Γενικά Izmir show TYCC - 2015

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
Τα τελευταια χρονια οι γειτονες μας εχουν κανει τεραστια αλματα προοδου σαν εκτροφεις και τα πουλια τους καθε χρονο ανεβαινουν επιπεδο. Στις 5 και 6 του περασμενου Δεκεμβρη πραγματοποιηθηκε η ετησια Εκθεση του Τουρκικου Yorkshire Club με μεγαλη επιτυχια. Κριτες ηταν τρια απο τα μεγαλυτερα ονοματα σε εκτροφικο και παραγοντικο επιπεδο, ο αριθμος των συμμετοχων ηταν πολυ μεγαλος οπως καθε χρονο αλλωστε. Η φιλοξενια των γειτονων μας ηταν υποδειγματικη οπως ειπαν οι κριτες. Η Εκθεση πραγματοποιηθηκε σε μια πολη αγαπημενη για εμας τους Ελληνες, στην Σμυρνη.

01-best-1_1024x768.webp02-best-2_1024x768.webp03-best-3_1024x768.webp04-best-4_1024x768.webp05-best-5_1024x768.webp06-best-6_1024x768.webp07-best-7_1024x768.webp08_1024x768.webp09_1024x768.webp10_1024x768.webp11_1024x682.webp12_1024x682.webp13_1024x682.webp14_1024x682.webp
 
σε ευχαριστούμε, Παναγιώτη! στις φωτό, λίγα βλέπεις, πολλά όμως καταλαβαίνεις!
αν κατάλαβα καλά, διατηρείς καλές επαφές με την γείτονα χώρα.. Τι σου λένε λοιπόν οι φίλοι, τι κάνουν αυτοί είτε ως μονάδες είτε μεσω συλλόγων που δεν κάνουμε εμείς;
τι μπορείς να εκμαιεύσεις απ τους φίλους και να μας το μεταφέρεις;
 
