Αναπαραγωγή Iσχύει ότι τα θηλυκά καναρίνια είναι ώριμα σεξουαλικά από 8 μηνών;

toliasp

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
169
Πόλη
Χανιά
καλημερα, εχω ενα μαλινουα απο χτες ειναι 8 μηνων εχω και ενα γλοστερ αλλα οχι γνυσιο απο διασταυρωση,Iσχυει οτι τα θηλικα ειναι ωριμα σεξουαλικα απο 8 μηνων. Αα επιδει δεν φενετε ακομα και δεν ξερω να το δω να πω την αλυθεια μπωρω να ξεχωρισω το τι ειναι απο κατι αλλο;

ευχαριστω
 
καλημερα, εχω ενα μαλινουα απο χτες ειναι 8 μηνων εχω και ενα γλοστερ αλλα οχι γνυσιο απο διασταυρωση,Iσχυει οτι τα θηλικα ειναι ωριμα σεξουαλικα απο 8 μηνων. Αα επιδει δεν φενετε ακομα και δεν ξερω να το δω να πω την αλυθεια μπωρω να ξεχωρισω το τι ειναι απο κατι αλλο;

ευχαριστω


Ναι ισχυει. Τα θυληκα ειναι ωριμα σεξουαλικα απο οχτω μηνων.
 
-Το σεξουαλικά ώριμο δεν σημαίνει βέβαια
και αναπαραγωγικά έτοιμο.
 
Και από 7 μηνών λέει η βιβλιογραφία, αλλά το θέμα είναι αν μπορούν να ανταπεξέλθουν τόσο μικρά στις απαιτήσεις της αναπαραγωγής, καλύτερα είναι μετά τους 10 μήνες φίλε μου και πάτνα στη σωστή εποχή (Ιανουάριος-Μάιος).
 
Ναι μπορεί να είναι ώριμα, αλλά αυτή η εποχή δεν είναι κατάλληλη για ζευγαρώματα. Καλύτερα να μην την βάλεις τώρα για ζευγάρωμα σε λίγο θα κάνει έτσι και αλλιώς πτερόροια.
Αν είναι τώρα 8 μηνών τότε γεννήθηκε 11/07. Συνήθως αναπαραγωγικά είναι έτοιμα την επόμενη χρονιά. Έτσι και αλλιώς τώρα από μόνη της δύσκολα να κάνει κάτι. Και αν κάνει τότε για την επόμενη χρονιά ξέχνα την. Θα "χάσει" τον κύκλο της.
 
Back
Top