Αναπαραγωγή Java sparrow απόγονοι

dartanian

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2008
Μηνύματα
53
Πόλη
Καρδίτσα
Φίλοι μου σήμερα το πρωί είδα απογόνους από τα πιγκουινάκια μου, δύο πουλάκια στη φωλιά συν 4 αυγά άσπαστα, γεννήσαν το Σαββατοκύριακο που έλειπα.Αμέσως τους έβαλα αυγό βρασμένο φρούτα μήλο και νερό συν τροφή φρέσκια. Επειδή είμαι πρωτάρης στα συγκεκριμένα πουλιά, παρακαλώ την βοήθειά σας. Φωτογραφία θα βάλω αργότερα.. Δεν θέλω να τα ανησυχήσω😱.
 
Γιάννη συγχαρητήρια για τα μικρούλια πιγκουϊνάκια..
Μια χαρά αυτά που έβαλες, μην ξεχάσεις μόνο τα Grit minerals, τα οποια ενισχύουν το ασβέστιο αλλα εμποδίζουν και την εξασθένιση των γονιών..
Δες λίγο το σχετικό Thread:
https://community.petbirds.gr/threads/grit-minerals-Όστρακα.6554/

Εύχομαι συντομα να μεγαλώσει κι αλλο η οικογενεια!
 
Συγχαρητηρια να σου ζησουν!βαζε μονο καθαρο νερακι την τροφη τους! Και λίγο μηλο μαζι με το αυγο θα ταν το ιδανικο!
 
δύο πουλάκια στη φωλιά συν 4 αυγά άσπαστα, γεννήσαν το Σαββατοκύριακο

Τα υπολοιπα αυγα ειναι προφανως αγονα, αλλιως ηδη θα ειχαν σκασει. Πρεπει να τα αφαιρεσεις προσεκτικα και γρηγορα, χωρις να ενοχλησεις τα μικρα.

Οι γονεις πως ειναι, πως συμπεριφερονται; Χρειαζεται παρατηρηση
 
Ποιο Σαββατοκυριακο γεννησανε, μπερδευτηκα... Ξαναγεννησανε τωρα αυτο που μας περασε η εννοεις απο παλιοτερα μαζι με τα αλλα; 😕

Γεωργια ισως αν τα αφηνε για μερικες ημερες να στηριζονταν τα μικρα μεχρι να δυναμωσουν λιγο... :)
 
Ποιο Σαββατοκυριακο γεννησανε, μπερδευτηκα... Ξαναγεννησανε τωρα αυτο που μας περασε η εννοεις απο παλιοτερα μαζι με τα αλλα; 😕

Γεωργια ισως αν τα αφηνε για μερικες ημερες να στηριζονταν τα μικρα μεχρι να δυναμωσουν λιγο... :)
Αυτό το Σαββατοκύριακο γεννήσαν και εγώ έλειπα στην Αθήνα.
 
Προφανως Ανεστη οταν λεει γεννησανε εννοει εσκασαν τα αυγα! Καλα καταλαβα; 😕
 
Αυτό το Σαββατοκύριακο γεννήσαν και εγώ έλειπα στην Αθήνα.


Αρα τα 4 αυγα μπορει να ειναι γονιμα! 🙂 Στο ευχομαι κιολας! :D Αλλα μου κανει μεγαλη εντυπωση το οτι γεννησανε ξανα ενω τα αλλα ειναι μολις λιγων ημερων. Δεν θα προλαβουν να βγουνε τα μωρα αυτα απο τη φωλια και θα "σκασουνε μυτη" τα επομενα. Εαν συμβει αυτο εχω την εντυπωση οτι τα μεγαλυτερα δεν θα αφηνουνε τα πολυ μωρα να ταιστουνε κι αυτα, μπορει να ειναι και καπως απροσεχτα στις κινησεις τους προς τα μικροτερα...😕
 
Ανεστη τα μικρα βγηκαν 18 ή 19 Οκτωβριου (σαββατοκυριακο), που ο Γιαννης ελειπε απο το σπιτι (ειχε ερθει στη συναντηση του Αττικου Παρκου) Συμφωνα με το προηγουμενο θεμα που ειχε ανοιξει ο Γιαννης, τα αυγα επρεπε να σκασουν 17-18/10, που οντως εγινε.

Οσο για τα αυγα που απεμειναν... Μηπως τραυματιστουν τα μικρα ή μηπως επηρεασουν τους γονεις στη συμπεριφορά τους ως προς τους νεοσσους;
 
Ανεστη τα μικρα βγηκαν 18 ή 19 Οκτωβριου (σαββατοκυριακο), που ο Γιαννης ελειπε απο το σπιτι (ειχε ερθει στη συναντηση του Αττικου Παρκου) Συμφωνα με το προηγουμενο θεμα που ειχε ανοιξει ο Γιαννης, τα αυγα επρεπε να σκασουν 17-18/10, που οντως εγινε.