Δημητρη μπορω να μιλησω μονο για το york club της γειτονος χωρας αλλα και καποιους φιλους στα νοριτς και γκλοστερ. Καταρχην υπαρχει τεραστια διαφορα του βιοτικου επιπεδου αυτων που ασχολουνται με τα γιορκ για παραδειγμα. Επειδη ειναι ακριβη ρατσα δεν θα βρεις ευκολα καποιον Τουρκο οικοδομο η ηλεκτρολογο οπως ειμαι εγω να ασχολειται με την ρατσα. Οι πιο πολλοι ειναι γιατροι, δικηγοροι. Οσοι παλι δεν εχουν πολλα χρηματα και ασχολουνται με την ρατσα θα υπερτερουν καπου αλλου, σε πνευματικο επιπεδο για παραδειγμα οπως ο Ufuk Buyurgan που ειναι καθηγητης Πανεπιστημιου.
Οι γειτονες μας ειναι ισως πιο πολυ απο εμας πατριωτες, θα δεις παντου φωτογραγφιες με την σημαια τους η τον Κεμαλ. Ισως επειδη προβαλλουν αυτην την εικονα τους βοηθαει πολυ το κρατος στην διοργανωση των Εκθεσεων. Παλιοτερα ειχε ακουστει οτι τους ενισχυει και για να συμμετεχουν σε Παγκοσμια πρωταθληματα.
Τεχνογνωσια εχουν, παραδοσιακα τουλαχιστον, αν σκεφτουμαι οτι στη χωρα μας το καναρινι σαν ωδικο πτηνο απο τους Μικρασιατες ξεκινησε. Αρα εκει στην ανατολη ειναι λιγο πιο παλιοι στο χομπυ.
Η φιλοξενια τους στους κριτες ειναι υ π ο δ ε ι γ μ α τ ι κ η! Αυτα μου τα εχουν πει κριτες που εχουν παει σε Εκθεσεις Τουρκων. Συγκεκριμενα περισυ στην εκθεση του yorkshire club, ελαβαν μερος 160 εκτροφεις με 925 πουλια. Ολοι αυτοι λοιπον πηγαν μαζι με τους κριτες κρουαζιερα στο Βοσπορο και παει λεγοντας. Για να μην σου πω τις ξεναγησεις που τους εκαναν, τις βολτες των συζυγων τους σε μαγαζια και παει λεγοντας.
Και εμεις εδω προσπαθουμε αλλα δεν μας βγαινουν τα λεφτα. Εμεις τους παμε για σουβλακια (κυριλε μεν αλλα σουβλατζιδικο). Ευτυχως υπαρχουν και καποιοι που προσφερονται για να ξεναγησουν τους ανθρωπους αυτους και τις γυναικες τους να τις συνοδευσουν στα ψωνια τους.
Υστερουμε λοιπον στο οικονομικο κομματι, πραγμα που δεν αλλαζει... Υστερουμε σε ανθρωπους με προσωπικοτητα που να μπορουν να ανταλλαξουν δυο τρεις κουβεντες στα Αγγλικα και περασει ωραια ο καλεσμενος μας, να μαθει λιγα πραγματα για την κουλτουρα μας και την ορνιθοκουλτουρα μας ΑΛΛΑ και να μαθουμε εμεις πολλα περισσοτερα απο αυτους και να τα μεταδψσουμε στους αλλους χομπιστες... Και αυτο δυσκολα αλλαζει γιατι οποιος νεος λιγο φιλοδοξος και μπορει να προσφερει το κατι παραπανω παει να μπλεχτει σε αυτο τον χωρο, περπατα αναμεσα σε ναρκοπεδια και κακοτοπιες, αποθαρρυνεται και δεν ασχολειται οσο ενεργα θα ηθελε. Το τελευταιο πραγμα που πραγματικα με στεναχωρει, ειναι το θεαμα καποιων εκτροφεων στις Εκθεσεις... Η Εκθεση ειναι γιορτη και στη γιορτη ρε φιλε βαζεις τα "καλα" σου! Και γω μεροκαματιαρης ειμαι αλλα δεν θα παω στην Εκθεση με την φορμα γυμναστικης που την φοραγα ολη την βδομαδα, ουτε θα φορουσα το πουλοβερ που φοραω οταν κανω καμια δουλεια στον κηπο, αυτα και ελπιζω να μην ανοιξω μεγαλη κουβεντα και αντιπαραθεση εδω μεσα
 
Για τις φορμες στις εκθεσεις θα ηθελα φωτογραφικα ντοκουμεντα!

Σορυ για το οφτοπικ!
 
Εγω παρατήρησα τις πατηθρες. ( ο καθένας με τον πόνο του) Ξύλινες μέν αλλά όχι ακριβώς στρογγυλές αλλά ελαφρά πεπλατισμενες. Μόνο στις εκθέσεις βάζουν τέτοιες πατήθρες; Μόνο για την συγκεκριμένη ράτσα; Η μόνο στην συγκεκριμενη χώρα;

Παναγιώτη πολύ ενδιαφέρουσες οι εμπειρίες σου! Ελπίζω να εμπνευστούν και οι έλληνες διοργανωτες!
 
, ελαβαν μερος 160 εκτροφεις με 925 πουλια. Ολοι αυτοι λοιπον πηγαν μαζι με τους κριτες κρουαζιερα στο Βοσπορο και παει λεγοντας. Για να μην σου πω τις ξεναγησεις που τους εκαναν, τις βολτες των συζυγων τους σε μαγαζια και παει λεγοντας.
Και εμεις εδω προσπαθουμε
Υστερουμε σε ανθρωπους με προσωπικοτητα που να μπορουν να ανταλλαξουν δυο τρεις κουβεντες στα Αγγλικα και περασει ωραια ο καλεσμενος μας, να μαθει λιγα πραγματα για την κουλτουρα μας και την ορνιθοκουλτουρα μας ΑΛΛΑ και να μαθουμε εμεις πολλα περισσοτερα απο αυτους και να τα μεταδψσουμε στους αλλους χομπιστες
οποιος νεος λιγο φιλοδοξος και μπορει να προσφερει το κατι παραπανω παει να μπλεχτει σε αυτο τον χωρο, περπατα αναμεσα σε ναρκοπεδια και κακοτοπιες, αποθαρρυνεται και δεν ασχολειται οσο ενεργα θα ηθελε

