμερισμού και αποχρωματισμού είναι ότι ο πολυμερισμός ουσιαστικά είναι κόψιμο των μακρομορίων του πλαστικού, το οποίο σημαίνει ότι το υλικό αποφλοιώνεται σε μικροσκοπικό επίπεδο που μπορεί όμως να επηρεάσει ίσως ένα μικρό (ή και μεγάλο) ζώο. (trust me, I'm an engineer :P)
 
@Nausicaa τον πολυμερισμο μπορουμε να τον διακοψουμε?
[automerge]1636123965[/automerge]
Επισης μην ξεχασεις να μου στειλεις μηνυμα μολις αποφασισεις να αποχωριστεις το κλουβι...εδω που τα λεμε εχεις αργησει😂
 
@Νικολος Πρακτικά είναι αναπόφευκτος, ακόμα κι αν έχεις το πλαστικό στο σκοτάδι, απλώς ο ήλιος προσφέρει ενέργεια για να γίνει πολύ πιο γρήγορα. Και δεν αντιστρέφεται, όχι στο σπίτι τουλάχιστον. Σε εργοστάσια μπορούν να λιώσουν το πλαστικό και με ειδικές διεργασίες να δημιουργήσουν νέες ενώσεις μακρομορίων.

@alexisthes Μαθηματικά με εφαρμογές στην εμβιομηχανικη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@Νικολος τα πλαστικά αποτελούνται από μακριές πολυμερικες αλυσίδες, όταν τα χτυπάει το φως του ήλιου, τότε αυτές οι αλυσίδες σπάνε σε μικρότερες, οπότε χάνει τις βασικές του ιδιότητες, πχ το λαστιχάκι από το σουπερμάρκετ όταν παίρνεις αλλαντικά ή τυριά, αν το αφήσεις στον ήλιο, τότε αντί γ μαλακο πλαστικό θα σκληρύνει και θα σπάσει σε πολλά κομματακια, αυτό λέγεται αποπολυμερισμος, γ να τον αποφύγεις θα πρπει να μην εκτεθεί το πλαστικό ή το πολυμερες απευθείας στον ήλιο, ανάλογα το πλαστικό υπάρχει εκτός από τον ήλιο και η υγρασία που μπορεί να το "βλάψει". Σε χοντρά πλαστικά όπως αυτό του κλουβιού, η θολούρα είναι δείγμα πολυμερισμου.
 
Παιδιά εγώ επιστήμονας δεν είμαι αλλά πλαστικές καρέκλες που έχουν αρχίσει να χαλάνε τις περνάω με ένα καμινέτο και γίνονται καινούργιες.
Εννοείτε στην περίπτωση του κλουβιου δεν γίνεται αυτό.
 
@Panosfros τις καρεκλες που κανεις με καμινετο απλα επαναφερεις το χρωμα, δεν χαλασε η καρεκλα (απλα λογο του ηλιου αποπολυμεριστηκε επιφανειακα), υπαρχουν χιλιαδες πολυμερη, PVC, PMMA, PET.κτλ, το PVC που βαζουν στις σωληνωσεις μια χαρα αντεχει, το PMMA ειναι τα πανελ στις εθνικες οδους που δειχνουν μηνυματα για το καιρο κτλ μια χαρα αντεχει, ενω το PET που ειναι τα διαφανη πλαστικα ποτηρια του καφε λιωνουν παρα πολυ ευκολα, αν τα βαλεις αυτα στον ηλιο το καθενα αντιδρα διαφορετικα..το φασμα της ηλιακης ακτινοβολιας ειναι μεγαλο, καποια πολυμερη, πολυμεριζονται στο UV ενω καποια στο IR, το PET στο UV μαλακωνει πιο ευκολα παρα στο ορατο φως.. Σορρυ αν ξεφυγαμε τελειως απο το θεμα..
 
Εγώ πάντως κατάλαβα οτι έχουμε πολλούς επιστήμονες στην ομάδα.😆
Πάντως συμφωνώ να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις καινούργιο. Άλλωστε, υποθέτω, επέλεξες το συγκεκριμένο κλουβί λόγω της ποιότητας του.
 
Οτι δινεις παιρνεις , το κλουβι ειναι αψογο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Back
Top