Φροντίδα Harness για το ζουζούνι μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης valasia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

valasia

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2018
Μηνύματα
388
Πόλη
Νέα Φλογητά
Αφου εχουμε γνωριστει σχετικα καλα τις τελευταιες μερες με το μικρο μας σκεφτικαμε να του παρουμε ενα harness για να κανει τις βολτες του μαζι μας στο βουνο ή στην θαλασσα.
Εχω ψαξει αρκετα στο διαδυκτιο, περισσοτερο στο e-bay αλλα δεν ξερω πως μπορω να βρω το καταλληλο μεγεθος.
Εδω που εριξα μια ματια ειδα πως καποια μελη προτεινουν αυτο αλλα για τον Μονκ μας δεν υπαρχει το XSmall που προτεινουν στην σελιδα.
 
Αυτή (χρόνια τώρα), είναι η φωτογραφία του Μάριου ως πρώτο πάροτλετ-μοντέλο στο the parrot university... φορώντας το μέγεθος pettite
tinypic-no-longer-available.jpg


Aviator Bird Harness
Μετά από επιτυχή εκπαίδευση (εδώ και χρόνια) δύο πάροτλετ στο να φορούν το ''λουράκι'', θα σε συμβούλευα να το σκεφτείς πριν μπεις στα ''έξοδα'' και την όλη διαδικασία της εκμάθησης...
Η διαδικασία του να φοράει το πουλάκι το λουρί (αφού εκπαιδευτεί) είναι κάτι που θα πρέπει να γίνεται σχεδόν καθημερινά ή έστω τρεις φορές την εβδομάδα για όλη του τη ζωή (βγει βόλτα ή όχι). Το ξεσυνηθίζουν αμέσως, ίσως τελικά διότι δεν τα ενδιαφέρει...
Παρότι έβγαζα τα πουλιά πολύ συχνά για βόλτες, τελικά κατέληξα να πιστεύω πως η όλη διαδικασία δεν αξίζει τον κόπο... Εμάς μάλλον εξυπηρετεί και τελικά όχι εκείνα, αφού στην ουσία το λουράκι προσφέρει μεν την ασφάλεια του να μην αποδράσουν αλλά όχι και να πετάξουν... Δηλ μπορούν, έχοντας την δυνατότητα να κάνουν μόνο κύκλους, κάτι που δεν αποφασίζει να κάνει κανένα πουλί!
Το ίδιο (και περισσότερο) πιστεύω χαίρονται κι ευχαριστιούνται τις βόλτες μέσα στην ασφάλεια του κλουβιού τους...
 
Πολύ συγκινητικό και τιμητικό αυτό! 🙂 Και οι πληροφορίες που μας παρέθεσες είναι χρήσιμες και σημαντικές! Σε ευχαριστούμε πολύ που τα μοιράστηκες μαζί μας!
 
Θα συμφωνήσω με τη Σισσυ... Κι εγώ έχω μάθει μωρό κοκατιλ να το φοράει και το έχω εκπαιδεύσει σε αυτό, αλλά όσο μεγάλωνε το αρνιόταν. Και μόνο που συνεχώς ασχολούνται με τα λουράκια που ακουμπάνε το κορμάκι τους,το θεωρώ αγχωτικό και κάτι που τα κάνει στην ουσία να μην ευχαριστιούνται τη βολτα. Τα αφήνω να πετουν σε ασφαλή δωμάτιο, κάνοντας υπέροχες πτήσεις... Και αν χρειαστεί να μετακινηθούμε έχουν τα ανάλογα κλουβιά μεταφοράς ή ταξιδιού.
 
Εξαρτάται απο το πουλί παιδιά και από τη συχνότητα και τη διάρκεια που το φοράει. Η Winter το φοράει πανεύκολα κι αν το μέρος που την πηγαίνουμε έχει ενδιαφέρον και δεν το έχει βαρεθεί ή συνηθίσει τότε αργεί πολύ να θυμηθεί ότι φοράει το χάρνες. Κι αν ασχοληθεί μαζί του, το δαγκώνει μια-δυο και το αφήνει. Δεν δείχνει να στρεσάρεται πάντως. Τα αμαζονάκια μου απο την άλλη κι ενώ τους το έμαθα απο την κούνια κυριολεκτικά μετά απο ένα διάστημα που δεν τους φόρεσα δεν κάθονταν εύκολα να τους το περάσω απο το κεφάλι.
 
Εξαρτάται απο το πουλί παιδιά και από τη συχνότητα και τη διάρκεια που το φοράει. Η Winter το φοράει πανεύκολα κι αν το μέρος που την πηγαίνουμε έχει ενδιαφέρον και δεν το έχει βαρεθεί ή συνηθίσει τότε αργεί πολύ να θυμηθεί ότι φοράει το χάρνες. Κι αν ασχοληθεί μαζί του, το δαγκώνει μια-δυο και το αφήνει. Δεν δείχνει να στρεσάρεται πάντως. Τα αμαζονάκια μου απο την άλλη κι *ενώ τους το έμαθα απο την κούνια κυριολεκτικά μετά απο ένα διάστημα που δεν τους φόρεσα δεν κάθονταν εύκολα να τους το περάσω απο το κεφάλι.
Ούτε ο Μάριος και ο Κάρλο είχαν παρόμοιες αντιδράσεις, επειδή φρόντιζα να έχουν ενδιαφέροντα στις βόλτες μας.
Αλλά κακά τα ψέμματα, πόση ώρα να το φορέσουν; 10-15-20 λεπτά;... Και πολλά είναι! Ιδιαιτέρως όταν πρόκειται για τόσο μικρόσωμα πουλάκια, αφού το βάρος που έχει το harness (σε αναλογία με το δικό τους) είναι πολύ μεγάλο!
 