Δημητρη μπορω να μιλησω μονο για το york club της γειτονος χωρας αλλα και καποιους φιλους στα νοριτς και γκλοστερ.
φίλε Παναγιώτη.. Διάβασα με πολύ προσοχή το μήνυμα σου..χειροκροτώ την ευθύτητά σου και την απολύτως ειλικρινή θέση και διάθεση σου να αλλάξουν κάποια πράγματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε πολλά.. Πάρα πολλά! αρκεί να αποβάλλουμε από πάνω μας ατομισμό/ανταγωνισμό και να καλλιεργήσουμε ομαδικότητα/συναγωνισμό!
μέσα από σωστά οργανωμένους συλλόγους, με σωστή και μεθοδική δουλειά, με πολύ διάβασμα και κυρίως διαφημίζοντας την πορεία/εξέλιξη της δουλειάς μας, σε Ελλάδα και εξωτερικό.. Πολλά μπορούν να γίνουν, ακόμη περισσότερα να ειπωθούν μεταξύ ανθρώπων έστω και με διαφορετικό επίπεδο ή κουλτούρα, να βρούμε χορηγούς κ. Α.
και μιας και εντάσσω τον εαυτό μου(όπως και συ πιστεύω..) στους ''νέους και φιλόδοξους'' (μόλις προχθές εγγράφηκα σε σύλλογο και θα προχωρήσω σε αναπαραγωγή glosters), με διάθεση να προχωρήσω αλλά και όπου μπορώ να βοηθήσω, ας είμαστε σε επαφή σε παρακαλώ.
συμφωνώ με όσα εξέφρασες, ειλικρινά.. Θέλει δουλειά, πίστη και επιμονή για να αλλάξεις κατι, φίλε μουκαι σίγουρα όχι μόνος σου! Εγώ θα είμαι εδώκαι με ενδιαφέρουν οι απόψεις των φίλων σου για τα gloster..
 
Εγω προσωπικα ειχα απογοητευτει απο διαμαχες και κοντρες και ιντριγκες μεταξυ.. εκτροφεων. Ειναι σαν κουβας με σ@ ή τουλαχιστον καποιοι αυτο θελουν να περασουν προς τα εξω.
 
Εγω προσωπικα ειχα απογοητευτει απο διαμαχες και κοντρες και ιντριγκες μεταξυ.. εκτροφεων. Ειναι σαν κουβας με σ@ ή τουλαχιστον καποιοι αυτο θελουν να περασουν προς τα εξω.
γι αυτό Μιράντα μου και είπα στον Παναγιώτη πως μόνος του κανείς δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα!
έχετε δίκιο.. Πολλά μπορούν να γίνουν και αυτό επιβάλλει ομαδικότητα, σωστή και μεθοδική δουλειά, συνεχή επικοινωνία των ''νέων και φιλόδοξων'' όπως λέει ο Παναγιώτης, σπάζοντας το σπυρί της παράδοσης και άνοιγμα προς πάντες(διαφήμιση, χορηγοί, προμηθευτές κα.)
αυτό θα πράξω και αυτό θα προσπαθήσω να μεταδώσω στον σύλλογο μου, αν και είμαι σίγουρος πως υπάρχουν κι άλλοι που βλέπουν τα πράγματα όπως εμείς.. Απλά δεν εκφράζονται..
 
