Handmade πατήθρες

@Stavros έκανα μια γύρα σε δασύλλιο με πεύκα και ευκάλυπτους και μάζεψα κάποια ξερά από καιρό (καλοκαίρι) κλαδιά. Τα έλεγξα ως προς την αντοχή τους τα αποφλοίωσα και τα έτρηψα με γυαλόχαρτο μικρό νούμερο για τα χοντρά και μεγάλο για την λείανση. Το μικρό το έβαλα φούρνο για ένα τέταρτο, το πέρασα ξύδι και μετά ελαιόλαδο. Επίσης το μεγαλύτερο κλαδί είναι από κοντάρι ξύλου σκούπας που έχει αφαιρεθεί το μεγαλύτερο μέρος του ξύλου και έμεινε το κεντρικό. Τρύφτηκε με τριβείο αυτό και πέρασμα με ελαιόλαδο. Οι τρύπες έγιναν με τρυπάνι και οι βίδες κόπηκαν με κόφτη.
 
@ianos για να κλείσουν οι πόροι όσο γίνεται δλδ χωρίς βλαβερά βερνίκια και για την προστασία από την υγρασία. Δεν θέλω να βάψω με χημικά προτιμώ αν χαλάσουν να βάλω άλλες καινούργιες. Εξάλλου σκοπεύω να φτιάξω αρκετές να έχω απόθεμα. Οπότε θα πέσει πολύ πειραματισμός.
[automerge]1668435156[/automerge]
@ianos η αποφλοίωση του ευκαλύπτου είναι εύκολη και τις περισσότερες φορές έχει γίνει μόνη της. Και στα κλαδιά του πεύκου εύκολα γίνεται πάλι. Με ένα καλό κοπίδι ή με μαχαίρι τα καταφέρνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κώστα καταπληκτικες!! Συγχαρητήρια!!
Θέλω να σε ρωτησω κάτι τεχνικό. Βλέπω ότι τα ξυλα σου όπως ειναι φυσικό έχουν μια καμπυλη μικρή... Επειδή και εγω έφτιαξα πατηθρες οι οποίες έχουν μια μικρή καμπυλη και η βιδα δεν ειναι ακριβώς στην ευθεία όταν μπαίνει μέσα στο ξυλο, η πεταλουδα σου κουμπωσε κομπλέ μετά?? Γιατί εγώ έβαλα την βιδα αλλά η πεταλουδα δεν μου κλείνει μέχρι μέσα...
 
@Anna Maria Mp Οι πατήθρες αυτές χρειάζονται δύο μεταλλικές ροδέλες για να εφαρμόσουν σωστά στα κάγκελα. Η μια μπαίνει στη μέσα πλευρά κι η άλλη απ'έξω και η πεταλούδα τις σφίγγει και κρατάει την πατήθρα στη θέση της. Και λοξά να βάλεις τη βίδα θα εφαρμόσει κάθετα στα κάγκελα με αυτόν τον τρόπο.
 
@Φοίβος Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!! Εχω τις ροδέλες κανονικά όπως το λες... Οι πεταλουδες δεν κλείνουν απο την αρχή της βίδας να φτάσουν μέχρι μέσα στην ροδελα... Ενώ πριν τις τοποθετησω πάνω στην πατηθρα κουμπωναν μια χαρά.
 
@Anna Maria Mp ο @Φοίβος σωστά ανέφερε ότι μπαίνουν μέσα και έξω από τα κάγκελα ροδελες αν ρώτησες αυτο. Αν όμως εννοείς ότι δεν εφάπτεται η πεταλούδα στο ξύλο λόγω κλίσης της βίδας ή της τομής του ξύλου θα σου πω πώς μπορείς να αλλάξεις την κλίση αυτή με μικρή εγκάρσια τομή διορθωτική.
[automerge]1668881199[/automerge]
Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία να δούμε λίγο γιατί δεν είχα δεί την ανάρτηση που έκανες.
[automerge]1668881337[/automerge]
@Anna Maria Mp υποψιάζομαι ότι τις έπιασες με καμιά τανάλια και χάλασες τις βόλτες.
 
Κώστα σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου όπως και τον Φοίβο!!
Δεν ήταν κανένα απο τα δυο το προβλημα μου με την κατασκευή. Εχω μια φωτογραφία απλά για να το μπορέσω ίσως να το εξηγήσω καλυτερα... Όπως βλέπετε και βίδες έχει και πεταλουδες έχει, πολυ απλά η πεταλουδα δεν κλείνει παρα μέσα παει μέχρι εκεί που βλεπετε στην φωτογραφία οπότε δεν μπορεί η πατηθρα να Στεραιωθει στο κλουβί.
Σκεφτόμουν μήπως ειναι λάθος μέγεθος οι πεταλουδες για την βιδα αυτή αλλά πριν τις βάλω εμπαιναν βαθειά.
Ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος.
 

Συνημμένα

  • IMG_20221119_201053.webp
    IMG_20221119_201053.webp
    51,4 KB · Προβολές: 36
Όχι όλα καλά αν βίδωνε πριν η πεταλούδα είναι εντάξει, τώρα έχει χαλάσει η πρώτη βόλτα και δεν κάνει την αρχή. Τρίψτε τη λίγο με μια λίμα στην άκρη μήπως έχει μείνει κάνα νυχάκι. Επέμεινε στο βιδωμα λίγο με δύναμη να κάνει την πρώτη στροφή η πεταλούδα μετά θα φύγει και κανονικά.
 
@Kostas Pyl Κώστα τις επιασα με τανάλια ναι ,αλλα όταν πια μου είχαν σπασει τα νευρα🤣γιατι ουτε πριν την τανάλια κουμπωνε η πεταλουδα με την βιδα στην πατηθρα.
Αλλά από την στιγμή που εσυ δεν έχεις τέτοιο θέμα, ενώ έχουν καμπύλη και τα δικά σου ξυλα κάτι άλλο θα είναι...
Μάλλον χρειάζομαι άλλες πεταλουδες η βίδες.
[automerge]1668882278[/automerge]
@Kostas Pyl θα δοκιμάσω πρωτα αυτό με την λίμα που μου είπες!! Σε ευχαριστώ παρα πολυ!! 🙂
 
@Anna Maria Mp δεν έχει σχέση το βίδωμα με την καμπύλη του ξύλου. Κάνε αυτό που σου είπα ή ξεκίνα με άλλη βίδα. Και εγώ ορισμένες φορές δυσκολεύομαι. Άμα το πετύχεις μια φορά τέρμα, θα το κάνεις πιο εύκολα.
[automerge]1668882387[/automerge]
Ετοιμάζονται και άλλες...σε αρχικό στάδιο επεξεργασίας. Να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας.
 

Συνημμένα

  • IMG_20221116_074254.webp
    IMG_20221116_074254.webp
    251,3 KB · Προβολές: 27
Επανέρχομαι απλά για να πω ότι χάρη στην πολυτιμη συμβουλή του Κώστα, η πεταλουδα μπήκε μέχρι μέσα και η πατηθρες ειναι έτοιμες!!😍Ετριψα και πιεσα ελαφρά και μπήκε. Το γράφω με σκοπό να υπαρχει σε περιτπωση που κάποιος αντιμετωπίσει αντίστοιχο προβλημα..
Κώστα σε ευχαριστώ πολυ και παλι🙂
 
Back
Top