Φροντίδα Harness για lovebirds κάνει για Κοκατίλ;

Αnnaplat

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2018
Μηνύματα
320
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Sorry που σας έχω πρήξει αλλά βρήκα ένα καινούργιο harness που είχα παλιά για lovebirds κάνει για κοκατιλ. Ειναι small η petite, το κεφάλι με προβληματιζει.
rsz_1531400080858347942219.webp
 
Το μέγεθος για τα λοβάκια και τα κοκατιλ είναι το ίδιο στο harness.
Αν δεν είσαι σίγουρη πως μπαίνει μπορείς να δείς ένα βιντεάκι στο youtube για να σε βοηθήσει :)

Πρώτη φορά θα του δοκιμάσεις το harness?
Αν ναι, τότε πρέπει να του το "συστήσεις" πρώτα.
Δηλαδή θα το αφήσεις 1-2 μέρες δίπλα από το κλουβί του για να συνηθίζει την παρουσία του.
Μετά θα το κρατάς εσύ και θα το αφήσεις να πλησιάσει μόνο του το κοκατιλάκι σου και να το επεξεργαστεί.
Να έχεις μπόλικες λιχουδιές και κάθε φορά που θα το πλησιάζει και θα το πειράζει απαλά με το ράμφος του θα του δίνεις λιχουδιά ώστε να το συνδυάσει με κάτι καλό.
Στην συνέχεια θα το ακουμπάς πάνω του για λίγα δευτερόλεπτα και θα δίνεις λιχουδιά.

Γενικά δεν θέλει βιαστικές κινήσεις για να το πάρει με καλό μάτι και να καταλάβει ότι είναι κάτι καλό :)
 
τι ηλικια εχει το μικρο; Καλο ειναι απο πολυ μικρο να το μαθαινουμε! Εγω γενικα δεν ειμαι πολυ φαν! Δε ξερω νομιζω οτι τυρρανιουνται μεχρι να το βαλουμε!
 
Άννα, πώς σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις το harness; Θα το πηγαίνεις βόλτα το πουλάκι έξω από το σπίτι;
 
Σήμερα έβαλε πρώτη φορά το harness και είναι λίγο οριακά υπαρχει περιπτωση να το πνιξω
Δεν είναι το κατάλληλο μέγεθος;
Δεν αυξομειώνεται το μέγεθος;
 
Προς το παρόν λέω να του φορεσω αυτο και όταν μεγαλώσει θα πάρω το μεγαλύτερό. Υπαρχει περίπτωση να αλλάξει η συμπεριφορά του με το harness προς το χειρότερο;
 
Back
Top