Οι πατηθρες που ρωτησες πιο πανω ειναι ξυλινες, πλατιες και ειναι αυτες που εχουν σαν στανταρ τα εκθεσιακα κλουβια. Στο εκτροφειο σου μπορεις να βαλεις ξυλινες. Πλαστικιες, απο σχοινι, οτι αλλο θες. Απο περυσι το Μητρικο club των Yorkshire, Το Αγγλικο υιοθετησε τις μαυρες ποτιστρες ωστε να υπαρχει απολυτη ομοιομορφια στα κλουβια. Κατ καιρους δηλαδη αλλα ζουν τα στανταρ στις εκθεσεις οσον αφορα πατηθρες, ποτιστρες, τι υλικο βαζουν σαν υποστρωμα κτλ.
Για τον Δημητρη τωρα, σιδεροκεφαλος στο ξεκινημα των gloster και στο συλλογο που γραφτηκες. Περα απο τον συλλογο σου υπαρχει και το εργασιακο club των gloster. Καλο θα ηταν αν εχεις καταληξει στην ρατσα που σε ενδιαφερει να περναγες και μια βολτα απο κει. Πρεπει να εχεις τα ματια σου ανοιχτα, τα αφτια σου ακομα πιο ανοιχτα και να φιλτραρεις δυο και τρεις φορες οτι ακους. Θα μαθεις σιγουρα πολλα πραγματα αλλα θελει λ9ιγο τυχη για να τα μαθεις απο τον καταλληλο. Δεν ειναι τυχαιο που ο αριθμος των μελων και των συμμετεχοντων στις δυο εκθεσεις του yorkshire και του Gloster club ειναι σε φθινουσα πορεια. Οι ξενοι κριτες που ερχονται στην χωρα μας μας συμβουλευουν να εχουμε εναν -δυο εκτροφεις πολυ "κοντα" μας ωστε να υπαρχει συνεργασια. τρια ζευγαρια ματια ειναι καλυτερα απο ενα σιγουρα, οπως και τρια μυαλα. Θα σου αναφερω ενα παραδειγμα, ο Αγγλος εκτροφεας θα παρει με το αμαξι του καποια πουλια που προκειται να κατεβασει σε Εκθεση και θα τα παει την μια φορα στον εναν φιλο του, την αλλη φορα στον αλλο φιλο του. Με αυτο τον τροπο συνηθιζουν τα πουλια την μετακινηση και δεν θα στρεσσαριστουν την φορα που θα τα μεταφερεις για την Εκθεση. Ταυτοχρονα αποκτας και συ την κοινωνικοτητα που χρειαζεται στο χομπυ μας, θα γινεις εσυ κριτης των πουλιων των δικων σου και των φιλων σου.
Αυτα συμβαινουν ομως σε ορνιθοκουλτουρες πιο αναπτυγμενες απο τηνξ δικη μας. Ο σκοπος ο δικος μας ειναι να κονομησουμε απο τον κριτη που θα φερουμε κανενα ζευγαρακι και οχι να μαθουμε μερικα πραγματα απο αυτον. Καποια αλλη στιγμη αν εχω ορεξη θα σου γραψω και μια ιστορια που ειχε συμβει σε μενα, στους αλλους Ελληνες γιορκαδες και στον Ιρλανδο που ειναι κορυφαιος στην ρατσα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ για να καταλαβεις γιατι μας κυβερνουν αυτοι που μας αξιζουν στην πολιτικη, στο συλλογο, στο σωματειο παντου.

Τωρα για τις φορμες που ειπε πιο πανω η Μιραντα... Και γω τωρα που πηρα 4 κιλα μες στις γιορτες δεν μου κανουν τα παντελονια και φοραω φορμες γυμναστικης ωσπου να τα χασω τα ρημαδια τα κιλα αλλα η φορμα οταν λερωθει η παει να κανει "γονατα" που λεμε την αλλαζω. Οφ τοπικ
 
Πολύ χρησιμες και ουσιαστικές οι πληροφορίες που μας μεταφέρεις Παναγίωτη! Σε ευχαριστουμε πολύ! Θα ηταν χαρά μας να μοιραστείς κι άλλες εμπειρίες σου μαζί μας!
 