Με βαλατε σε σκεψεις...ημουν πραγματικα αποφασισμενη να το παρω αλλα δεδομενου του χαρακτηρα του μικρου μου πλεον πιστευω πως δυσκολα θα το φορεσει.
Μετα απο 1 μηνα μαζι και ακομη αφηνει μονο την μικρη μου να τον ακουμπισει, οποτε δεν πιστευω πως θα το δεχτει ευκολα.
Οπως και να εχει προς το παρον το καταστημα στην Ελλαδα δεν εχει το μεγεθος μας, οταν το φερουν θα με ειδοποιησουν οποτε εχω αρκετο χρονο μπροστα μου να δω πως θα εξεληχθει το μικρος μας.
 
Με βαλατε σε σκεψεις...ημουν πραγματικα αποφασισμενη να το παρω αλλα δεδομενου του χαρακτηρα του μικρου μου πλεον πιστευω πως δυσκολα θα το φορεσει.
Μετα απο 1 μηνα μαζι και ακομη αφηνει μονο την μικρη μου να τον ακουμπισει, οποτε δεν πιστευω πως θα το δεχτει ευκολα.
Οπως και να εχει προς το παρον το καταστημα στην Ελλαδα δεν εχει το μεγεθος μας, οταν το φερουν θα με ειδοποιησουν οποτε εχω αρκετο χρονο μπροστα μου να δω πως θα εξεληχθει το μικρος μας.

:DΤέλεια!😛πέτυχα τον στόχο μου!
Να σκεφτείς Βαλασία πως εγώ πρώτα αγόρασα το λουράκι, μετά βρήκα εκτροφέα και μετά από μήνες γεννήθηκε το Μαριονάκι μου! Δηλ τόσο πολύ ήθελα το πουλάκι που θα έπαιρνα να κυκλοφορεί ''ελεύθερο'' (αλλά ασφαλές) έξω μαζί μου.
Βρήκα τρόπους να εκπαιδεύσω τα δυο μικρά μου, χωρίς να έχουν ίχνος στρες.
Αλλά τι να το κάνεις; Ουσιαστικά αυτή η εκπαίδευση δεν τους προσφέρει τίποτα.
Ο κτηνίατρος μου είχε πει: Αφού τα ταξίδια και οι βόλτες αρέσουν τόσο πολύ στον Μάριο, μπορείς να τον πηγαίνεις επίσης (με το κλουβί του) σε πάρκο, αυτό κάνουν σχεδόν καθημερινά στην Κίνα... Τα πουλιά ακούν άλλα πουλιά, περιεργάζονται το περιβάλλον-ανθρώπους κτλ Περνούν δηλ ευχάριστα την ώρα τους και έχουν αλλαγή παραστάσεων που και αυτό χρειάζεται.
... Τα αφήνω να πετουν σε ασφαλή δωμάτιο,κάνοντας υπέροχες πτήσεις... Και αν χρειαστεί να μετακινηθούμε έχουν τα ανάλογα κλουβιά μεταφοράς ή ταξιδιού.
Οι πτήσεις όμως τους προσφέρουν ουσιαστικά πράγματα! Γυμνάζουν καρδιά-πνεύμονες και συγχρόνως όλους τους τους μύες 😉 Και αυτές ακόμα προσφέρουν μια καλή ''δικαιολογία'' για εκπαίδευση (ως ακόνισμα του μυαλού τους).
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ο κτηνίατρος μου είχε πει: Αφού τα ταξίδια και οι βόλτες αρέσουν τόσο πολύ στον Μάριο, μπορείς να τον πηγαίνεις επίσης (με το κλουβί του) σε πάρκο, αυτό κάνουν σχεδόν καθημερινά στην Κίνα...

Ποια Κίνα καλέ, εδώ να δεις τι γίνεται...

01-iago_zpso8vcaimv.webp02-str_zpsaoskyfcw.webp04-stro_zpsioksof20.webp04-strol_zpscpfwpsjy.webp

Όλοι "συνάδελφοι" με πουλιά απο το πρώην WPR. Κανόνιζαν να βγουν όλοι μαζί με τα καρότσια και τα πουλιά παρέα βόλτα. Σαν να βγήκε όλο το τρελοκομείο τσάρκα... 😀
 
Τι ωραίες φωτογραφίες! Εάν βγω εδώ στην Τουρκία βόλτα με τον Σελίμ στο κλουβί του, θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Αυτοί βάζουν ένα σταντ έξω από το σπίτι και τα αφήνουν ελεύθερα έξω και ποτέ δεν κατάλαβα πως γίνεται και δεν φεύγουν. Έχω περάσει έξω από ταβέρνα που είχε σταντ απ έξω με 2 γκρίζους και 2 Αλεξανδρινους ελεύθερους. Αγχωθηκα και μόνο που το είδα.
 
Την προηγουμενη εβοδμαδα στην Δ. Ε. Θ. ειδα ενα παλικαρι που ειχε τον παπαγαλο του μεσα σε ενα σακιδιο πλατης για κατοικιδια.s-l1600-(1)-1200x1200.webp

Οι πτήσεις όμως τους προσφέρουν ουσιαστικά πράγματα! Γυμνάζουν καρδιά-πνεύμονες και συγχρόνως όλους τους τους μύες 😉 Και αυτές ακόμα προσφέρουν μια καλή ''δικαιολογία'' για εκπαίδευση (ως ακόνισμα του μυαλού τους).

Το προβλημα ειναι πως το σπιτι ειναι μικρο και λιγο δυσκολο για τις πτησεις του αλλα πιστευω θα βρει τον ρυθμο του.
 
Back
Top