Οσο για τα αυγα που απεμειναν... Μηπως τραυματιστουν τα μικρα ή μηπως επηρεασουν τους γονεις στη συμπεριφορά τους ως προς τους νεοσσους;

Μαλλον εχω μπερδευτει τελειως με το θεμα. Εγραψε γεννησαν και εγω καταλαβα τα αυγα. Τα μωρα πουλια δε γενιουνται, αλλα εκκολαπτονται. 😉

Οσο για τα αυγα Γεωργια, δεν δημιουργουνε προβλημα πιστευω για τις πρωτες ημερες και εξυπηρετουν τα μωρα να στηριζονται και στους παπαγαλους και στα καναρινια. :) Εμεις παντα τα αφηναμε σχεδον μια εβδομαδα στα δικα μας απ' οτι θυμαμαι χωρις να εχουμε ποτε προβλημα.
 
Οσο για τα αυγα Γεωργια, δεν δημιουργουνε προβλημα πιστευω για τις πρωτες ημερες και εξυπηρετουν τα μωρα να στηριζονται και στους παπαγαλους και στα καναρινια. Εμεις παντα τα αφηναμε σχεδον μια εβδομαδα στα δικα μας απ' οτι θυμαμαι χωρις να εχουμε ποτε προβλημα.

Οκ..
Αλλα μου κινησες την περιεργεια και κοιταξα το προηγουμενο θεμα που ειχε ανοιξει ο Γιαννης: https://community.petbirds.gr/threads/java-sparrows-πετάνε-το-νήμα-κάτω.6854/
Εκει λεει οτι το 2ο αυγο το ειδε 1/10 και οτι στις 7/10 υπηρχαν 3 αυγα. Ομως: 2 τα μωρα + 4 αυγα που δεν εσκασαν...😕
Τα πιγκουινακια κανουν 1 αυγο τη μερα, συνεχομενα... Τα συγκεκριμενα εκαναν... Διάλειμμα;😛 Δεν βγαινουν αλλιως οι πραξεις...😕

Οποτε, καλου-κακου ας αφησει τα αυγα στη φωλια προς το παρον, μηπως και καποια αυγα εχουν γεννηθει αργοτερα.

Αληθεια, τι κανουν με τα αυγα που δεν εκκολαφθηκαν; Τα κλωσσανε; Που βρισκεται το ζευγαρι;
Παρατηρησε και πες μας Γιαννη!
 
Με το καλο, οταν μεγαλωσουν θα γινουν εμφανισιακα οπως οι γονεις τους (και οι δυο γκριζοι = γκρι απογονοι).
Αλλα τους πρωτους μηνες της ζωης τους θα εχουν τη μορφη που βλεπεις στη φωτογραφια. Μην μπερδευτεις και νομιζεις οτι κατι εκανε η πιγκουινα με κανενα, σπουργιτι 😉:D!
Σε καποια φαση θα κανουν την πρωτη τους πτερορροια και τοτε θα παρουν τα κανονικα τους χρωματα (περιπου 7 μηνων θα ειναι τοτε)
 

Συνημμένα

  • μωρα.webp
    μωρα.webp
    3,9 KB · Προβολές: 79
Λόγω του ότι δεν τα αφαίρεσα στην αρχή από την φωλιά για να αρχίσουν όλα μαζί κλώσημα ταυτόχρονα, θέλω να πιστεύω ότι κάθε μέρα θα σκάει και από ένα αυγό. Γι'αυτό θα περιμένω τέσσερες μέρες, όσες και τα αυγά και μετά θα αφαιρέσω ότι μείνει άσπαστο.
 
Οι γονεις που καθονται; Κλωσσανε τα υπολοιπα ή μπαινουν μονο για τάισμα;
 
Το ένα πουλί είναι μέσα στη φωλιά και το άλλο έξω και τρώει αυγοτροφή, σπάνια να βγουν ταυτόχρονα και τα δύο πουλιά μαζί έξω από τη φωλιά. Ο αρσενικός όταν είναι έξω κελαιδάει. Που και που χάνονται και τα δύο για ώρα μέσα στη φωλιά (κλειστού τύπου)
 
Να σου Ζησουν Γιαννη! Ευχομαι να "σκασουν και τα υπολοιπα αυγα και να χαρεις ακομη περισσοτερο!
 
Ωραια, αυτο σημαινει οτι προφανως κλωσσανε και τα υπολοιπα.

Αφου, οπως ειπες, τα υπολοιπα αυγα γεννηθηκαν μετά τις 7/10 εχουμε: 7/10+18 μερες κλωσσημα=25/10 το νωριτερο, δηλαδη να εχεις το νου σου παλι για καινουρια μωρα στις 25/10 και για 3-4 μερες μετα:D

Να κοιτας που και που μεσα διακριτικα, για να δεις αν τα μωρα ειναι καλα και ταισμενα κ τι γινονται τα υπολοιπα.

Ολα καλα θα πανε, φτου φτου!
Μη σου πω οτι εχεις και τα πρωτα java μωρα εδω, απ'οσο γνωριζω
 
Φαντάζομαι την χαρά σου! Να σου ζήσουν!

Θα σου πρότεινα να μην πολυενοχλείς τα πουλάκια για να μην στρεσσαριστούν και εγκαταλείψουν την φροντίδα των νεοσσών. Βαλτα σε ενα ήσυχο και ζεστό μερος και έλεχγε απλά μια δυο φορές την ημέρα για την πορεία της ζωης τους. Μην πολυπιάνεις τα μωρά αν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη. Συμμερίζομαι την χαρά σου και τον ενθουσιασμό σου αλλά πρόσεχε!
 
Back
Top