α είμαι εδώκαι με ενδιαφέρουν οι απόψεις των φίλων σου για τα gloster.
Υπαρχει καποιος Αμερικανος ο οποιος ειναι καλος μου φιλος, κορυφαιος στα γκλοστερ, μοιραζετ απλοχερα γνωση οπως σχεδον ολοι οι κορυφαιοι εκτροφεις του εξωτερικου. Αν μιλας αγγλικα θα σου δωσω περισσοτερα στοιχεια για να ερθετε σε επαφη. Καλο θα ηταν βεβαια να μαθεις πρωτα λιγα πραγματα για το φτερωμα γιατι αυτη η ρατσα θελει διαβασμα και εξασκηση στο κομματι αυτο. Για να μην σου πω να κανονιζαμε να γινει κανενα σεμιναριο απο εδω μεσα, απο την παρεα μας, για το φτερωμα. Ειναι καλυτερα να τα βλεπεις ζωντανα τα παραδειγματα παρα απο φωτογραφιες.

Πολύ χρησιμες και ουσιαστικές οι πληροφορίες που μας μεταφέρεις Παναγίωτη! Σε ευχαριστουμε πολύ! Θα ηταν χαρά μας να μοιραστείς κι άλλες εμπειρίες σου μαζί μας!
Τζωρτζινα στην εκτροφη ειμαι ασχετος, εδω μεσα υπαρχουν παρα πολλοι φιλοι μας με γνωσεις πολυ παραπανω απο τον μεσο ορο.
Ακομα μαθαινω για τα καναρινια. Η μεγαλη μου αγαπη ειναι οι παπαγαλοι. Για τους παπαγαλους εχω ριξει εκατονταδες ωρες διαβασμα την εποχη που ειχα χρονο και κουραγια. Στους παγαλους νομιζω οτι το επιπεδο μου ηταν σε πολυ υψηλο επιπεδο (μαζι με τον Γρηγορη τον Ινκα, τον Κωνσταντινο τον parrotsmile και τα αλλα παιδια). Καποτε μου ειχες χαρισει και ενα στρογγυλο κλουβι για παπαγαλους.
 
Ααα αληθεια; Τωρα θυμηθηκα ποιος εισαι! Πολυ χαιρομαι που τα ξαναλέμε! Αντε τωρα να αρχισεις την μελετη και για τα καναρινια!
 
Ααα αληθεια; Τωρα θυμηθηκα ποιος εισαι! Πολυ χαιρομαι που τα ξαναλέμε! Αντε τωρα να αρχισεις την μελετη και για τα καναρινια!
δυστυχως Τζωρτζινα πολυ λιγοι εδω μεσα με θυμουνται. Το λεω αυτο με πολυ μεγαλο παραπονο. Θυμασαι καποτε με τι λαχταρα περιμεναμε να διαβασουμε καποιο αρθρο του Γρηγορη, η να μαθουμε τι σκανταλιες εκανε ο Ροκο το μονκακι του Λευτερη και της Μαριας; Μετα απο τοσα πραγματα που εχουμε μοιραστει με αυτο το παρεακι εμαθα χτες οτι καποιοι μου κανουν αναφορα στα ποστ μου γιατι παραθετω λινκ απο το μπλογκ μου (σημειωτεον δεν υπαρχει διαφημιση η μπαννερ σε κανενα λινκ που εχω παραθεσει).
Οπως εγραψα και στην Μιραντα χτες, εγω εδω μεσα εχω γραψει και δυο αρθρα για παπαγαλους και ολα τα ποστ μου ειναι ουσιας και οχι του τυπου "καλωσορισες μπλα μπλα" , "ευχαριστουμε μπλα μπλα) η του τυπου "πες λιγα πραγματα για το το ταδε μπλα μπλα".
το ποστ ειναι καρα-οφ τοπικ και θα το σβησουν σιγουρα αλλα καλο ειναι σε ολα τα πραγματα γυρω μας να μαθαινουμε και λιγο ιστορια. Μην παραξενευτεις λοιπον αν δεν με ξαναδιαβασεις εδω μεσα
 
Παναγιώτη μου το Pb εχει παντα ανοικτή την αγκαλιά του για όλους όσους αγαπούν τα πουλιά! Σε κάθε παρέα ο καθενας προσφέρει οτι εχει. Αλλος τις γνωσεις του, άλλος το ευγενικό καλωσόρισμα για να να μεγαλώσει η παρεα, κοκ. Για ολους εμας που σε θυμόμαστε και για όσους θέλουν να μαθουν για τα πουλιά η παρουσια σου ειναι παντα χρησιμη. Μην το ξεχάσεις ποτέ αυτο. Ο καθένας βαζει το λιθαράκι του για να χτιστεί μια παρεα! Αλλος θα βαλει την ευθυτητα, αλλος την αυστηρότητα, άλλος το χιουμορ όλοι θα καταθεσουμε το κατιτί μας.. Ενας για ολους και ολοι για έναν! Το off topic συνεχιστηκε αλλα εχει ουσια!
 
Για τον Δημητρη τωρα, σιδεροκεφαλος στο ξεκινημα των gloster και στο συλλογο που γραφτηκες. Περα απο τον συλλογο σου υπαρχει και το εργασιακο club των gloster. Καλο θα ηταν αν εχεις καταληξει στην ρατσα που σε ενδιαφερει να περναγες και μια βολτα απο κει. Πρεπει να εχεις τα ματια σου ανοιχτα, τα αφτια σου ακομα πιο ανοιχτα και να φιλτραρεις δυο και τρεις φορες οτι ακους. Θα μαθεις σιγουρα πολλα πραγματα αλλα θελει λ9ιγο τυχη για να τα μαθεις απο τον καταλληλο. Δεν ειναι τυχαιο που ο αριθμος των μελων και των συμμετεχοντων στις δυο εκθεσεις του yorkshire και του Gloster club ειναι σε φθινουσα πορεια. Οι ξενοι κριτες που ερχονται στην χωρα μας μας συμβουλευουν να εχουμε εναν -δυο εκτροφεις πολυ "κοντα" μας ωστε να υπαρχει συνεργασια. τρια ζευγαρια ματια ειναι καλυτερα απο ενα σιγουρα, οπως και τρια μυαλα.
Παναγιώτη, καλέ μου φίλε..σε συγχαίρω τόσο για την ευθύτητά σου όσο και για την ειλικρίνειά σου! Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου για το νέο μου ξεκίνημα μέσα από την ομάδα του Σ.Φ.Ω. Π!
θα είμαι και γω λοιπόν, ειλικρινής απέναντί σου..
οι πρώτες μου επιλογές για κατοχή και αναπαραγωγή, ανάμεσα στα είδη καναρινιών,ήταν δύο(2):
τα yorkshire και τα lizzard.. Μεγάλη λατρεία και για τα δύο!
αρχίζοντας το ψάξιμο,όσους ρωτούσα μου έλεγαν '' σκληρά πουλιά.. Κακοί γονείς..''μεγάλη ταλαιπωρία..'' και άλλα πολλά. μέχρι που με κέρδισαν σιγά-σιγά με τον τρόπο τους τα gloster. Αυτή τη στιγμή,ένας από τους καλύτερους εκτροφείς gloster είναι στο πλάι μου..φτιάχνουμε πολλά πλάνα για το μέλλον, αλλάζουμε προς το καλύτερο πάντα τους χώρους φιλοξενίας των πτηνών, κάνουμε επαφές σε πολλές χώρες, φέρνουμε βιβλιογραφία από Αγγλία(θα την μεταφράσουμε εδώ) πάνω στην καλύτερη δυνατή εκτροφή gloster.. Και ψάχνουμε και για το 3ο μάτι,όπως σωστά αναφέρεις! απ'ότι βλέπεις το παλεύουμε, δεν επαναπαυόμαστε! Υπάρχει η διάθεση και δεν θα την αφήσουμε να πάει χαμένη..όλοι οι καλοί χωράνε, πιστεύω!
όσο για το εργασιακό gloster club.. Ναι,θα το ψάξω αμέσως! Και μακάρι να πάνε όλα καλά..
 
καλη δυναμη φιλε μου
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

οπως ειδες πιο πανω τα γιορκ ταιζουν. Αν το πουλι το περνας απο 4 ,5 καναρες και λειτουργει σαν επιβητορας δυσκολα θα σου ταισει...
 
για όσους θέλουν να μαθουν για τα πουλιά η παρουσια σου ειναι παντα χρησιμη. Μην το ξεχάσεις ποτέ αυτο. Ο καθένας βαζει το λιθαράκι του για να χτιστεί μια παρεα!
Υπαρχει καποιος Αμερικανος ο οποιος ειναι καλος μου φιλος, κορυφαιος στα γκλοστερ, μοιραζετ απλοχερα γνωση οπως σχεδον ολοι οι κορυφαιοι εκτροφεις του εξωτερικου. Αν μιλας αγγλικα θα σου δωσω περισσοτερα στοιχεια για να ερθετε σε επαφη. Καλο θα ηταν βεβαια να μαθεις πρωτα λιγα πραγματα για το φτερωμα γιατι αυτη η ρατσα θελει διαβασμα και εξασκηση στο κομματι αυτο. Για να μην σου πω να κανονιζαμε να γινει κανενα σεμιναριο απο εδω μεσα, απο την παρεα μας, για το φτερωμα. Ειναι καλυτερα να τα βλεπεις ζωντανα τα παραδειγματα παρα απο φωτογραφιες.
εγώ θέλω να μάθω..η γνώση είναι δύναμη,έτσι λένε, σωστά; γι αυτό, Παναγιώτη, εσύ θα λές.. Θα μεταδίδεις τις γνώσεις σου..όπου μπορείς να βοηθάς. Για την δική σου αξίωση στο χρόνο και για όλους εμάς που θέλουμε να μάθουμε και να αποκτήσουμε ένα ακόμη φίλο!
μακάρι να μπορούσε να οργανωθεί και σεμινάριο για όσους φίλους του φόρουμ θέλουν να το παρακολουθήσουν! Πολύ καλή ιδέα!

εννοείται πως θέλω να γνωρίσω τον φίλο σου.. Μιλώ άριστα Αγγλικά(κάτοχος πτυχίου, παρακαλώ..).
το αφήνω πάνω σου! Και με μεγάλη μου χαρά και τιμή!

καλη δυναμη φιλε μου
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
το είδα, φίλε μουκαι με πολύ προσοχή μάλιστα! Να σου ζήσουν, φτου φτου!
τώρα,όσον αφορά όλους αυτούς τους άσχετους(για να μην πω τίποτε πιο βαρύ..) που έχουν και petshop(τρομάρα τους..), είναι πλέον άξιοι της μοίρας τους!
τώρα όμως που γνωρίζω.. Θα πάρω και york.. Να μου φύγει και το απωθημένο μου! Ο πρώτος έρωτας δεν ξεχνιέται, φίλε!
 
Αυτα συμβαινουν ομως σε ορνιθοκουλτουρες πιο αναπτυγμενες απο τηνξ δικη μας. Ο σκοπος ο δικος μας ειναι να κονομησουμε απο τον κριτη που θα φερουμε κανενα ζευγαρακι και οχι να μαθουμε μερικα πραγματα απο αυτον. Καποια αλλη στιγμη αν εχω ορεξη θα σου γραψω και μια ιστορια που ειχε συμβει σε μενα, στους αλλους Ελληνες γιορκαδες και στον Ιρλανδο που ειναι κορυφαιος στην ρατσα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ για να καταλαβεις γιατι μας κυβερνουν αυτοι που μας αξιζουν στην πολιτικη, στο συλλογο, στο σωματειο παντου.
Δυστυχώς για μας συμφωνώ και θεωρώ πως έχεις σωστή θέση και δίκιο στην άποψη

Καλο θα ηταν βεβαια να μαθεις πρωτα λιγα πραγματα για το φτερωμα γιατι αυτη η ρατσα θελει διαβασμα και εξασκηση στο κομματι αυτο. Για να μην σου πω να κανονιζαμε να γινει κανενα σεμιναριο απο εδω μεσα, απο την παρεα μας, για το φτερωμα. Ειναι καλυτερα να τα βλεπεις ζωντανα τα παραδειγματα παρα απο φωτογραφιες.
Αυτό κανονίζεται... χρειάζεται βέβαια συμμετοχή ανθρώπων που θέλουν, μπορούν και προσπαθούν για τη βελτίωση και όχι για την προσωπική ανάδειξη...
Βάλε "λίγο πλάτη" και εμείς ακολουθούμε.
Τζωρτζινα στην εκτροφη ειμαι ασχετος, εδω μεσα υπαρχουν παρα πολλοι φιλοι μας με γνωσεις πολυ παραπανω απο τον μεσο ορο.
Ένας τρόπος απόκτησης των γνώσεων είναι η εμπειρία στην οποία πιθανόν (σύμφωνα με τα όσα λες) να υστερείς... Υπάρχουν όμως κι άλλες πηγές γνώσεων στις οποίες δίχνεις καλά μυημένος. Κανείς εδώ μέσα δεν περισσεύει.. κανείς δεν αξίζει περισσότερο από τους άλλους.
δυστυχως Τζωρτζινα πολυ λιγοι εδω μεσα με θυμουνται. Το λεω αυτο με πολυ μεγαλο παραπονο.
Να με βάλεις μ' αυτούς που δεν σε ξέρουν.
Να με βάλεις μ' αυτούς που θέλουν να σε γνωρίσουν.
Να με βάλεις μ' αυτούς που περιμένουν γνώσεις, απόψεις και ενημέρωση...
Μην παραξενευτεις λοιπον αν δεν με ξαναδιαβασεις εδω μεσα
Μεγάλο λάθος...
Απλά φροντίζεις να κλείσεις στόματα...
Εσύ τουλάχιστο μπορείς χαλαρά...
 
Αυτό κανονίζεται... χρειάζεται βέβαια συμμετοχή ανθρώπων που θέλουν, μπορούν και προσπαθούν για τη βελτίωση και όχι για την προσωπική ανάδειξη...
Βάλε "λίγο πλάτη" και εμείς ακολουθούμε.
ελάτε κε Μισαλούρη, ας το οργανώσουμε! Γιατί όχι. Ας ανεβάσουμε θέμα και όποιος επιθυμεί να παρακολουθήσει τέτοιο σεμνάριο, να δηλώσει συμμετοχή! Και θα μας δωθεί και η ευκαιρεία να τα πούμε και από κοντά! (to know us better..)
 
δυστυχως Τζωρτζινα πολυ λιγοι εδω μεσα με θυμουνται
Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Τα περισσότερα μέλη μας σήμερα δεν γνωρίζουν ούτε εμένα και πολύ περισσότερο τα άτομα που αναφέρεις τα οποία είναι επίσης λογικό να μην τους γνωρίζει λόγω της παντελούς απουσίας τους, κανείς από αυτούς που συμμετέχουν σήμερα καθημερινά. Έτσι είναι οι άνθρωποι, διατηρούν σχέσεις με την επαφή και όχι με την ανάμνηση και
δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό.
το ποστ ειναι καρα-οφ τοπικ και θα το σβησουν σιγουρα
Είναι όντως, εντελώς όμως. Παρόλα αυτά, δεν χρειάζεται να είναι κανείς για χρόνια μέλος εδώ για να γνωρίζει ότι εδώ πέρα τα μηνύματα δεν διαγράφονται επειδή απλά δεν μας αρέσουν αλλά διαγράφονται μόνο επειδή παραβαίνουν τους κανόνες. Μετά την προειδοποίηση, το επόμενο εκτός θέματος μήνυμα θα διαγραφεί, επομένως ας μην κάνει τον κόπο ο επόμενος.
 
Back
Top